
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2025-04-22 21:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=38944
Kaimyninės Lenkijos akcijų rinkoje šiais metais dominuoja akivaizdžiai buliškos nuotaikos, paremtos lūkesčiais dėl karo Ukrainoje pabaigos ir ryški su pavasariu siejama augimą simbolizuojanti žalia spalva.
WIG20
Apžvelgdami ir analizuodami praėjusių metų metinius ir paskutinio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.
Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD, kai kuriais atvejais naudojama pakoreguota EBITDA) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%), įsipareigojimų ir turto (lentelėje Į/T), bendrojo likvidumo (BL), turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, pristatomi ir naujausi santykiniai finansiniai rinkos vertės rodikliai.
WIG20 indekso sudėtyje įvyko pokyčiai, t.y. televizijos paslaugas teikiantį Cyfrowy Polsat ir anglių kasėją JSW keičia dvi prekybos įmonės CCC (pateikė tik preliminarius duomenis) bei Zabka.
Kaip matome lentelėje, 2024 metų paskutinio ketvirčio bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos, lyginant su 2023 metų ketvirtuoju ketvirčiu, smuktelėjo, kaip ir paslaugų šakoje ir finansų sektoriuje. Tuo tarpu prekyboje krito tik EBITDA pelnų pokyčių mediana, kai pajamų nors ir nežymiai, bet vis dėlto ūgtelėjo, o štai Lenkijos pramonėje kardinalūs teigiami pokyčiai, t.y. veiklos rezultatų pokyčių medianos iš neigiamų pasidarė teigiamos.
Per 2024 metų ketvirtąjį ketvirtį labiausiai savo pajamas ir EBITDA pelnus kilstelėjo batais prekiaujanti CCC bei vario ir sidabro kasybos bei gavybos bendrovė KGHM Polska Miedz. Priešingoje padėtyje atsidūrė energijos milžinas PKN Orlen, kompiuterinius žaidimus kuriantis CD Projekt bei skolų valdymu užsiimantis Kruk.

Pažvelgus į apskaičiuotas praėjusių metų paskutinio ketvirčio EBITDA maržų medianas matome, kad lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus visais atvejais, išskyrus paslaugų šaką, fiksuotas pozityvus reiškinys - prieaugis. Tas pats pasakytina ir apie turto grąžą arba ROA, ypač Lenkijos pramonėje, tiesa, finansų sektoriuje šis medianinis rodiklis išliko stabilus.
Kalbant apie metines veiklos rezultatų pokyčių medianas, tai lyginant su 2023 metais, bendros atveju fiksuotas pastebimas kritimas, kurį lėmė paslaugų šaka, o konkrečiai finansų sektorius. Lenkijos pramonėje EBITDA pelnų pokyčių mediana procentine išraiška iš neigiamos pasidarė teigiama, kai pajamų atveju neigiamas rodiklis kiek padidėjo, o štai prekybos srityje didelių pokyčių nėra, tik pajamų atveju fiksuotas kritimas, o EBITDA - augimas.
Per visus praėjusius metus tarp stambiųjų Lenkijos įmonių ir bankų labiausiai savo pajamas ir pelnus kilstelėjo po pertraukos į WIG20 indeksą grįžusi CCC kompanija. Taip pat pastebimiau savo veiklos rezultatus pagerino kaimyninės šalies pramonės gigantas KGHM Polska Miedz, dar viena analizuojamo indekso naujokė Zabka bei Pepco. Tuo tarpu didžiausius pajamų ir EBITDA kritimus šįkart fiksavo ir mūsų šalyje veiklą vykdantis PKN Orlen bei kultinių kompiuterinių žaidimų kūrėjas CD Projekt.
Tarp dvidešimties analizuojamų bankų ir bendrovių, palyginus su 2023 metais, savo EBITDA maržas kilstelėjo daugiau nei pusė, t.y. trylika, tad nieko stebėtino, jog bendra šio pelningumo rodiklio mediana ūgtelėjo, be to, toks pats teigiamas reiškinys fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas medianas. Minimais metiniais didžiausiais duomenimis šįkart išsiskyrė draudimo milžinė PZU, kuri veiklą vykdo ir Lietuvoje, du bankai PKO BP bei Santander Bank ir skolų srityje dirbantis Kruk.
Kalbant apie kitą pelningumo rodiklį, t.y. ROA arba turto grąžą, tai jo bendra mediana per 2024 metus ūgtelėjo nuo 2,3 iki 3,4 procento. Dar solidesnis prieaugis fiksuotas Lenkijos prekybos sektoriuje, bei ROA mediana paaugo ir paslaugų šakoje, kai pramonėje ir finansuose - krito. Lyginant su 2023 metais, savo turto grąžas kilstelėjo aštuonios Varšuvos biržos atstovės, o kritimą fiksavo vienuolika. Stambiausiais metiniais ROA duomenimis, kurie yra dviženkliai, gali pasigirti CD Projekt, KETY, Dino Polska ir LPP, kai Pepco (vienkartinis didelės vertės nurašymas) ir PGE turto grąža buvo su minuso ženklu.
Kaip įprasta apžvelgiant metinius veiklos rezultatus pristatome jums ir įsipareigojimų bei turto santykinį finansinį rodiklį. Tarp devyniolikos Lenkijos įmonių ir bankų, kurių duomenys žinomi, per metus jį susimažino devyni, o bendra mediana pasikoregavo nuo 0,71 iki 0,70 reikšmės. Įsipareigojimų ir turto santykinių rodiklių medianos smuktelėjo ir pramonėje, prekyboje bei finansuose, o paaugo tik paslaugų šakoje. Kompiuterinių žaidimų kūrėjo CD Projekt įsipareigojimų dalis turto struktūroje ir toliau išlieka absoliučiai mažiausia.

Pateikiame ir dividendų išmokėjimo (lentelėje D.p%) rodiklį, tiesa, duomenys už praėjusius metus yra tik preliminarūs, nes dėl kompanijų ir bankų vadovybių pateiktų dividendų išmokėjimo arba nemokėjimo pasiūlymų dar turės balsuoti akcininkai. Kaip matome, dividendais už praėjusius metus savo akcininkus pamaloninti visų pirma nori Budimex (siūloma išmokėti daugiau nei per metus uždirbta grynojo pelno), taip pat Orange Polska, Santander Bank bei Bank Pekao ir Pepco kai PGE ir mBank to neketina daryti, na o absoliuti dauguma analizuojamo indekso atstovių dar nepaskelbė tokio pobūdžio informacijos (lentelėje padėti klaustukai).
Tradiciškai siūlome susipažinti su analizuojamų įmonių ir bankų naujausiais rinkos vertės rodikliais. Bendri medianiniai WIG20 indekso P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo duomenys nors ir ūgtelėjo, tačiau ir toliau išlieka pastebimai žemesni už Vakarų šalių akcijų rinkų analogiškus rodiklius. Tad galime teigti, jog apžvelgiamų Varšuvos biržos atstovių akcijos vis dar nėra tinkamai įvertintos.
Per 2024 metus labiausiai pašoko analizuojamo indekso naujoko CCC rinkos vertė, t.y. net dviem šimtais procentų. Daugiau nei dviem trečdaliais pabrango CD Projekt akcijos, o didžiausio Lenkijos banko PKO BP kapitalizacija ūgtelėjo 28,2 procento. Tuo tarpu daugiausiai per minimą laikotarpį atpigo Pepco akcijos, t.y. trisdešimt septyniais procentais, be to, pastebimiau susitraukė energetikos milžinės PGE rinkos vertė. Bendrai per visus praėjusius metus tarp dvidešimties apžvelgiamų bankų ir bendrovių pabrango tik aštuonių vertybiniai popieriai, tad nestebina, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama, kai 2023 metais buvo gerokai teigiama, nes tuomet pakilo net šešiolikos rinkos vertė. 2024 metais labiausiai krito Lenkijos prekybos įmonių kapitalizacija, kai finansų sektoriaus atveju akcijų kainų pokyčių mediana buvo teigiama.
Šiais metais bendra WIG20 atstovių akcijų kainų pokyčių mediana yra gerokai teigiama ir siekia net 22,7 procento, nes tarp dvidešimties minimo indekso narių krito vos dviejų rinkos vertė. Labiausiai 2025 metais išsipūtė paslaugų šakos, o konkrečiai finansų institucijų kapitalizacija, kai prekybos įmonių akcijos pabrango mažiausiai. Daugiausiai uždirbo šių metų pradžioje investavę į mBank nuosavybės vertybinius popierius, be to, daugiau nei trisdešimt procentų pakilo PKN Orlen, Budimex bei Dino Polska rinkos vertė.
Po nuo šių metų pradžios buvusio augimo WIG20 indeksas nukrito žemiau kilimo trendo linijos, na o dabar sulaukėme bandymo sugrįžti virš jos. Jei pavyks tai tvariai padaryti, tuomet sulauksime naujos augimo bangos, na o priešingu atveju lauktų naujas korekcijos etapas, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.

Po kilimo etapo CCC akcijų kaina metų pradžioje nukrito žemiau augimo trendo linijos, na o dabar bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai bus tvarus reiškinys.

Po augimo periodo šiuo metu eilinį mėnesį iš eilės CD Projekt akcijų kaina konsoliduojasi bei tuo pačiu testuoja augimo trendo liniją, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis.

PKO BP akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, kuris prasidėjo dar 2022 metų spalį. Po jo apatinės dalies patestavimo, sulaukėme atšokimo, kas yra pozityvus ženklas.

Alior Bank akcijų kaina po korekcijos ir horizontalios - konsolidacinės fazės bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.

Pepco akcijų kaina išlieka kritimo kanale, tiesa, pastaruosius kelis mėnesius iš esmės konsoliduojasi prieš kitą esminį judesį.

PGE akcijų kainos atveju ir toliau niekas nesikeičia, t.y. išliekame horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.

Praėjusių metų pabaigoje sulaukėme anksčiau suformuoto PKN Orlen akcijų kainos dugno patestavimo, kuris buvo sėkmingas, tad sekė atšokimas ir augimo banga, na o dabar iš esmės testuojama dabartinio augimo trendo linija ir ankstesnio pakilimo pikas, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.

Budimex akcijų kaina vasarį pakilo virš kritimo trendo linijos, na o šį mėnesį sulaukėme minimo linijos patestavimo, kuris kol kas buvo sėkmingas.

mBank akcijų kaina nuo šių metų pradžios yra augimo trende, na o šį mėnesį sulaukėme jo linijos patestavimo, kuris kol kas buvo sėkmingas.

Nuo praėjusių metų rudens Dino Polska akcijų kaina yra augimo trende. Pastaruoju metu sulaukėme augimo tendencijos linijos patestavimo, kuris buvo sėkmingas ir akcijų kaina pakilo virš prieš tai buvusio pasiekto visų laikų rekordinio lygio.

Orange Polska akcijų kaina šių metų pradžioje pakilo virš kritimo trendo linijos ir toliau prasitęsė augimas.

Bank Pekao akcijų kaina irgi metų pradžioje pakilo virš kritimo trendo linijos ir pajudėjo į viršų, o šį mėnesį nukrito žemiau augimo tendencijos linijos, tačiau po to sulaukėme bandymo sugrįžti atgal virš jos. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai pavyks tvariai padaryti.

Po horizontalios - konsolidacinės fazės Kruk akcijų kaina pajudėjo žemyn ir krenta jau trečią mėnesį iš eilės.

KGHM Polska Miedz akcijų kaina iš esmės šiuo metu yra be aiškios krypties, t.y. konsoliduojasi prieš kitą esminį judesį.

Allegro akcijų kaina praėjusį mėnesį pakilo virš kritimo trendo linijos, na o šį mėnesį sulaukėme šio judesio tvarumo patestavimo, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.

KETY akcijų kaina šiuo metu testuoja prieš tai buvusį pasiektą augimo piką. Jei pavyks tvariai virš šio lygio pakilti, tuomet augimas ir naujų rekordinių lygių šturmavimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.

LPP akcijų kaina ir toliau išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.

PZU akcijų kaina praėjusių metų lapkritį pakilo virš kritimo trendo linijos ir pajudėjo į viršų link naujų rekordinių lygių. Tiesa, šį mėnesį ji nukrito žemiau augimo trendo linijos, tačiau po to sulaukėme bandymo sugrįžti atgal virš jos. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai pavyks tvariai padaryti.

Santander Bank akcijų kaina metų pradžioje pakilo virš kritimo trendo linijos ir pajudėjo į viršų. Bet šį mėnesį ji buvo nukritusi žemiau augimo trendo linijos, tačiau po to sulaukėme atšokimo ir bandymo sugrįžti virš jos. Artimiausiu metu paaiškės ar tai pavyks padaryti.

Po augimo periodo Zabka akcijų kaina nuo sausio pabaigos išlieka kritimo fazėje ir žemiau nuosmukio trendo linijos.