Autorius: Finasta, Parašyta: 2008-12-22 13:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=5981
Praėjusią savaitę akcijų kainos JAV kilo pirmą kartą per tris mėnesius po to, kai JAV prezidentas G.W. Bushas pareiškė, kad didiesiems Detroito automobilių gamintojams „General Motors“ ir „Chrysler LLC“ gelbėti nuo likvidumo problemų bus suteikta 13,4 mlrd. JAV dolerių paskola.
Penktadienį prekyba vyko gana permainingai dėl pasirinkimo sandorių uždarymo ir sumažėjusio investuotojų aktyvumo. Be to, baiminamasi, kad suteiktos paramos automobilių pramonei išgelbėti toli gražu nepakaks, iš viso tam reiktų atseikėti bent 150 mlrd. JAV dolerių.
Labiausiai brango telekomunikacijų ir technologijų, o pigo vartojimo prekių ir žaliavų kompanijų akcijos. Svyravimų indeksas VIX per savaitę smuko net 17 proc. iki 44,93 – žemiausio taško nuo spalio 1 d. Tikėtina, jog prieškalėdinės savaitės prekyba gali pasižymėti nemažais svyravimais dėl numatomų skelbti šalies BVP, namų ūkių pajamų ir išlaidų duomenų ir naujausios darbo rinkos ataskaitos.
Bankų rinkos riziką rodantis skirtumas tarp 3 mėn. trukmės LIBOR ir iždo vekselių pajamingumo („TED spread“) sumažėjo nuo 1,57 iki 1,50 proc. Finansų rinkos „sveikumą“ atspindintis skirtumas tarp 6 mėn. LIBOR ir Overnight Index Swaps – nuo 1,6 iki 1,59 proc.
Obligacijų kainos smuktelėjo žemyn. 10 metų JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas ūgtelėjo iki 2,14 proc., tačiau nuo spalio 14 d. yra vis dar yra sumažėjęs nuo 4 proc. Nežymiai į viršų pasistiebė ir 3 mėn. iždo vekselių pajamingumas, tačiau dėl didžiulės institucinių investuotojų paklausos tebelieka neigiamas.
Vakarų Europa
Penktadienį Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės keliavo žemyn trečią dieną iš eilės. Įmonių akcijų kainos krito vedinos žaliavų gamintojų, kurių perspektyvos silpsta kartu su pingančiais metalais ir nafta. Europos akcijų indeksų pokytis per praėjusią savaitę taip pat buvo neigiamas – prieš rinkų pesimizmą dėl ekonomikos augimo perspektyvų ateinančiais metais neatsilaikė ne tik žaliavų, bet ir finansų sektoriaus įmonių akcijos. Rinkoje vis labiau įsitvirtina lūkesčiai, kad Europos ir pasaulio ekonomikai artėja ypač sunkūs laikai, o pirmojo kitų metų ketvirčio rezultatai investuotojų taip pat nenudžiugins.
Kalėdinė savaitė Europos ekonominių įvykių kalendoriuje bus gana kukli ir reikšmingų ekonominių rodiklių bus paskelbta negausiai. Dėmesį nebent bus verta atkreipti į euro zonos naujų pramonės užsakymų statistiką, Vokietijos vartotojų pasitikėjimą, o D. Britanija rytoj paskelbs trečią kartą patikslintus III ketv. BVP duomenis.
D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas dėl atpigusio kuro ir vyriausybei paskelbus apie mokesčių sumažinimą gruodžio mėnesį pakilo nuo -35 iki -33. Tiesa, nors gyventojų nuotaikos kiek pasitaisė šį mėnesį, tačiau indekso reikšmė tebėra 19 punktų žemiau nei prieš metus.
Vokietijos gamintojų kainos lapkričio mėnesį su pagreičiu krito žemyn. Lyginant su spalio mėnesiu gamintojų kainų indeksas sumenko 1,5 proc. – daugiau nei prognozavo ekonomistai (-0,8 proc.), tik lyginant su praėjusiais metais tebėra 5,3 proc. didesnis. Žaliavų kainos, lyginant su vasara, yra ženkliai nukritusios, o gamintojai norėdami išlikti konkurencingi lėtėjančioje ekonomikoje taip pat yra priversti mažinti savo kainas.
Azija
Pasaulio ekonomikos krizė ne juokais atsiliepia Japonijos užsienio prekybai. Japonijos eksportas lapkričio mėnesį smuko net 26,7 proc. metiniu tempu. Nors pabrangus jenai ir atpigus naftai importas taip pat sumažėjo 14,4 proc., tačiau tai nepadėjo ir šalyje buvo registruotas 2,5 mlrd. JAV dolerių prekybos deficitas. Japonijos eksportas mažėjo daugiausia per visą istoriją, o tai lėmė kritusi užsienio paklausa šalies automobilių ir elektronikos gamintojų produkcijai.
Kinijos akcijų rinka pirmadienį užsidarė su neigiamu pokyčiu nuogąstaujant, kad nuo gruodžio 25 d., pasibaigus pereinamajam kai kurių nuo 2005 m. valstybės privatizuotų bendrovių prekybos akcijomis draudimo laikotarpiui, rinką užplūs norintys parduoti šias akcijas investuotojai. Beje, Kinijoje būgštaujama, kad 2009 m. gali užsidaryti beveik pusė laivų statyklų, gerokai sumažėjus naujiems laivų užsakymams.
Vidurio ir Rytų Europa
Ukrainos centrinis bankas, reaguodamas į silpstančią valiutą, padidino vienos nakties palūkanų normą nuo 18 iki 22 proc. Valiuta iškart po to sustiprėjo, tačiau palūkanų normos mažinimas pasunkins besiskolinančiųjų dalią. Nors palūkanų didinimas yra stabdantis veiksnys ekonomikai, šis žingsnis yra teigiamas dėl stabilumo padidinimo valiutos rinkoje. Atnaujinta dalis traukinių eismo Vengrijoje, tačiau geležinkelio darbuotojai derybas su valstybine geležinkelių įmone tęs ir šiandien. Streikas, kurio metu darbuotojai reikalauja atlyginimų padidinimo ir po 250 tūkst. forintų vienkartinių išmokų už įmonės privatizavimą kiekvienam darbuotojui, tęsiasi jau daugiau nei savaitę.
Vengrijos prezidentas L.Salyom šeštadienį pasirašė 2009 m. biudžeto įstatymą. Jame numatyta, jog pajamos sieks 8,3 trln. forintų (31 mlrd. EUR), išlaidos – 9 trln. forintų (33,8 mlrd. EUR), o biudžeto deficitas – 2,6 proc., lyginant su BVP.
Kelių radikalių pažiūrų Serbijos partijų inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo vyriausybe neįvyko, nesusirinkus kvorumui. Iš 250 parlamentarų posėdyje buvo tik 123, o nepasitikėjimą gali išreikšti tik absoliuti dauguma, t.y. bent 126 atstovai. Pagrindiniai kaltinimai buvo tariamai atsainus vyriausybės požiūris Kosovo klausimu.
Nepaisant to, kad Rusijos centrinis bankas tarptautinius rezervus naudojo stipraus rublio palaikymui, panašu, kad euro stiprėjimas ir Rusijos banko pastangos praplėsti rublio svyravimo ribas duoda teigiamų rezultatų. Pagal septynių Bloomberg‘o ekonomistų paskaičiavimų medianą, Rusijos aukso ir valiutos rezervų atsargos per savaitę nuo gruodžio 19 d. padidės 1,6 mlrd. JAV dolerių iki 437 mlrd. Rusijos centrinis bankas duomenis apie aukso ir valiutos rezervų atsargas paskelbs gruodžio 25 d.
Žaliavos
Penktadienis buvo paskutinė sausio mėn. žaliavinės „WTI” naftos ateities sandorių atsiskaitymo diena, per kurią matėme tolimesnį kainų kritimą ir sandorių užsidarymą ties 33,87 JAV dolerių už barelį. Šiandien vasario mėn. ateities sandoriai kyla ir prekiaujama jais ties 43 JAV doleriais už barelį. Rinkoje ima reikštis pavėluotas optimizmas, kad OPEC numatytas rekordinis gavybos kvotų mažinimas turėtų būti didesnis, nei pačios pasaulinės paklausos kritimas. Be to, tikimasi, kad JAV paskelbtas dviejų didžiausių automobilių gamintojų gelbėjimas padės artimiausiu metu palaikyti degalų paklausą ir sumažinti gerokai išaugusias jų atsargas pastaruoju metu. Saudo Arabija paskelbė, kad jos 2008 m. karalystės biudžeto perteklius sieks 133 mlrd. dolerių. Kitų metų biudžeto planas bus paskelbtas šiandien, bet tikimasi, kad Saudo Arabija kitąmet gerokai didins išlaidas siekdama neleisti lėtėti ekonomikai, o pagal planą biudžetas būtų subalansuotas ties naftos kaina, 2009 m. sieksiančia 49 JAV dolerių už barelį.
Auksas penktadienį pigo trečią dieną iš eilės staigiai atšokus JAV doleriui euro atžvilgiu. Tačiau šiandien ryte prekybos Azijoje metu aukso kaina vėl kyla. Nelauktai Kinijoje paskelbta, kad švino importas lapkričio mėn. išaugo net 40 kartų, lyginant su praėjusių metu atitinkamu mėn., kas parodo, kad kol kas švino paklausa šalyje išlieka nemaža.