![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-09-23 11:50.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=4993
Pietryčių Azijos ekonomikoms artimiausiais metais nepavyks išvengi globalaus ekonomikos augimo lėtėjimo. Po spartaus pastarųjų metų regiono augimo jau dabar jaučiamas augimo sulėtėjimas, o nacionalinių valiutų stiprėjimas prieš JAV dolerį mažina eksporto konkurencingumą.
Vienos iš ekonomiškai stipriausių Pietryčių Azijos valstybių Singapūro ekonomika praėjusiais metais išaugo 7,7 proc., tačiau įtakingo savaitraščio „The Economist“ padalinys „Economist Intelligence Unit“ (EUI) prognozuoja, kad 2008 metais bendrasis vidaus produkto augimas sulėtės iki 4,6 proc., o 2009 metais padidės iki 4,8 procentų. Jau per antrąjį šių metų ketvirtį buvo galima pastebėti staigų ekonomikos sulėtėjimą. BVP augimas palyginus su pirmuoju sumažėjo net 6 proc., o palyginus su praėjusių metų antruoju ketvirčiu jis tesudarė 2 procentus.
Praėjusiais metais besidžiaugęs maža - 2,1 proc. - infliacija Singapūras šiais metais patyrė staigų jos šuolį. Statistikos departamentas šiandien paskelbė, kad vartojimo kainų indeksas rugpjūčio mėnesį išaugo 6,4 procento. prognozuojama, kad metų pabaigoje infliacija sudarys apie 6 procentus. Didžiausią įtaką kainų augimui Singapūre daro pasaulinės tendencijos, tokios kaip naftos kainų kilimas, maisto brangimas.
Singapūro dolerio brangimas ir toliau turėtų tęstis, kas lems didėjančią įtampą eksportuojančioms kompanijoms. EUI prognozuoja, kad artimiausius penkerius metus šalies einamosios sąskaitos perteklius turėtų mažėti. Singapūras daugiausia eksportuoja elektronikos įrangos bei jos dalių, taip pat telekomunikacijų įrangos. Tačiau dėl lėtėjančios pasaulinės ekonomikos, šių, ne pirmo būtinumo prekių, paklausa gali sumažėti.
Pagrindinis Singapūro akcijų rinkos indeksas „Straits Times“ nuo savo aukštumų, pasiektų sausio mėnesio pradžioje nusirito jau daugiau kaip 30 procentų.
Panaši situacija susidarė ir Malaizijoje. Jos tačiau jos bendrojo vidaus produkto augimas 2007 metų lygį, kuomet jis buvo 6,3 proc., pasieks jau 2010-2011 metais. Šiais metais prognozuojamas 6 proc. BVP augimas, nors antrąjį ketvirtį jis sudarė 6,3 procento. Tiesa 2009 metais taip pat bus jaučiamas ekonomikos augimo sulėtėjimas.
Malaizijoje didelė problema yra išaugusi infliacija, kuri jau pasiekė 26 metų aukštumas ir liepos mėnesį sudarė 8,5 proc., palyginus su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu.
Malaizija, kaip ir Singapūras, gali džiaugtis dideliu einamosios sąskaitos pertekliumi. Tačiau dėl stiprėjančios valiutos jis artimiausiais metais turėtų mažėti. Didžiausią dalį Malaizijos eksporto taip pat sudarė elektroninė įranga bei mašinos.
Tačiau nepaisant didelės infliacijos bei biudžeto deficito, Malaizijos finansų ministras Najib Razak teigia, kad šalies ekonomika vis dar išlieka atspari globaliems pokyčiams, kadangi ji neturi didelių sąsajų su pasaulinėmis finansų rinkomis.
Dar vienai Pietryčių Azijos šaliai Indonezijai atspirties tašku gali tapti brangstanti nafta. Būtent šios žaliavos eksportas sudaro 21 proc. viso šalies eksporto. Po staigaus praėjusio mėnesio naftos pigimo, žaliavos kaina pradeda atgauti prarastas pozicijas ir paskutiniu metu kainuoja jau 108 dolerius už barelį.
Indonezijos bendrasis vidaus produktas per antrąjį šių metų ketvirtį išaugo 6,39 proc. ir buvo sparčiausias tarp visų Pietryčių Azijos valstybių. Tačiau per artimiausius trejus metus augimas turėtų sudaryti po 5,5 - 5,9 procento.
Indonezijos bei Malaizijos ekonomikoms didelį rūpesti kelia biudžeto deficitas, kuris Indonezijoje sudaro apie 2 proc. BVP, o Malaizijoje išaugo iki 4,8 proc. BVP.