
Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2007-09-06 11:33.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=591
Maisto produktų kainos per paskutiniuosius 12 mėnesių padidėjo 9,9 proc., žemės ūkio produktų supirkimo kainos – 12,5 proc. (augalininkystės produkcijos – 14,8 proc., gyvulininkystės – 8,4 proc.).
Šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje rinkosi žemės ūkio ministro sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta išnagrinėti žemės ūkio produktų supirkimo kainas ir mažmenines maisto produktų kainas bei veiksnius, darančius joms įtaką, pranešė Žemės ūkio ministerija.
Žemės ūkio ministerijos sekretorius, darbo grupės vadovas Gediminas Radzevičius pabrėžė, kad maisto produktų brangimas verčia ieškoti priežasčių, kodėl taip atsitiko, ir kartu bandyti analizuoti, ar tie pokyčiai rinkoje nėra nulemti jos dalyvių piktnaudžiavimo ir neteisėtų susitarimų.
G. Radzevičius, neseniai lankęsis Vokietijoje, informavo, kad analogišką situaciją tiria ir Vokietijos žemės ūkio ministerija. Šioje šalyje kai kurių maisto produktų kainos šoktelėję net 20–30 proc. Vokietijos konkurencijos taryba jau yra priėmusi prekybininkams nepalankių sprendimų.
„Situacija Lietuvoje kelia nerimą, nes paklausos ir pasiūlos santykis netolygiai pasiskirstęs tarp grandinės „nuo lauko iki stalo“ grandžių. Šiandien ypač aktualios produktų galutinių kainų rinkoje kilimo priežastys, verčiančios ieškoti būdų, kaip šį reiškinį sutramdyti“, – teigė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Vidaus rinkos informacijos skyriaus vadovo Aleksandro Pavilionio teigimu, palyginus žaliavos supirkimo ir konkrečių produktų pardavimo kainą, pastebimas didelis atotrūkis. Daugelio produktų kainos yra neadekvačios žemai žaliavos supirkimo kainai. Kainų šuolis visuose sektoriuose ypač ryškus šių metų rugpjūčio mėnesį
Vidutinė grūdų supirkimo kaina šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo apie 50 proc. Dėl išaugusių grūdų kainų pakilo ir mažmeninės grūdų produktų kainos. Duonos mažmeninė kaina, palyginti su 2005 metais, išaugo 43 proc.
Manoma, kad dėl šiais metais prognozuojamo mažesnio derliaus pasaulinėje rinkoje grūdų kainos nemažės. Ateities sandoriai tarptautinėse biržose rodo, kad 2008 metais pirmajame pusmetyje maistinių kviečių kainos dar didės, o miežių išliks panašios, kaip šiemet.
Aiškus kainų augimas buvo pastebimas ir pieno produktų segmente. Per metus daugiausiai išaugo kefyro (20,5 proc. riebumo), fermentinio sūrio ir varškės (22 proc. riebumo) sūrių – 19 proc., grietinės (30 proc. riebumo) ir varškės (9 proc. riebumo) kainos – po 17 proc. Pieno kainos grandinėje žemdirbio dalis sudaro apie 25 proc., perdirbėjų – 50 proc., prekybos – apie 5 proc., PVM – 15 proc. Lietuvoje yra beveik 100 tūkst. pieno tiekėjų, kuriuos labai jaudina situacija pieno sektoriuje.
Pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorė Irma Pilipavičienė informavo, kad Lietuvos perdirbėjai beveik pusę savo produkcijos eksportuoja. Pasaulyje didėjant pieno produktų paklausai, labai išaugo jų kainos. Atsirado didelė disproporcija tarp pelningumo, gauto už produktus, parduodamus eksportui, ir produktus, parduodamus vidaus rinkoje.
„Įmonėms daug pelningiau pieno produktus eksportuoti. Nors didelio žaliavos kainos kilimo nebuvo, tačiau produkcija brangsta dėl augančių darbuotojų atlyginimų, didėjančių energetikos išteklių kainų. Įtaką padarė ir eksporto subsidijų panaikinimas“, – sakė I. Pilipavičienė.
Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) duomenimis, 2006 metų galvijų supirkimo kainos buvo didžiausios, tuo tarpu šiemet jos jau 10 proc. mažesnės. Analogiška situacija ir su kiaulių supirkimo kainomis, kurios šiemet – 5 proc. mažesnės. Nors gyvulių supirkimo kainos mažėjo, tačiau gatavos produkcijos kainos augo. Ypač pastebimai išaugo vištienos kaina, nes vištų augintojai pirmieji sureagavo į išaugusią grūdų kainą.
Pasak LAEI specialisto Alberto Gapšio, mažmeninių mėsos produktų kainų padidėjimas daugiau susijęs su tuo, kad prekybininkai nereagavo į tai, kad tiek supirkimo, tiek didmeninės mėsos kainos buvo mažesnės. Dalis prekyboje atsiradusios mėsos greičiausiai buvo įvežta iš kitų šalių.