
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2025-04-17 19:07.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38941
Naftos kainoms nukritus žemiau 60 dolerių už barelį, t.y. G7 Rusijai už invaziją į Ukrainą nustatyta kainų viršutinė riba, Kremlius vis dažniau naudoja Vakarų laivus gabenti naftą, tad sumažėjo „šešėlinio laivyno“ poreikis, rašo Bloomberg.
Minimos žiniasklaidos grupės duomenimis, Rusijos Vakarų tanklaiviais iš Baltijos ir Juodosios jūrų gabenamos naftos dalis išaugo iki 43 procentų balandį, palyginti su 30 procentų per pirmuosius tris metų mėnesius. Naftos kainos pasaulio rinkose krito po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas anksčiau šį mėnesį įvedė aukštus muitus importuojamoms prekėms, daugiausia iš Kinijos.
Pirmąją balandžio savaitę Rusijos Uralo naftos kainos nukrito iki žemiausio lygio nuo 2023 metų. Primorsko ir Novorosijsko uostuose pakrauta žaliava kainavo apie 53 dolerius už barelį.
Kai kainos viršijo 60 dolerių už barelį, Rusijos žalia nafta negalėjo būti gabenama Vakarų kompanijoms priklausančiais tanklaiviais. Tai privertė Rusiją transportuoti ją daugiausia senesniais laivais, priklausančiais mažai žinomoms kompanijoms, plaukiojančioms su egzotiškų šalių vėliavomis, bei net neturinčiomis jūros, kaip Lesoto atveju.
Nuo tada, kai 2022 metų gruodžio mėnesį buvo įvesta minėta viršutinė kainų riba, „šešėlinis laivynas“ sudarė didžiąją Rusijos naftos eksporto dalį.