Verslo ir rinkų naujienos » Rytinė akcijų rinkų apžvalga


Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2008-11-07 10:30.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=5473


Pasaulio akcijų rinkos ir toliau praktiškai nereaguoja net ir į netikėtus centrinių bankų palūkanų normų mažinimo veiksmus. Vakar Anglijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas 150 bazinių punktų iki 3 proc. - tris kartus daugiau, negu prognozuota. Tokio drastiško palūkanų normų sumažinimo iki žemiausio lygio per daugiau negu pusę amžiaus nesitikėjo nei vienas Bloomberg agentūros apklaustas analitikas. Vis dėlto Londono FTSE 100 indeksas vakar, sustiprėjus nuogąstavimams, kad finansų krizės padariniai Didžiosios Britanijos ekonomikai gali būti skaudesni, negu manyta anksčiau, smuko 5,7 proc.

Optimizmo biržose vakar nesustiprino ir Europos centrinio banko sprendimas sumažinti bazines palūkanų normas 50 bazinių punktų iki 3,25 proc. - tiek pat, kiek ir prognozuota bei netikėti Šveicarijos centrinio banko veiksmai, sekę Anglijos ir Europos centrinių bankų pavyzdžiu. Bazines palūkanų normas vakar taip pat sumažino ir Danijos centrinis bankas. Europos centrinio banko vadovo surengtos konferencijos metu J.C. Trichet išreiškė nuogąstavimus, kad sparčiai lėtėjant euro zonos ekonomikai ir sušvelnėjus infliaciniam spaudimui, rinkos dalyviai artimiausioje ateityje gali tikėtis agresyvaus ir sparčiausio per paskutinį dešimtmetį bazinių palūkanų normų mažinimo.

Optimizmą rinkose smukdo prastesni, negu laukta, bendrovių veiklos rezultatai ir ne kokie euro zonos bei JAV makroekonomikos rodikliai, kurių gausa ir šiandien neleis nurimti investuotojams akcijų biržose. Gamyklų užsakymai Vokietijoje rugsėjį, palyginus su rugpjūčio mėnesiu, smuko 8 proc. -sparčiausiai nuo 1991-ųjų. Bedarbių paraiškų skaičius JAV taip pat išaugo daugiau, negu tikėtasi, ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 1983 metų. Analitikų prognozių nepateisinę Adidas, draudimo bendrovės Axa ir kitų bendrovių veiklos rezultatai vakar nusmukdė akcijų rinkas ir Europoje, ir JAV, kur pagrindiniai akcijų indeksai vėl fiksavo 4-5 proc. neigiamą dienos pokytį.

Azijos akcijų rinkų dalyvius šiandien pasiekė netikėtos naujienos apie P. Korėjos centrinio banko sprendimą jau trečią kartą per pastarąjį mėnesį sumažinti bazines palūkanų normas. Nors P. Korėjos, Kinijos akcijų rinkos į šiuos centrinio banko veiksmus sureagavo besistiebdamos aukštyn. Vis dėlto investuotojų nuotaikas Japonijoje smukdo prastėjančios bendrovių veiklos prognozės. Pesimizmą rinkose stiprina ne kokios automobilių gamintojų veiklos perspektyvos - antroji pagal dydį pasaulio automobilių gamintoja Toyota, lėtėjant automobilių paklausai, jau buvo priversta daugiau negu perpus sumažinti šių metų pajamų prognozes. Dėl šių priežasčių Japonijos akcijų indeksai šiandien daugiau negu 3 proc. leidžiasi žemyn. Vis dėlto JAV ir Europos ateities sandorių kainų pokyčiai rodo, kad šiandien pasaulio akcijų rinkose galima laukti kiek pozityvesnių investuotojų nuotaikų sustiprėjimo.

Prekyba Vilniaus vertybinių popierių biržose vakar sekė Vakarų Europos akcijų rinkų tendencijas, tačiau vis dėlto nespėjo sureaguoti į Anglijos ir Europos centrinių bankų palūkanų normų mažinimo sprendimus, kurie buvo skelbiami jau pasibaigus prekybos sesijai. Investuotojams svarbių vidaus rinkos naujienų belaukiant jau tik kitą savaitę, kada dešimties mėnesių veiklos rezultatus skelbs Ūkio bankas, šiandienos prekybą biržoje taip pat ženkliausiai lems įvykiai užsienio rinkose.

Bendrovė Olympic Entertainment Group per devynis šių metų mėnesius gavo 6,6 mln. eurų grynojo pelno - 2,7 karto mažiau negu analogišku laikotarpiu pernai. Bendrovės trečiojo ketvirčio pelningumo rodiklius stipriau, negu anksčiau manyta, veikia Baltijos šalių ekonomikos lėtėjimas, dėl kurio trečiąjį ketvirtį ženkliai sumažėjo bendrovės gaunamos pajamos Estijoje. Į šiuos rinkos dalyvių lūkesčių nepateisinusias Olympic Entertainment Group naujienas bus sureaguota jau šiandienos prekybos sesijos metu.