Autorius: traders.lt, Parašyta: 2008-10-16 03:24.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=5236
Į Europos ir Amerikos biržas trečiadienį sugrįžo pailsėjusios meškos ir indeksai gan smarkiai patraukė žemyn nuo pat sesijų pradžios. Iš rinkų greit dingo dar savaitės pačioje pradžioje vyravęs optimizmas. Trečiadienį pigo absoliučiai viskas ne tik akcijos, bet ir žaliavų kainos ritosi į prarają. Vis daugiau pasigirsta nuomonių, kad dabartinės imtosios priemonės gelbėjant pasaulio finansų sektoriaus atstoves gali būti gerokai per mažos ir prireiks žymiai daugiau lėšų ir laiko padėčiai bent kiek pagerinti. Fatališki buvo ir trečiadienį pasirodę JAV makroekonomikos duomenys, nors rinkose ir buvo laukta prastų rodiklių, tačiau ko gero jie buvo netgi blogesni už tuos, kurių tikėjosi didžiausi pesimistai. Investuotojų nei kiek nepaguodė ir prieš prekybos sesiją Amerikoje pasirodę geresni nei laukta „Coca Cola“, „JP Morgan“ bei „Wells Fargo“ kompanijų ketvirčio veiklos rezultatai. Linksmieji kalneliai, su kol kas nepakitusia ilgalaike kryptimi žemyn, vyrauja šią savaitę biržose.
Rinkos dalyvių noro pardavinėti akcijas nenuramino ir FED vadovo B.Bernankės trečiadienio kalba, kurioje jis dar karta pakartojo, kad šiuo metu yra imtasi visų įmanomų priemonių pradžiai padėtį šalies finansų sektoriuje ir bendrai ekonomikoje stabilizuoti o po to ją bent šiek tiek pagerinti. Tačiau kartu B.Bernankė perspėjo, kad tam prireiks nemažai laiko, nes dabartiniai veiksmai neatneš iš kart matomų rezultatų. Jis pripažino, kad šalies ekonomika šiuo metu yra krizėje ir paprašė rinkos dalyvių kantrybės.
„Svarbiausia šiuo metu yra stabilizuoti padėtį finansų rinkose, tačiau jeigu tai ir pavyks padaryti, kaip mes to norėtume, padėtis šalyje tikrai nepagerės iš karto“ – teigė FED vadovas.
Tuo tarpu San Francisko valstijos FED vadovas buvo kur kas tiesmukiškesnis, tiesiog pareikšdamas, kad JAV ekonomika šiuo metu jau yra atsidūrusi akivaizdžioje recesijos būklėje.
Europos biržos trečiadienį nuo pat prekybos pradžios nuosekliai bei draugiškai smuko žemyn. Investuotojų nuotaikų nei kiek nepagerino ir pasirodžiusi informacija apie infliacijos sumažėjimą tiek Euro zonos valstybėse, tiek ir visoje ES rugsėjo mėnesį. Vakarų Europos pagrindinės biržos sesijas baigė gan dideliais indeksų kritimais. Paryžiaus biržos indeksas CAC40 driokstelėjo žemyn 6.82%, Vokietijos DAX neteko per šią sesiją šešis su puse procentus, na o Londono biržos indeksas FTSE250 sesiją baigė užfiksavęs 5.46% neigiamą pokytį. Trečiadienį pasirodė informacija, kad bedarbystė D.Britanijoje rugpjūčio mėnesį ūgtelėjo nuo 5.5 iki 5.7 procentų, kai analitikai tikėjosi per pus mažesnio šio rodiklio didėjimo.
Centrinės ir Rytų Europos pagrindinių biržų indeksai taip pat ritosi solidariai stipriai žemyn. Rusijos biržos RTS indeksas neteko 9.26% savo vertės, Micex - 8,67%. Varšuvos biržos dvidešimties didžiųjų kompanijų indeksas WIG20 nusirito 6.29% į neigiamą zoną, kartu ir vėl pramušdamas psichologiškai svarbią dviejų tūkstančių punktų ribą, Ukrainos biržos PFTS indeksas nuvertėjo 4.85 procentais trečiadienio prekybos metu.
Labiausiai Europos biržas žemyn tempė didžiausią svorį indeksuose įprastai turinčios naftos ir dujų bendrovių akcijos, kurios pigo krentant tiek naftos bei dujų žaliavų kainai. „Light Crude“ rūšies naftos ateities sandorių kaina nusirito net 6.54% iki vos 74.06 dolerių už barelį.
Prancūzijos „Total“ nuosavybės vertybiniai popieriai nuvertėjo 6,87 procentais, Rusijos naftos koncerno „Lukoil“ akcijos smuktelėjo 11,21%, dujų monopolininkės „Gazprom“ kapitalizacija sumažėjo 8,88%. Londono biržoje kotiruojamos „BP“ bendrovės akcijos neteko 7,27% savo vertės, „Royal Dutch Shell“ akcijos minimoje biržoje atpigo 6,81 procentais. Dviejų Lenkijos naftos perdirbimo koncernų „PKN Orlen“ bei „Lotos“ akcijos trečiadienio prekybos metu nuvertėjo atitinkamai 3.93 ir 0.96 procentais.
Pastebimai krito ir už Atlanto kotiruojamų naftos ir dujų sektoriaus kompanijų akcijos. „Exxon Mobil“ akcijos nudardėjo 13.95%, „ConocoPhillips“ - 13.82%, „Chevron“ vertybiniai popieriai pigo dvylika su puse procentų, na o Brazilijos „Petrobras“ paprastos akcijos nuvertėjo 13.85 procentais.
Stipriai pigo ir metalų kainos, žinoma išskyrus auksą, kurios ateities sandorių kaina trečiadienį ūgtelėjo 1.07% iki 847.7 dolerių už unciją. Tuo tarpu sidabro kaina smuktelėjo 7.8%, vario - 7.38%, na o aliuminio ateities sandorių vertė vis dėl to sugebėjo pakilti 5.26%. Rusijos plieno gamintojos „Severstal“ akcijos nuvažiavo žemyn 15,6%, „NLMK“ – 9,9%, Lenkijos vario bei sidabro išgavėjos bei gamintojos „KGHM“ akcijos po antradienio dvidešimties procentų kilimo, vakar fiksavo 9.94% kritimą. Vakarų Europos biržose metalų sektoriaus atstovės taip pat atrodė prastai. „Xstrata“ akcijos Ciuricho biržoje driokstelėjo žemyn daugiau nei dvidešimt procentų, „ArcelorMittal“ kaina krito 13,67%. Amerikiečių aliuminio gamintojos „Alcoa“ akcijos, nepaisant padidėjusios šio metalo kainos, atpigo 12.78% Niujorko biržoje.
Žinoma, tiek Europoje, tiek Amerikoje investuotojus itin neigiamai paveikė pasirodę itin prasti JAV makroekonomikos duomenys. Itin stipriai rinkos dalyvius turėjo išgąsdinti rugsėjo mėnesio Amerikos mažmeninės prekybos rodikliai, kurie smuktelėjo kur kas daugiau nei laukta. Bendra mažmeninė prekyba rugsėjį lyginant su rugpjūčiu smuktelėjo daugiausiai (1.2%) per pastaruosius tris metus, t.y. tris kartus daugiau nei prognozavo analitikai. Atmetus automobilių pardavimus, mažmeninė prekyba minimą mėnesį šalyje sumažėjo 0.6%, nors buvo spėta, kad šis rodiklis ūgtels 0.1%. Mažmeninės prekybos žymus smukimas, tai yra rimtas signalas, kad vartotojai ir toliau gali mažinti savo išlaidas, taupydami, be to prie šio rodiklio mažėjimo be abejonės prisidėjo ir stipriai didėjantis nedarbas Amerikoje. Vartojimo išlaidos be abejonės yra svarbios kiekvienos šalies ekonomikai o ypač JAV. Kol vartotojai nepradės daugiau leisti pinigų, o kol kas atrodo, jog jie bus vis labiau nusiteikę taupyti esant neaiškiai šalies ekonomikos plėtros perspektyvai, tikėtis jos atsigavimo, net ir pumpuojant į rinkas dideles krūvas pinigų per daug neverta. Žinoma, mažėjantis JAV piliečių vartojimas, apie kurį galime spręsti iš minėtų mažmeninės prekybos duomenų, skaudžiai atsilieps į šią šalį gausiai eksportuojančių Azijos, Europos bei Pietų Amerikos kompanijų veiklos rezultatams.
Niujorko NY Empire State indeksas, kuris atspindi verslo atstovų lūkesčius minimame regione, spalį krito net nuo -7.4 iki -24.6 punktų reikšmės, kai analitikai tikėjosi, jog šis rodiklis sumažės viso labo tik iki -10 punktų.
Ko gero paskelbtų minimų rodiklių vedami investuotojai tuo pačiu scenarijumi kaip ir kolegos senajame žemyne prekiavo Amerikos biržose. Nuo pat prekybos sesijos pradžios biržas okupavusios meškos, savo darbą sąžiningai tęsė iki pat sesijos pabaigos, na o indeksai taip pat nuosekliai kaip Europoje ritosi žemyn.
JAV akcijos smigo daugiausiai nuo pat 1987 metų. Trečiadienį Niujorko biržoje pigusių akcijų buvo net 37 kartus daugiau nei brangusių. Ši statistika puikiai įrodo, kokios nuotaikos vyravo Amerikos biržose.
„Prekyba šiuo metu yra absoliučiai paremta vien tik baimę ir nežinomybę dėl ateities, dėl JAV ekonomikos nuosmukio didžio, tai mane iš tiesų gąsdina“ – pareiškė 35 metus fondų valdymu užsiimantis investuotojas.
Nieko stebėtino, kad prie tokių aplinkybių meškoms Dow Jones Industrial indeksą vos per vieną prekybos sesiją pavyko nuleisti net 733.08 punktais (7.87%) ir vėl žemiau devynių tūkstančių punktų reikšmės. Nasdaq Composite trečiadienio prekybos metu neteko 8.47% savo vertės, na o S&P500 indeksas šįkart sugebėjo nudardėti daugiausiai, t.y. net šiek tiek daugiau nei devyniais procentais.
Pietų Amerikos didžiausiose biržose nuotaikos irgi buvo fatališkos. Brazilijos biržos Bovespa neteko 11.39% savo vertės, na o Argentinos Merval indeksas nukraujavo net 12.15%.
Geresnius nei tikėtasi ketvirčio veiklos rezultatus, nepaisant didelių turto nurašymų dėl blogų paskolų, paskelbusių „JPMorgan Chase & Co“ bei „Wells Fargo & Co“ bankų akcijos, nepaisant to sesiją baigė atpigusios atitinkamai 5.45 ir 0.51 procentais. „JPMorgan Chase & Co“ banko ketvirčio pelnas smuktelėjo 84 procentais, tuo tarpu „Wells Fargo & Co“ – ketvirčiu.
Nemažais kritimais trečiadienio prekybos metu pasižymėjo ir kitų didžiųjų Amerikos bankų akcijos. Šiandien savo ketvirčio veiklos rezultatus skelbsiančio „Citigroup“ akcijos atpigo 12.84%, „Bank of America“ vertybiniai popieriai nuvertėjo daugiau nei dešimt procentų, na o taip pat ketvirtadienį savo veiklos rezultatus pranešiančio „Merrill Lynch & Co.“ banko akcijos smuko 14.57%.
„Coca Cola“ akcijos prekyba baigė pabrangusios vos 1.10%, nors prieš prekybą paaiškėjus šios bendrovės trečiojo ketvirčio veiklos rezultatams, jos akcijos buvo pašokusios į viršų net daugiau nei penkiais procentais. Minimos gaiviųjų gėrimų gamintojos didžiausios konkurentės „PepsiCo“ akcijos po vakar paskelbtų prastų veiklos rezultatų ir sumažintų prognozių, trečiadienį pratęsė savo agoniją, šįkart atpigdamos 5.79%.
Po prekybos savo trečiojo ketvirčio rezultatus paskelbė ir didžiausio prekybinio portalo savininkė „eBay“. Tinklapyje parduotų prekių vertė minimu laikotarpiu smuktelėjo pirmą kart per kompanijos istoriją. „eBay“ pajamos lyginant su praėjusių metų trečiuoju ketvirčiu ūgtelėjo 12% iki 2,117 mlrd. dolerių, ketvirtį prieš tai jos sudarė 2,196 mlrd. dolerių. Bendros devynių mėnesių pajamos pasiekė 6,505 mlrd. dolerių, t.y. 18,5% daugiau nei prieš metus per tą patį laikotarpį. Grynasis pelnas tenkantis vienai akcijai sudarė 0,46 dolerius, tuo tarpu analitikai tikėjosi, kad šis rodiklis sudarys 0,41 dolerius. Prieš metus „eBay“ buvo patyrusi 0,69 dolerių nuostolį akcijai, dėl nurašymų susijusių su „Skype Internet telephone“ kompanija. Per tris šių metų ketvirčius įmonei jau pavyko uždirbti 1,412 mlrd. dolerių grynojo pelno. Kompanija taip pat sumažino anksčiau skelbtas šių metų savo veiklos prognozes. Trečiadienio prekybos metu investuotojai intensyviai pardavinėjo „eBay“ kompanijos akcijas, kurios bendrai atpigo 13.59%, na o po prekybos paaiškėjus šios kompanijos veiklos rezultatams, jos akcijos toliau pinga po prekybinės sesijos metu. Pagrindinės šios kompanijos konkurentės „Amazon.com“ akcijos irgi smuko vakarykštės prekybos metu 12.78%.
Ketvirtadienį Azijos bei Europos biržos prekybos sesijas turėtų pradėti raudonojoje zonoje. Rytoj vėl rinkos dalyviai turės progos sužinoti nemažai labai svarbių JAV makroekonomikos rodiklių, na o be anksčiau minėtų kompanijų savo ketvirčio veiklos rezultatus skelbs „Google“, „Nokia“ bei „AMD“ bendrovės. Laukia eilinė įdomi prekybos diena.