Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-07-02 09:53.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=3915
Kaip ant mielių kylančios trąšų kainos varo žemdirbius į neviltį. Tačiau gamintojai negali pasakyti ko nors paguodžiančio. Šiemet iki keliolikos kartų pabrangusios trąšos ne vieną žemdirbį verčia imtis už galvos ir rimtai svarstyti, ką rinktis - ar mažesnį derlių be didžiulių išlaidų už trąšas, ar vis dėlto jas pirkti, gauti nemenką derlių, bet pelną skaičiuoti tik grašiais. Praėjusių metų birželį nefasuota amonio salietra prekybos bazėse kainavo 610 litų už toną (be PVM), o šiemet - jau 1143 litus Toną amofoso prieš metus galėjai įsigyti už 1387 litus, šiemet - už 3566 litus. Kalio chlorido kaina nuo 622 litų pakilo iki 1922 litų už toną, trečiadienį rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.
Vienos didžiausių šalies trąšų gamintojų "Lifosa" generalinio direktoriaus Jono Dastiko nuomone, šiuo metu trąšų kainos yra pasiekusios patį aukščiausią lygį, kokį tik galima pasiekti. "Pastaruoju metu žaliavos brango net 3-15 kartų lyginant su praėjusiais metais. Jau net nežinau, ar žaliavų kainos gali būti didesnės ir iki kokio lygio jos dar kils. Mes nenusiteikę dar daugiau mokėti už žaliavas, nes tada produkcija taip pabrangtų, kad ji būtų neįperkama jau ne tik Lietuvos, bet ir užsienio ūkininkams", - kalbėjo J.Dastikas. Direktorius pažymėjo, kad "Lifosos" gaminamų trąšų Lietuvoje lieka labai nedaug - tik apie 1 procentą. Kitos išvežamos į užsienį. Daugiausia iš jų - diamonio fosfato, kurio eksporto apimtis per pirmus 5 šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo vos ne penktadaliu.
J.Dastikas sakė, kad kol kas prielaidų kristi kainoms nėra. Trąšos galėtų atpigti nebent vienu atveju - jei sumažėtų jų naudojimas. "Trąšos ims pigti tada, kai jų niekas nebepirks. Jei ūkininkai nustos pirkti trąšas, mes pradėsim nepirkti žaliavų. Tuomet tiekėjai bus priversti mažinti kainas. Bet kol kas tokių tendencijų nėra", - tvirtino "Lifosos" generalinis direktorius.
“Lietuvos žinių“ šnekinti trąšas gaminančių ar jas platinančių Lietuvos įmonių vadovai teigė, jog dabar kiekvienas, perkantis trąšų, turėtų labai gerai apsvarstyti, kiek ir kokių jų iš tikrųjų reikia. Dar visai neseniai tarp žemdirbių vyravo nuomonė, kad pirmiausia reikia trąšų prisipirkti, o tik paskui mąstyti, kur ir kokius augalus jomis tręšti.