Verslo ir rinkų naujienos » Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2024-11-18 21:14.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38290


Nors šiais metais daugiau nei dvigubai daugiau OMX NORDIC 40 narių akcijų pabrango nei pigo, tačiau pats indeksas, po buvusio atšokimo rugpjūtį, krenta jau trečią mėnesį iš eilės.


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius. 


Kaip matome pateiktoje lentelėje, palyginus su 2023 metų trečiuoju ketvirčiu, bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos procentine išraiška nors ir išliko teigiamos, tačiau smuktelėjo. Tas pats neigiamas reiškinys fiksuotas ir visais kitais apskaičiuotais atvejais (finansų sektoriuje ir Švedijos atveju EBITDA pokyčių medianos procentine išraiška netgi tapo neigiamomis), išskyrus Suomiją ir Daniją, kur fiksuotas atsitiesimas - augimas.
 
Per trečiąjį šių metų ketvirtį tarp stambiųjų Skandinavijos kompanijų ir bankų labiausiai savo pajamas ir EBITDA pelnus kilstelėjo Danijos vėjo jėgainių srityje veikianti Vestas Wind Systems, medienos sektoriuje dirbanti Stora Enso, popieriaus ir kartono gamintojas SCA bei Švedijos metalų kasybos ir gavybos bendrovė Boliden (antrą ketvirtį iš eilės). Tuo tarpu didžiausius veiklos rezultatų smukimus šįkart fiksavo naftos bendrovė Neste, pramonės atstovė NIBE Industrier (abiem atvejais pajamos ir pelnai smuko jau ketvirtą ketvirtį iš eilės) bei transporto priemonių gamintoja Volvo.
 
Pažvelgus į lentelėje pateiktą apskaičiuotą EBITDA maržų bendrą medianą matome, kad lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, ji kiek smuktelėjo (kaip ir Suomijos atveju). Tačiau visais kitais apskaičiuotais atvejais šio rodiklio medianos augo. Tarp OMX NORDIC 40 indekso atstovių per lyginamąjį laikotarpį savo maržas kilstelėjo dvidešimt dvi, o kritimą fiksavo keturiolika. Didžiausius EBITDA pelningumus šįkart sugeneravo internetinių lošimų organizatorius Evolution, žaliosios energetikos srityje veikiantis Ørsted bei vaistų gamintojas Novo Nordisk.


 
Kaip įprasta buvo apskaičiuotas ir kitas pelningumo rodiklis, t.y. turto grąžos arba ROA. Tokių kompanijų kaip Novo Nordisk ir Evolution atveju jis per praėjusį ketvirtį buvo pats stambiausias. Bendra turto grąžos mediana, lyginant su 2023 metų trečiuoju ketvirčiu, nežymiai krito, kaip beje ir pramonėje bei tarp Danijos atstovių. Tuo tarpu finansų sektoriuje ir tarp Švedijos atstovių - nepakito, o paslaugų šakoje bei Suomijos kompanijų ROA mediana ūgtelėjo. Per lyginamąjį laikotarpį savo turto grąžas tarp trisdešimt septynių Skandinavijos atstovių, kurių duomenis žinome, kilstelėjo tik devyniolika.
 
Pažvelgus į pateiktus naujausius analizuojamų Skandinavijos bankų ir įmonių rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius matome, kad bendri medianiniai šiuo metu tikrai nėra žemi, tad galima teigti, jog bendraja prasme akcijos yra įvertintos tinkamai. Iš esmės žemiausiais rinkos vertės rodikliais išsiskiria finansų institucijos, tiesa, dividendinio pajamingumo atveju yra priešingai. 

Kaip matome lentelėje, bendra OMX NORDIC 40 indekso narių akcijų kainų pokyčių mediana nuo 2024 metų pradžios yra teigiama (brangusių ir pigusių akcijų santykis - 27 ir 13), tiesa, gerokai mažesnė nei praėjusiais metais, kuomet siekė net virš vienuolikos procentų (brangusių ir pigusių akcijų santykis - 26 ir 14). Daugiausiai nuo šių metų pradžios pabrango Danijos atstovių nuosavybės vertybiniai popieriai, tuo tarpu Suomijos įmonių bendra akcijų kainų pokyčių mediana apskritai yra neigiama.
 
Šiais metais tarp apžvelgiamų kompanijų ir bankų labiausiai pabrango SAAB akcijos, kurių kaina pašoko net beveik penkiasdešimt penkiais procentais. Be to, virš trisdešimt aštuonių procentų ūgtelėjo Ericsson, ABB bei Nokia rinkos vertė. Tuo tarpu labiausiai atpigo Neste bei Vestas Wind Systems nuosavybės vertybiniai popieriai.


Nors rugpjūčio mėnesį sulaukėme OMX NORDIC 40 indekso atšokimo, tačiau po to sekė nauja kritimo banga, kuri ir toliau tęsiasi.




SAAB akcijų kaina ir toliau išlieka dabartiniame augimo kanale, tačiau po pakilimo virš anksčiau buvusio pasiekto rekordinio lygio sulaukėme korekcijos ir šio judesio tvarumo patestavimo, be to, esame arti kanalo apatinės dalies. Jei šie du lygiai atlaikys, galime sulaukti naujos augimo bangos, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.




Tęsiasi Ericsson akcijų kainos atšokimas, kuris prasidėjo dar praėjusių metų pabaigoje. Ji ir toliau išlieka dabartiniame augimo kanale. 




ABB akcijų kaina ir toliau išlieka ilgalaikiame augimo kanale, tačiau po jo viršutinės dalies patestavimo sulaukėme korekcijos - konsolidacijos etapo. Tiesa, šį mėnesį vėl bandoma pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




Nokia akcijų kaina išlieka virš dabartinio augimo trendo, kuris prasidėjo dar praėjusių metų pabaigoje, linijos.


 

Neste akcijų kaina ir toliau išlieka kritimo fazėje bei ir toliau nesėkmingai ieško kieto dugno.




Vestas Wind Systems akcijų kaina taip pat ir toliau išlieka kritimo trende bei vis dar nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.




Genmab akcijų kaina išlieka nuosmukio kanale, kuris prasidėjo dar 2022 metų pabaigoje.




Rugpjūčio mėnesį NIBE Industrier akcijų kaina pakilo virš kritimo trendo linijos, na o po to sulaukėme šio judesio tvarumo patestavimo bei korekcijos, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.




Investor akcijų kaina išlieka itin ilgalaikiame augimo kanale, na o rudens pradžioje nukrito žemiau augimo trendo linijos ir šiuo metu yra korekcinėje fazėje.




DSV akcijų kaina liepą pakilo virš kritimo trendo linijos ir pajudėjo į viršų bei priartėjo prie savo visų laikų rekordinio lygio, po kurio patestavimo paaiškės tolimesnė jos kryptis, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.


 

UPM-Kymmene Oyj akcijų kaina išlieka žemiau nuosmukio trendo linijos bei nusileido žemiau anksčiau suformuoto kritimo dugno. Jei paaiškės, jog tai yra tvarus reiškinys, tuomet kritimas prasitęs.


 

Stora Enso akcijų kaina išlieka žemiau kritimo trendo linijos ir nusmuko žemiau anksčiau suformuoto dugno. Jei paaiškės, jog tai tvarus reiškinys, tuomet dabartinė tendencija prasitęs. 




Pandora akcijų kaina po augimo periodo šiuo metu eilinį mėnesį išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.




Novo Nordisk akcijų kaina rugsėjo mėnesį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, bei ir toliau išlieka korekcinėje fazėje.




Boliden akcijų kaina rugsėjį pakilo virš kritimo trendo linijos, na o dabar sulaukėme korekcijos ir šio judesio tvarumo patestavimo.




AstraZeneca akcijų kaina išlieka žemiau kritimo trendo linijos bei šį mėnesį ištrūko pro apatinę dalį iš ilgalaikio augimo kanalo. Jei paaiškės, jog tai tvarus reiškinys, tuomet galime sulaukti dar didesnės korekcijos.


 

Hennes & Mauritz akcijų kaina šiuo metu išlieka korekcinėje - konsolidacinėje fazėje, t.y. neturime aiškios krypties.




Ørsted akcijų kaina po atšokimo ir toliau eilinį mėnesį iš eilės konsoliduojasi.




SEB akcijų kaina nukrito žemiau augimo trendo linijos. Jei paaiškės, jog tai tvarus reiškinys, tuomet galime sulaukti didesnės korekcijos.




Swedbank akcijų kaina ir toliau konsoliduojasi, tačiau tuo pačiu nukrito žemiau augimo trendo linijos.