Verslo ir rinkų naujienos » 2025 metai prasideda su didėjančiomis žaliavų kainomis


Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2025-01-10 11:23.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38503


Europos akcijos vakar brango. STOXX 600 indeksas didėjo 0,4 proc., tačiau šiandien kartu su nuviliančiais Azijos rinkų rezultatais Europos akcijos turėtų smukti. Kinijos akcijos šįryt krito dar 1 proc., o tik nuo metų pradžios šalies indeksai yra atpigę apie 5 procentus. Kinijos centrinis bankas paskelbė laikinai sustabdantis valstybės skolos pirkimus, tai buvo netikėtas veiksmas pakėlęs šalies obligacijų pajamingumus, taip pat šiek tiek pabranginęs Kinijos juanį.

Rinkose dėmesį išlaiko JAV darbo rinkos duomenys. Šiandien laukiama duomenų dėl JAV darbo vietų pokyčio, rinkos tikisi, jog gruodį buvo sukurta apie 165 tūkst. naujų darbo vietų, ženkliai mažiau nei lapkričio mėnesio 227 tūkst., tačiau toks rezultatas vis dar žymėtų ganėtinai stabilią darbo rinką. JAV obligacijų pajamingumai yra vis dar labai aukštame lygyje, o 30 metų pajamingumai iš lėto artėja link 5 proc. ribos. Nors darbo rinkos rezultatai neturėtų pakeisti lūkesčių dėl artimiausio FED susirinkimo, kurio metu nesitikima palūkanų normų pokyčių, tačiau tai gali turėti įtaką tolesniems 2025 m. palūkanų pokyčiams ir obligacijų kainoms.

Rinkose stebimas žaliavų brangimas. Šiandien ryte daugumos stebimų žaliavų kainos fiksuoja prieaugį. Naftos kainos per mėnesį yra išaugusios apie 7,5 proc. ir siekia 77,6 USD/b. Labai rami praėjusių metų pabaiga ilgai nesilaikė, rinkoms jaučiant įtampą dėl naftos tiekimo trumpuoju laikotarpiu naftos kainos priartėjo prie 3 mėnesių aukštumų, tačiau ateities sandoriai vis dar rodo lūkesčius dėl ilgesniu laikotarpiu pakankamos naftos pasiūlos. Šiuos metus metalai pradėjo aukšta nata, per paskutinę savaitę „Bloomberg“ industrinių metalų indeksas yra išaugęs 3,2 procento. Aukso ir sidabro kainos, kurios buvo šiek tiek prislopusios 2024 metų pabaigoje, fiksuoja atitinkamai 2 ir 4,5 proc. prieaugį šiais metais. Infliacijos dinamikai vis dar yra svarbiausios energetikos žaliavų kainos, tad didėjančios naftos kainos ir vis dar aukštame lygyje esančios dujų kainos kelia riziką, jog infliacija gali išlikti aukštesniame lygyje dar kurį laiką.