Verslo ir rinkų naujienos » Rusija nori sujungti naftos bendroves?


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2024-11-11 14:43.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38265


Maskva planuoja sujungti didžiausias naftos įmones, pranešė The Wall Street Journal leidinys. Tai sustiprintų Vladimiro Putino kontrolę pasaulinės energijos rinkoje, o atsiradęs milžinas būtų antras pagal dydį naftos išgavėjas pasaulyje, kurį aplenktų tik Saudi Aramco.

Remiantis vienu iš aptartų scenarijų, Rosneft Oil perimtų valstybinę gamintoją Gazprom Neft, gamtinių dujų eksportuotojo Gazprom dukterinę įmonę, ir nepriklausomą Lukoil, nurodė amerikiečių dienraštis, remdamasis „žmonėmis, susipažinusiais su šiuo klausimu“. Visoms trims bendrovėms taikomos JAV sankcijos.

Po šių įsigijimų atsiradęs milžinas išgautų tris kartus daugiau naftos nei didžiausias Amerikos gamintojas Exxon Mobil. Dėl pakeitimo būtų lengviau „išgauti didesnes kainas iš klientų tokiose vietose kaip Indija ir Kinija“, atkreipia dėmesį minimas leidinys.

The Wall Street Journal primena, jog kartkartėmis pasigirsta spėlionių apie susijungimus ir įsigijimus Rusijos energetikos sektoriuje, tačiau per pastarąjį dešimtmetį didelių sandorių nebuvo. Galimam susijungimui trukdo tiek kai kurių Rosneft ir Lukoil direktorių protestai, bet ir būtinybė rinkti lėšas mokėjimams Lukoil akcininkams, rašo dienraštis.

Rosneft atstovas sakė, kad Amerikos dienraščio pranešimai neatitinka tikrovės. Redakcijai atsiųstame laiške jis teigė, kad šiuo tekstu žurnalistai gali norėti paveikti rinką. Lukoil atstovas spaudai sakė, kad nei bendrovė, nei jos akcininkai nesidera dėl susijungimo „su jokia iš šalių, nes tai prieštarautų bendrovės interesams“. Gazprom Neft ir Gazprom atstovai spaudai neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Laikraščio pašnekovai mano, kad galimas susijungimas sutelktų energetikos sektorių paremti karo pastangas. Nafta ir dujos suteikia Rusijai beveik trečdalį biudžeto pajamų ir stiprina Maskvos tarptautinę įtaką. Rusijos sėkmę stabilizuojant ekonomiką Vakarų sankcijų akivaizdoje daugiausia lėmė jos naftos pramonė, pabrėžė The Wall Street Journal.

Lukoil paėmimas į tiesioginę valstybės kontrolę būtų didelis žingsnis siekiant visiškai nutraukti Rusijos naudingųjų iškasenų privatizavimą po Sovietų Sąjungos žlugimo, reziumuojama leidinyje.