
Žurnalo "Investuok" organizuojamo nemokamo seminaro pradedantiesiems investuotojams trumpa apžvalga.
Autorius: doleriuke, Parašyta: 2007-10-01 23:06.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=913
Ketvirtadienį Kaune KTU Statybos ir Architektūros fakulteto aktų salėje įvyko žurnalo „Investuok“ organizuotas seminaras apie investavimą. Tikrai nesitikėjau, kad aktų salė bus sausakimša, dalyvių amžius kuo įvairiausias - nuo studentų iki pagyvenusių žmonių. Toks aktyvus dalyvavimas rodo, kad investavimas pritraukia vis daugiau ir daugiau žmonių.
Pirmasis seminaro pranešėjas – Saulius Racevičius, UAB „Sindicatum Capital International“ generalinis direktorius, apžvelgė situaciją pasaulio rinkose ir pagrindinių indeksų S&P 500, Euro Stoxx 50, RTS, bei naftos ir aukso kainų kitimą skirtingais periodais. Įdomus istorinis kainų burbulo pavyzdys – Amsterdame 1634 m. rinkoje tik atsiradus tulpių svogūnėliams, jų kaina buvo keli guldenai. Atsiradus didesnei svogūnėlių paklausai jų kaina pakilo nuo 3000 guldenų (už tiek buvo galima įsigyti karietą ir du arklius) iki 30 000 guldenų (tiek kainavo dešimt namų Amsterdame). Vėliau 1637 m. kaina vėl tapo keli guldenai už vieną tulpės svogūnėlį. Kitas įdomus S.Racevičiaus pastebėjimas – jei 1927 m. būtume investavę 1000 USD į JAV akcijas – 2000 m. būtume gavę 927 000 USD, vidutinis metinis pelningumas 9,7%, o jei rinkoje būtų buvęs toks akcijų kilimas kaip Lietuvoje apie 34,5% per metus - S.Racevičiaus teigimu turėtume net 3 325 000 000 000 USD. Įspūdingi skaičiai? Bet deja, viskas akcijų rinkoje yra cikliška ir po greito kilimo, dažniausiai seka ir greitas kainų nuosmukis. Linkiu to nepamiršti ir kaip sakė S.Racevičius – „investavime negali būti jokio adrenalino, čia reikalingas blaivus loginis mąstymas, o adrenaliną geriau patirti lošiant kazino ...“ . Toliau savo pristatyme S.Racevičius kalbėjo apie investicijų, t.y. turto ar nuosavybės, valdymą. Nesvarbu kokią turto rūšį jūs valdote, tačiau vis tiek susiduriate su pagrindine investavimo dilema: rizika, grąža, likvidumas.
Siekiant idealaus investuotojo tikslo – didelė grąža ir bei likvidumas ir maža rizika, dažniausiai tenka susidurti su tuo, kad didesnė grąža susijusi su didesne rizika ir mažesniu likvidumu. Taip pat S.Racevičius paminėjo manau vieną iš svarbesnių aspektų investavime, tai – strateginis investicijų alokavimas arba teisingai priimtas sprendimas investuoti į tam tikrą rinką (pvz.: JAV, Šiaurės Šalių, Japonijos ir pan.). Teisingas investicijų alokavimas net 91,5% lems mūsų investicijų pelningumą, o teisingas struktūrinės šakos parinkimas šį pelningumą lems tik 6,4%. Investicijas reikia diversifikuoti, nes įvairių investavimo objektų (turto klasių) standartinis nuokrypis yra skirtingas, tačiau pernelyg didelis diversifikavimas taip pat negarantuos didesnės grąžos. Diversifikuojant galime reguliuoti tik riziką, o ne pelną!
S.Racevičius išskyrė objektyvius veiksnius, apsprendžiančius investuotojo tipą:
1. Amžius
2. Sukaupto turto dydis ir struktūra
3. Pajamų struktūra ( kiek gauname pajamų iš darbinių santykių, o kiek iš kapitalo)
4. Skolinių įsipareigojimų struktūra
Ir subjektyvius veiksnius:
1. Darbinės veiklos pobūdis ir patirtis
2. Asmens bruožai
3. Patirtis
Investuotojo turto ir pajamų įvertinimas nurodo asmens turto ir įsipareigojimų struktūrą, jos santykį su rizika, investicijų grąža ir likvidumu, taip pat atspindi esamus ir numatomus pinigų srautus (pajamas ir išlaidas). Investuotojo amžius ir pajamų struktūra apsprendžia jo investicinius tikslus, investavimo laikotarpį ir investicijų likvidumo poreikį. Taip pat reikėtų įsivertinti ir savo toleranciją rizikai, kokius veiksmus darytume, jei mūsų investicijos sumažėtų 10%? Ar sutiktumėme pratęsti investavimo laikotarpį, norėdami išvengti neigiamo kapitalo prieaugio realizavimo? Atsakius sau į aukščiau paminėtus klausimus ir įsivertinus rizikos tolerancijos ribas bus mažiau klaidų renkantis investicijas. Beje S.Rackevičius paminėjo, kad Lietuvoje turėtų atsirasti ir finansų patarėjai investicijų klausimais, kurie padės priimti teisingus investicinius sprendimus atitinkančius mūsų poreikius.
Antrasis vakaro pranešėjas – Modestas Plakys, banko „Nordea“ Investicinių ir taupymo produktų specialistas, savo trumpame prisistatyme apžvelgė svarbiausius aspektus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis fondą. M.Plakys paminėti, kad mūsų rinkoje yra apie 200 skirtingų investicinių fondų, kuriuose sukaupta apie 2 mlrd. litų, o pasaulyje fondų yra apie 65 000. Šiuo metu aktyviai plečiasi Liuksemburgo ir Airijos investiciniai fondai, o daugiausiai turto sukaupta JAV fonduose (apie 50 %), Europoje atitinkamai apie 36 %. Po trumpos istorinės apžvalgos, M.Plakys paaiškino nuo ko pradėti formuoti investicinį fondų portfelį:
1. Investavimo laikotarpis
2. Fondų valdymo bendrovė
3. Kiek fondų įsigyti?
4. Fondo investicinio regiono perspektyvos
Pirmiausiai prieš pradedant investuoti į fondus, reikėtų apsibrėžti laikotarpį, kuriam investuojame, patartina į akcijų fondus investuoti nuo 3 iki 5 metų, į obligacijų fondus nuo pusės metų iki 2 metų, o į pinigų rinkos fondus nuo 2 sav. iki pusės metų. Renkantis fondą reikėtų atkreipti dėmesį į patirtį, t.y. kada fondas įkurtas, koks jo valdomas turtas, kokie fonų įvertinimai ir jų taikomi mokesčiai. Į klausimą kiek fondų įsigyti, atsakymas priklauso nuo investuojamos sumos. M.Plakys rekomenduoja investuojant iki 10 000 Lt rinktis 2-4 investicinius fondus, iki 50 000 lt – 3-5 fondus, o virš 50 000 lt 4-8 fondus. Renkantis fondus patariama geriau rinktis vieną fondą investuojantį dideliame regione (pvz. Nordic Equity fondas), o ne kelis mažesnius regioninius fondus (pvz.: Swedish Equity, Finish Equity ir pan. fondus), taip gaunama didesnė investicinė grąža.
Lyginant fondų rezultatus M.Plakys minėjo, kad reikia lyginti atitinkamas fondų grupes pagal turto klasę (akcijos, obligacijos, pinigų rinkos fondai), bendrovių kapitalizaciją (rinkos vertę), taip įvertinti valiutos įtaką galutiniams rezultatams. Tarptautinius fondus galime lyginti pagal jų 1 – 10 metų laikotarpį, o lietuviškus fondus – pagal 6 mėn. – 3 metų laikotarpį. Atsižvelgiant į fondų standartinį nuokrypį, reikia nepamiršti, kad mažesnis standartinis nuokrypis rodo mažesnę tikėtiną investicijų riziką ir atvirkščiai.
Rekomenduojamas M.Plakio investicinis portfelis turėtų atitikti šiuos kriterijus:
1. Alfa α >0
2. Beta β ≈ 1
3. Šarpo rodiklis (Sharpe ratio) >1
4. Moningstar įvertinimas 5 žvaigždutės
5. Standartinis fono nuokrypis nuo 10% iki 25%
6. Investuoti ne daugiau kaip 6 regionuose
7. Investuoti ne mažiau kaip į 3 bendrovių tipų akcijas
8. Investuoti skirtinga valiuta - EUR, USD.
Abiejų pranešėjų pilnas prezentacijas galima rasti prie straipsnio prisegtame archyve (apačioje).
Parsisiųsti: Įspūdžiai iš žurnalo "Investuok" seminaro
( 3485KB )