Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-06-25 12:47.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=3838
Praėjusią savaitę pasaulinėje rinkoje naftos žaliavos kaina vėl augo. Per savaitę „Brent“ šviesioji nafta Londono biržoje pakilo apie 1,3 dolerio ir šiuo metu siekia 135,66 dolerių už barelį. Penktadienį (birželio 20 dieną) ji buvo nukritusi iki 129,85 dolerių.
Pasak „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Skirmanto Mačiuko, žaliavos kainą įtakojo keletas priežasčių. „Visų pirma, prie kainos augimo prisidėjo visą savaitę silpnėjęs JAV doleris. Pradėjus silpnėti doleriui, naftos rinkoje padaugėjo spekuliacinių sandorių, kurie keitė naftos žaliavos kainą vartotojams nepalankia linkme“, – teigia S. Mačiukas.
Pasak jo, OPEC šalys pranešė, jog šiuo metu rinkoje yra daugiau naftos žaliavos (53 dienų gamybai) negu prieš metus (51 dienai), todėl OPEC negali teikti daugiau naftos negu yra realūs jos poreikiai.
Neigiamos įtakos žaliavos kainai turėjo neramumai Nigerijoje, dėl kurių kompanija „Chevron“ kasdien pasaulinei žaliavos rinkai pateikia apie 340 tūkst. barelių mažiau naftos. Rinką taip pat paveikė informacija, jog Kolumbijoje sukilėliai atakavo naftotiekį, kuriuo žaliava tiekiama į Karibų jūros uostus. Po užpuolimo naftotiekis keletui dienų yra atjungtas.
Praėjusią savaitę Meksika paskelbė, jog šiais metais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, naftos žaliavos gavyba sumažėjo 9 procentais.
Pasaulinėje žaliavos rinkoje įtampą padidino pranešimas, jog Venesuela per artimiausius 5-10 metų išgaus mažiau naftos negu buvo planuota – šalies prognozės sumažintos nuo 5,1 iki 4 mln. barelių per dieną. Venesuelos prezidentas Hugo Chavez pranešė, jog jis ruošiasi peržiūrėti naftos žaliavos tiekimą į Europą. Šį jo sprendimą lėmė ES politika nelegalių imigrantų atžvilgiu. H. Chavez taip pat deklaruoja savo planus peržiūrėti Venesueloje veikiančių Europos kompanijų investicinius planus.
Pasak S. Mačiuko, visi šie įvykiai leidžia daryti prielaidą, kad įtempta situacija naftos žaliavos rinkoje dar kurį laiką išsilaikys.
Praėjusią savaitę pasaulinėje produktų rinkoje benzino kainos indeksas (Platts) sumažėjo 7 doleriais ir šiuo metu siekia 1772,5 dolerius tonai degalų. Dyzelino Platts indeksas sumažėjo apie 42,5 dolerius ir dabar yra 1268 doleriai.
S. Mačiuko teigimu, pozityvius Platts pokyčius lėmė Saudo Arabijos sprendimas didinti naftos gavybos ir tiekimo apimtis. Produktų rinką taip pat teigiamai paveikė informacija, jog Kinija 18 proc. sumažino subsidijas dyzelinui ir benzinui. „Nors kainų pokyčiai sumažinus subsidijas degalams Kinijoje nėra dideli, tačiau vertinant tai, kad dėl subsidijų politikos degalų suvartojimas šioje šalyje buvo ženkliai išaugęs, todėl dabar jas sumažinus, degalų suvartojimas turėtų šiek tiek sumažėti. Dėl to pasaulinėje rinkoje turėtų atsirastų daugiau naftos produktų ir tai sumažintų joje tvyrančią įtampą“, - teigia S. Mačiukas.
Didmeninėje rinkoje per savaitę litras benzino pabrango apie 1 ct, litro dyzelino kaina sumažėjo 5 ct, o dujos atpigo 1 ct.
Praėjusią savaitę litras dyzelino mažmeninėje rinkoje atpigo apie 2 ct, o benzino kaina nesikeitė. Praėjusį pirmadienį litras 95 markės benzino „Statoil“ degalinėse kainavo 4,02 Lt, dyzelino kaina siekė 4,39 Lt, biobenzinas E-85 – 3,19 Lt, dujos – 1,85 Lt. Šiandien 95 markės benzinas degalinėse kainuoja 4,02 Lt/l, dyzelinas – 4,37 Lt , biobenzinas E-85 – 3,19, o dujos 1,85 Lt.
Pasak S. Mačiuko, pozityvūs pokyčiai Kinijoje ir teigiamas Saudo Arabijos ir kitų šalių nusiteikimas žaliavos didinimo atžvilgiu dar neleidžia daryti išvadų, jog situacija rinkoje galėtų ženkliai pasikeisti vartotojams palankia linkme. Jo teigimu, šiuo metu pasaulinė rinka yra išbalansuota dėl nuolatinių geopolitinių ir ekonominių pokyčių ir norint, kad kainos joje pradėtų mažėti, rinka pirmiausiai turėtų atgauti balansą. Ilgalaikėje perspektyvoje Kinijos ir Saudo Arabijos pozityvūs veiksmai leidžia tikėtis, kad globalus kainų kilimas bus šiek tiek sustabdytas, tačiau trumpuoju laikotarpiu naftos žaliavos ir produktų kainos dar gali svyruoti.