Verslo ir rinkų naujienos » Rinkų naujienos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2007-06-18 15:54.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=454


Praeita savaitė buvo sėkminga žaidėjams investavusiems į Rusijos, kur per savaitę biržos indeksas RTS pakilo 4,7 proc., Vengrijos ir Turkijos, čia indeksai augo apie 3 proc., Kijevo, kur indeksas PFTS pakilo net 10,01 procentų, akcijas. Mažiausiai per savaitę pakilo Čekijos biržos indeksas PX, tik 1,6 proc. Tuo tarpu Balkanuose ir toliau vyksta akcijų kursų korekcija, per savaitę Belgrado biržos pagrindinis indeksas BELEX15 nukrito 0,81 proc., o Bosnijos ir Hercegovinos Bania Luka biržos indeksas BIRS krito 2,3 proc.

Užsienio investuotojai Budapešto biržoje užima stipriausias pozicijas

Vengrijos biržoje kilo visų didžiausių bendrovių akcijų kursai, o tai reiškė, kad rinkoje stiprias pozicijas yra užėmę užsienio investuotojai. Jų neatbaidė net banko “Credit Suisse” analitikų perspėjimai dėl Vengrijos ekonomikai iškilusių kai kurių grėsmių, pvz. didelio šalies biudžeto deficito, didelės bedarbystės bei eksporto problemų.
Per savaitę labiausiai pakilo net 6,2 proc. telekomunikacijų bendrovės “Magyar Telekom” akcijų kursas. Reikėtų priminti, kad šios akcijos ypač pigo kovo ir balandžio mėnesiais, dabar jų kaina sparčiai kyla ir penktadienį akcijos kaina buvo 977 forintai.
Vėl pasirodė keletas teigiamų prognozių dėl banko “OTP” akcijų, kurios per savaitę pabrango 4,6 proc. “KBC Securities” analitikai prognozuoja, kad jų kaina kils dar 27 proc. iki 12 247 forintų, o “JP Morgan” analitikai prognozuoja, kad iki 2010 metų šio banko akcijų kaina turi pakilti iki 19 412 forintų.

Makroekonominiai duomenys pakėlė Rusijos rinką

Rusijos birža dėl švenčių neveikė 2 dienas, o per tris likusias indeksas PFTS sugebėjo pakilti net 4,7 proc. Be abejo tokią situaciją įtakojo paskelbtos geros Rusijos makroekonominės naujienos (šalies ekonomika I š.m. ketvirtį augo 7,9 proc.), bei palankios tendencijos JAV biržose. Įdomu tai, kad labiausiai kilo tų bendrovių akcijų kursai, kurių veikla nukreipta į produkcijos eksportą. Tai dar vienas patvirtinimas, kad regiono rinkose kilimo tendencijas inspiruoja užsienio investuotojai. Būtent jie yra pagrindiniai koncernų “Gazprom” bei “Norilsk Nikel” akcijų pirkėjai. Ir dėl to šios akcijos brango atitinkamai 9,6 proc. ir 4,3 proc. “Norilsk Nikel” akcijų kursas be abejo augo dar ir dėl vėl pradėjusios žymiai kilti nikelio kainos žaliavų rinkose, o “Gazprom” valdyba paskelbė, kad koncernas dujų sugebės išgauti tiek, kad patenkintų vis augančius jų poreikius, kadangi dujų tiekimo apimtys į Europą iki 2015 m. didės 33 procentais.

Prahos biržos indeksą iškėlė bankų akcijos

Čekijos biržos indeksas PX per savaitę sugebėjo pakilti tik 1,6 proc. Net 2,4 proc. pigo energetikos giganto “ČEZ” akcijos. Galbūt tai korekcija po paskutinio jų kainos kilimo, o gal investuotojus paveikė “Goldman Sachs” analitikų sumažinti šių akcijų reitingai. Tačiau turint omenyje augančias energetikos išteklių kainas reikia laukti, kad šių akcijų kursas vėl pašoks. Dėl Vakarų Europos biržose pakilusios bankų akcijų paklausos Čekijos biržoje atitinkamai kilo bankų “Erste” (5 proc.) bei “Komerčni” (1,8 proc.) akcijų kainos.

Kijevo biržoje populiariausios energetikos bendrovių akcijos

Kijevo biržos indeksas PFTS ketvirtadienį pagaliau peržengė 1000 punktų ribą prekybos sesijos pabaigoje pakilęs beveik 3,8 proc. Iš viso per savaitę indeksas pakilo net 10,01 proc. Analitikai atkreipia dėmesį, kad rinka pakilo dėl padidėjusios energetikos bendrovių akcijų paklausos. Per dieną šio sektoriaus akcijų kursai kilo apie 5 – 10 proc. Ekspertų teigimu, Ukrainos energetikos bendrovių akcijos brangs ir toliau, kadangi palyginus su analogiškomis Rusijos akcijomis, jos yra tikrai dar neįvertintos, todėl iki birželio pabaigos jų kursai gali pakilti net 20 proc., ir dėl to indeksas PFTS kils toliau. Tačiau skirtumas tarp Ukrainos energetikos bendrovių akcijų kainų ir analogiškų rusiškų akcijų tolydžio mažės dėl vis didėjančių kapitalo srautų į Ukrainos rinką iš Vakarų Europos šalių bei Rusijos. Be to dauguma Ukrainos energetikos kompanijų paskelbė apie savo galingumų didinimo planus ir todėl jų aktyvų vertė turi potencialo didėti vidutiniškai po 40 – 60 procentų.

O bendrovės “Centrenergo” (+8,7 proc.) bei “Dneprenergo” (+7,2 proc.) turi konkrečių planų, kaip padidinti elektros energijos tiekimą į Rusiją.

Maklerių teigimu, kadangi į Ukrainos rinką pastoviai plaukia kapitalas iš užsienio, be energetikos, didelį augimo potencialą, apie 20 – 40 proc., turi likvidžiausios metalurgijos sektoriaus bendrovės. Konkrečiai tikimasi, kad metalurgijos kombinato “Azovstal” akcijų kursas išaugs apie 20 proc., o “Jenakijevskij metalurgičeskij zavod” apie 30 proc.

Penktadienį indeksas PFTS pakilo 2,18 proc. iki 1045,09 punkto, analitikai prognozuoja, kad birželio mėnesį indeksas baigs viršijęs 1 100 punktų ribą.

Belgrado birža: akcijų rinka skęsta toliau

Korekcija Belgrado biržoje tęsias, taikliausiai situaciją šioje biržoje apibūdino šios dienos serbų spauda: “akcijų rinka skęsta toliau”...
Kai pirmą kartą per paskutines 2 savaites Belgrado biržos indeksas BELEX15 pakilo dvi dienas iš eilės - trečiadienį (+0,39 proc.) ir ketvirtadienį (+1,01 proc.), atrodė, kad pagaliau situacija pradės taisytis, kadangi nuo š.m. birželio 4 d. iki 12 d. šios biržos indeksas iš viso nukrito 6,84 procento. Korekcija Belgrado biržoje prasidėjo gegužės mėnesio pradžioje, nors pirmieji ženklai pasirodė dar balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki šiol. Penktadienį prekybos sesija vėl baigėsi kritimu – indeksas BELEX15 nukrito 0,30 procento. Iš viso per savaitę pagrindinis Belgrado biržos indeksas nukrito 0,81 procento. Apyvarta biržoje birželio 11 – 15 d.d. siekė 3,2 mlrd. dinarų, tai 14,1 proc. daugiau nei savaitę prieš tai. Per savaitę pakilo 67, o nukrito – 96 akcijų kursai.

Populiariausiomis šioje biržoje išlieka bendrovės “Soja protein” bei banko “AIK banke” akcijos. Apyvarta jomis per savaitę atitinkamai siekė 420 mln. RSD ir 506 mln. RSD. Reikia pažymėti, kad vienintelė Serbijos biržos oficialiajame sąraše kotiruojama bendrovė “Tigar” paskelbė dividendams mokėti skyrusi 43,4 mln. RSD, arba 22,73 RSD už vieną akciją.

Pesimizmas Bania Lukos biržoje

Pesimistinės nuotaikos vyrauja ir Bosnijos – Hercegovinos Bania Lukos biržoje. Pagrindinis biržos indeksas BIRS nukrito 2,3 proc., savaitės apyvarta biržoje siekė 7,6 mln. Bosnijos markių. Didžiausia apyvarta buvo bendrovės “Tržnice” akcijomis (350 354 BAM), penktadienį vienos akcijos kaina buvo 3,2 BAM, tai 7,9 proc. mažiau, nei savaitę prieš tai. Daugiau kaip 5 proc. krito ir kitų populiarių biržoje “Rafinerije Nafte” akcijų kursas, penktadienį akcijos kaina buvo 1,79 BAM.

Savaitė prasidėjo kilimo tendencijomis Azijos biržose, po eilinių teroro aktų Nigerijos pietuose kyla naftos kainos žaliavų rinkose, paskelbus gerus statistinius duomenis apie JAV ekonomikos plėtrą kyla metalų kainos, visi šie faktoriai turėtų teigiamai paveikti ir besivystančių rinkų biržas.

------------------
Skaistuolė Misiūnaitė
Finansų analitikė
AB FMĮ „Finasta“
Konstitucijos pr. 23, Vilnius
Tel. +370 5 210 24 75
Faks. +370 5 278 68 38
Mob. +370 687 11 542