Verslo ir rinkų naujienos » Rytinės finansų rinkų naujienos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2008-12-19 12:17.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=5963


JAV akcijų indeksai ketvirtadienį krito po to, kai reitingų agentūra „Standard&Poor‘s” pagrasino sumažinsianti “General Electrics” kredito reitingą. Optimizmo rinkoms nepridėjo ir krentančios naftos kainos, kurios nusitempė energetikos sektoriaus įmonių akcijas.

Naujai išrinktas prezidentas Barakas Obama gali prašyti Kongreso patvirtinti dar vieną 850 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos stimulo planą. Naujojo prezidento komandos narių nuomone, tokia suma yra reikalinga norint sustabdyti nedarbo augimą. Kaip jau minėjome anksčiau, JAV iždo sekretorius gali paprašyti Kongreso antros pinigų dalies iš jau patvirtinto 700 mlrd. JAV dolerių paramos plano, nes dabartiniai 350 mlrd. dolerių greitai bus išeikvoti.

„General Electrics“ vakar atpigo 8,2 proc. Taip pat krito tokių energetinio sektoriaus įmonių kaip „Chevron Corp“ ir „Exxon Mobil“ įmonių akcijos, kurios ženkliai žemyn nusvėrė indekso reikšmę, krisdamos apie 5 proc. JAV Baltiesiems rūmams paskelbus, kad jie nėra apsisprendę ar suteiks paramą šalies automobilių gamintojams „General Motors“ akcijos kaina nukrito 16 proc., o „Ford Moror Co“ – 10 proc.

Naujų bedarbių paraiškų skaičius JAV praėjusią savaitę išliko paskutinių 26 metų aukštumose. Tiesa, praėjusią savaitę naujų bedarbių kreipėsi 21 tūkst mažiau nei savaitę prieš tai, tačiau pats skaičius tebėra didelis ir siekia 554 tūkst.

JAV gamybos sektorius atsidūrė recesijoje kartu su visa silpstančia šalies ekonomika. Filadelfijos FED skaičiuojamas indeksas lapkritį smuko nuo -39,3 iki -32,9 ir tai vienuolikta iš eilės indekso reikšmė.
Kol kas jokių aiškių recesijos pabaigos ženklų nesimato, o JAV pirmaujančių rodiklių indeksas smuko dar 0,4 proc. lapkritį po to, kai spalį jo reikšmė nukrito 0,9 proc. Pirmaujančių rodiklių indikatoriaus reikšmės pokytis sutapo su rinkos prognozėmis, o pats indeksas leidžia spręsti apie ekonomikos raidą per ateinančius 3-6 mėnesius.

Vakarų Europa
Europos akcijų indeksai ketvirtadienį balansavo ties kritimo riba jau antra diena iš eilės. Vakar indeksų neigiamą kryptį paskatino naujiena iš mažmenininko „Carrefour“, kuris paskelbė sumažinęs savo pajamų prognozes. Prie negatyvių nuotaikų rinkoje prisidėjo ir Vokietijos verslo pasitikėjimo indekso reikšmės kritimas, kuris tik dar kartą patvirtino nuogąstavimus apie užsitęsiančią ekonomikos recesiją.

Ta proga vakar „Carrefour“ akcijos kaina smuko 7,4 proc., kai „Merill Lynch“ir „Deutsche Bank“ pablogino savo rekomendacijas. Prastai pasirodė ir naftos ir dujų įmonės, kurių kainos krito kartu su toliau pingančia nafta. Prognozuojama, kad šiemet įmonių, įeinančių į Stoxx 600 indeksą pelnai bendrai kris 15 proc.
Euro zonos prekybos deficitas spalio mėnesį nukrito iki 1,3 mlrd. eurų ir smarkiai pralenkė analitikų prognozes, pagal kurias buvo tikimasi 5,5 mlrd. eurų deficito. Silpstanti vidaus paklausa akivaizdžiai atsiliepia ir euro zonos importo paklausai, kuri per lapkritį nukrito 4,6 proc. ir nusvėrė eksporto kritimą, kuris siekė 2,5 proc.

Vokietijos Ifo instituto skaičiuojamas verslo pasitikėjimo indeksas gruodžio mėnesį nukrito iki 82,6 punktų reikšmės. Prieš mėnesį ji siekė 85,8, o ekonomistai prognozavo indekso reikšmę sieksiant 84,0 punktus. Dabartinė indekso reikšmė yra mažiausia per paskutinius 26 metus ir patvirtina jau daugelio nuogąstavimus apie ateinančią sunkią recesiją.

D. Britanijos mažmeninė prekyba lapkričio mėnesį netikėtai išaugo 0,3 proc., po to kai tokiu pat tempu mažėjo spalį. Ekonomistai prognozavo mažmeninę prekybą lapkritį krisiant 0,6 proc. Geresnius nei tikėtasi mažmeninės prekybos duomenis lėmė didesnė maisto ir nukainotų prekių paklausa, kuri nusvėrė kritimą kituose segmentuose. Mėnesinė mažmeninės prekybos statistika pasižymi dideliu kintamumu, tad dabartinio rodiklio reikšmės pokyčio neverta laikyti tendencija ir 2009 metams prognozuojami sunkūs laikai D. Britanijos mažmenininkams.

Azija
Sekdamas JAV federalinio rezervų banko pavyzdžiu Japonijos centrinis bankas vakar paskelbė apie bazinės palūkanų normos sumažinimą. Palūkanų norma buvo sumažinta 20 bazinių punktų iki 0,1 proc. Japonijos bankas gana ilgai nekeitė savo bazinės palūkanų normos, tačiau augant įtampai rinkose jam teko nusileisti ir tai jau yra antras palūkanų normos sumažinimas per du paskutinius mėnesius.

Kinija priėmė sprendimą nuo 2009 m. pakelti mazuto vartojimo mokestį, kurį moka naftos perdirbimo bendrovės ir mazuto importuotojai, aštuonis kartus iki 0,12 USD už litrą. Toks užmojis grindžiamas dabartinėmis palankiomis sąlygomis, nukritus naftos kainoms, stipriau apmokestinti mazuto vartojimą, siekiant ilgalaikio tikslo taupiau vartoti šį kurą ir mažinti jo sukeliamą užterštumą. Nors taip pat buvo priimtas sprendimas pirmą kartą per du metus šalyje sumažinti benzino kainą 14 proc., dyzelio 18 proc., aviacinio kuro 32 proc. , tikintis palengvinti tiek pramonės, tiek ir asmeninio vartojimo padėtį. Taip pat kalbama ir apie naujos degalų kainų nustatymo metodikos šalyje pakeitimą.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka reikšmingai koreliuoja su naftos ir metalų kainomis, taigi vakarykštis žaliavų pigimas smukdė ir Bovespa indeksą. Dvi didžiausios bendrovės – naftos sektoriuje veikianti „Petroleo Brasileiro“ ir metalų kasybos gigantas „Vale do Rio Doce“ krito daugiau nei po 3 proc. Didžiausią dalį indekse užimanti Brazilijos naftos įmonė „Petrobras“, veikiausiai paskelbsianti apie investicijų mažinimą, smuko 3,5 proc. Trečio ketvirčio Argentinos BVP, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, šoktelėjo 6,5 proc., tačiau tai mažiausias augimas per pastaruosius penkerius metus. Lėtėjimas numatomas ir ateinančiais ketvirčiais.

Lapkritį metinis Argentinos pramonės produkcijos gamybos augimas siekė 2,6 proc. Žymiai sudėtingiau sekėsi automobilių gamintojams, kurių gamybos apimtys lapkritį buvo 28 proc. mažesnės nei prieš metus.

Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos pramonės gamybos apimtys šių metų lapkričio mėn. sumažėjo labiausiai per 16 metų. Tai sustiprino lūkesčius, kad kitą savaitę šalies centrinis bankas sumažins bazinę palūkanų normą. Rinkos dalyviai tikisi, kad ji gali būti sumažinta net puse procentinio punkto iki 5,25 proc. Produkcijos gamybos apimtys sumažėjo 8,9 proc., nors rinkoje buvo tikimasi kur kas mažesnio – 6,6 proc. sumažėjimo. Gamintojų kainų indeksas lapkričio mėn., lyginant su ankstesniu mėnesiu, smuko 0,5 proc., o lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėn. pakilo 2,2 proc.

Čekijos mažmeninės prekybos apimtys spalio mėn. netikėtai sumažėjo 3,3 proc., nors dar rugsėjo mėn. jos buvo išaugę 6,1 proc. Kaip ir Lenkijoje, tai sustiprino rinkos lūkesčius dėl tolesnio bazinės palūkanų normos mažinimo. Rinkos dalyviai tikisi, kad palūkanų normos per artimiausius tris mėnesius gali būti sumažintos net 0,75 proc. punkto. Lėtėjant ekonomikai mažėja vartojimo apimtys ir infliacijos tempai, o tai suteikia daugiau galimybių centriniam bankui mažinti palūkanų normas. Čekijos kronos kursas euro atžvilgiu per pastaruosius šešis mėn. jau nusilpo 10 proc.

Ukrainos valiutos kursas pastaruoju metu vėl drastiškai svyruoja, jau viršydamas 9 UAH už USD. Per 2 dienas kursas buvo kritęs 18 proc., po to kiek atsistatė ir gruodžio 18 dieną kursas siekė 9,1 UAH už USD. Ukrainos centrinis bankas anksčiau teigė, kad 9 grivinų už dolerį kartelė yra nepriimtina ir kad ties 8,95 kursu jie darys aktyvias intervencijas. Tačiau iš esamo kurso dinamikos matyti, kad centrinio banko veiksmai ir užsienio valiutos rezervai riboti. Kaip vieną iš priemonių dabar numatoma naudoti bazinės palūkanų normos kėlimą. Pastebėtina, kad Ukrainos didžiausia dalis paskolų yra denominuota doleriais ir kurso kritimas reiškia, kad gerokai pasunkėja sąlygos grąžinti paskolas. Anot „Bloomberg“, šalies ir kompanijų paskolos siekia 104 mlrd. JAV dolerių.

Turkijos centrinis bankas vakar agresyviai 125 baziniais punktais sumažino bazinę palūkanų normą iki 15,0 proc. Turkijos bazinė palūkanų norma yra viena didžiausių Europoje ir tai jau antras susitikimas iš eilės, kai centrinis bankas mažina palūkanas.

Ketvirtadienį Rusijos centrinis bankas pranešė, kad oficialiosios tarptautinės atsargos per antrąją šio mėnesio savaitę sumažėjo 1,6 mlrd. JAV dolerių iki 435,4 mlrd. dolerių. Tai santykinai nedidelis sumažėjimas, nes per pirmąją gruodžio savaitę Rusija neteko 17,9 mlrd. dolerių oficialiųjų atsargų.

Rusijos gamyklų ir kasyklų produkcijos kainos lapkričio mėnesį krito 8,4 proc. Metinė gamintojų kainų infliacija buvo 4,2 proc., tuo tarpu spalio mėnesį ji siekė 17,4 proc.

Rusijos nedarbo lygis lapkričio mėnesį išaugo iki 6,6 proc. ir jis yra aukščiausias nuo 1998 metų finansinės krizės. Šiuo metu šalyje yra 5 mln. bedarbių arba 6,1 proc. daugiau nei spalio mėnesį.

Žaliavos
Vakar „WTI” žaliavinės naftos ateities sandorių kainos tęsė kritimą ir šiandien ryte kontraktai sudaromi ties 36 JAV dolerių už barelį riba. Daugumai naftos rinkos dalyvių toliau didžiausia nerimą ir abejones kelia realios naftos paklausos smukimo galimi mastai artimiausiu metu, nes net ir OPEC priimtas rekordinis naftos gavybos kvotų mažinimo sprendimas laikomas gerokai pavėluotu, o kol bus pradėtos įgyvendinti priimtos kvotos, praeis dar keli mėnesiai. Beje, vakar rekordiškai pasireiškė vadinamasis „contango” efektas, kai skirtumas tarp vasario ir sausio mėn. „WTI” naftos ateities sandorių kainos siekė net 5,45 JAV už barelį, kas netiesiogiai parodo, kad rinkose susidariusi perteklinė naftos pasiūla ir daugeliui palanku naftą sandėliuoti bei apsidrausti išleidžiant ateities sandorių kontraktus.

Aukso kaina antrą dieną iš eilės truputėlį koregavosi JAV doleriui pakilus euro ir kitų didžiųjų valiutų atžvilgiu. Pramoninių metalų, tokių kaip varis ar aliuminis, atsargos Londono metalų biržoje auga dideliu greičiu, kas atitinkamai lemia šių metalų tolesnį kritimą.