Verslo ir rinkų naujienos » Trumpo politika darosi vis skaudesnė ekonomikoms


Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2025-04-04 10:40.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38879


Tarifai, tarifai, tarifai. Turbūt jau galima skelbti žodį „tarifai“ metų žodžiu, nes tai yra iš esmės pagrindinis rinkas žemyn vedantis žodis. S&P 500 indeksas vakar krito net 4,8 proc., NASDAQ indeksas -6 proc., o mažų įmonių indeksas RUSSELL 2000 leidosi žemyn beveik 7 procentais. Nuosmukio neišvengė ir Europa, Vokietijos DAX indeksas pigo 3 proc., EUROSTOXX 50 krito 3,6 procento.

Azijos rinkose geriausiai laikosi Kinijos akcijos, kurios per paskutines 2 prekybos sesijas smuko tik apie procentą, nepaisant aukštų šaliai taikomų tarifų. Blogiausiai laikosi Japonijos NIKKEI 225, kuris yra smukęs per 7 proc., o nuo metų pradžios atpigo 15 procentų. Geriausiai vakar sekėsi Meksikos akcijoms, nepaisant Trumpo priešiškumo kaimyninei šaliai, nuo metų pradžios didžiausių Meksikos akcijų indeksas yra išaugęs beveik 10 procentų.

Kaip šalys reaguoja į tarifus? Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas vakar paragino Europos įmones sustabdyti investicijas Jungtinėse Valstijose, taip pat ragino ES imtis griežtų veiksmų prieš Amerikos technologijų bendroves. Ir ES, ir Kinija teigė, kad yra pasirengusios imtis atsakomųjų priemonių. Vakar vėlai vakare Trumpas taip pat pareiškė, kad yra pasirengęs sumažinti savo tarifus, jei kitos šalys galėtų pasiūlyti ką nors „fenomenalaus“, o tai gali būti ženklas, kad Baltieji rūmai yra atviri deryboms.

Tarifai kitoms šalims brangiai kainuos JAV įmonėms. „Apple“ akcijos kaina vakar krito beveik 10 proc., ji yra geras pavyzdys, kaip stipriai tarifai gali paveikti JAV įmones. „Apple“ tiekimo grandinės yra giliai įsitvirtinusios Azijoje, kur tarifai sieks nuo 24 iki 54 proc., o skaičiavimai rodo, jog „iPhone“ kaina turėtų išaugti 43 procentais. Net jeigu telefonų gamintoja perkeltų gamybą kitapus Ramiojo vandenyno, gamyba JAV būtų ženkliai brangesnė, o pirminiai kaštai perkeliant gamybą įmonei būtų labai brangūs.