Verslo ir rinkų naujienos » JAV akcijų rinkoje tęsiasi išpardavimas


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-05-21 10:38.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9570


JAV akcijos ketvirtadienį vėl smuko ir jau fiksuojama korekcija - nuosmukis nuo pastarojo meto „viršūnės" daugiau nei 10 proc. Pastaruoju metu akcijos pinga investuotojams nerimaujant dėl Europos skolos problemų, pingančio euro ir nerimo, kaip visa tai paveiks pasaulinį ekonomikos atsigavimą. JAV akcijų kainų smukimas trunka jau visą mėnesį, o vakarykštis pigimas, skaičiuojant indekso punktais, buvo didžiausias per pusantrų metų. Baimės skaitikliu vadinamas VIX indeksas pašoko 30 proc. ir pasiekė 14 mėn. aukštumas.

Ketvirtadienio prekybos sesijos pradžioje indeksas smuko, popiet atgavo dalį vertės sustiprėjus eurui ir vėl ėmė smukti. Vakaro „išpardavimą" paskatino Senato priimtas teisės aktas, kuriuo nustatoma griežtesnė priežiūra, didesni kapitalo reikalavimai bankams ir „Volstryto" įmonėms. Tuo siekiama ateityje užkirsti kelią naujiems finansų įstaigų poreikiams būti gelbėjamoms ir sustiprinti vartotojų apsaugą. Prieš įsigaliojant dėl šio teisės akto dar kartą turės būti balsuojama.

Rinkos dalyvių nuomone, akcijų rinkų korekcija nerodo JAV ekonomikos ar įmonių pelnų pokyčių, taip pat ir baimės dėl dvigubos recesijos, bet daugiau nerimą dėl Europos skolos ir jos įtakos pasaulio ekonomikai.

Duomenys apie bedarbių paraiškų skaičių ir pirmaujančių ekonomikos rodiklių (angl. leading indicators) reikšmės nuvylė investuotojus, o Philadephia FED indeksas, parodantis regioninį gamybos lygį, viršijo lūkesčius. Naujų bedarbių skaičius išaugo nuo 446 tūkst. ankstesnę savaitę iki 471 tūkst., nors buvo tikimasi, kad paraiškų skaičius mažės iki 439 tūkst. Jau esamų bedarbių skaičius sumažėjo nuo 4,665 mln. iki 4,625 mln. ankstesnę savaitę.

Buvo laukiama, kad šis skaičius mažės iki 4,600 mln. Pirmaujantys ekonomikos rodikliai balandį smuko 0,1 proc., nors buvo tikimasi, kad augs 0,2 proc.

Po gegužės 6 d. akcijų „išpardavimo", kai dėl klaidų buvo sudaryti šimtai sandorių neteisinga kaina ir indeksai smuko apie 9 proc. kuriamos naujos taisyklės, kad tai nebepasikartotų. Nors vyksta tyrimas, vis dar neaišku, kas tiksliai lėmė tokį staigų kainų kritimą. Iždo obligacijų kainos „šuoliavo" aukštyn - paprastai taip ir būna pingant akcijoms.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį sparčiausiai pigusių Europos akcijų sąrašuose atsidūrė žaliavų bendrovės ir finansų sektoriaus
atstovai. Didžiųjų Europos bankų, tarp jų „HSBC", „Barclays", „Societe Generole" ir kt., kainų nuosmukiai buvo 0,5-3,1 proc. ribose.

„EPFR Global" skaičiavimais per savaitę, pasibaigusią gegužės 19 d., investuotojai iš JAV akcijų fondų išsiėmė 7 mlrd. dolerių, iš Europos - 4,8 mlrd. dolerių, iš Japonijos -284 mln. dolerių. Tai sparčiausias kapitalo atsiėmimas nuo 2008 m. birželio, kuomet iš akcijų fondų per savaitę pabėgo 27,7 mlrd. dolerių.

Šįryt „Ifo" institutas skelbs Vokietijos verslo klimato indeksą, kuris skaičiuojamas apklausiant 7.000 vadovų.

„Bloomberg" apklaustų analitikų prognozių mediana rodo laukiamą padidėjimą nuo balandį buvusių 101,6 iki 101,9, arba didžiausio lygio nuo 2008 m. gegužės. Lūkesčių gerėjimą turėtų lemti silpnesnis euras ir ekonomikos atsigavimo ženklai, kurie yra palankūs eksportuotojams.

Kita vertus, vakar paskelbtas euro zonos vartotojų pasitikėjimo indeksas per gegužę sumenko nuo -15 iki -17,5, taigi daugiau nei prognozuotas -16 lygis. Tokie skaičiai perspėja, kad vartotojai gali mažinti savo išlaidas -tai stabdytų daugiausia eksporto dėka atsigaunančių ekonomikų grįžimą į prieš krizines vėžes.

Azija

Kinijos akcijų rinkos indeksas CSI300 šįryt buvo išaugęs apie 0,4 proc., nepaisant to, kad vakar pasaulio akcijų indeksai labai raudonavo. Tiesa, prekybos pradžioje nuotaikos buvo prastos, bet vėliau atsiradęs investuotojų didesnis susidomėjimas akcijomis privertė akcijų indeksą parodyti teigiamą pokytį. Investuotojai tikisi, kad dabartinės pasaulio finansų rinkų problemos sulaikys centrinį Kinijos banką nuo bazinės palūkanų normos ir tolesnio kreditavimo politikos griežtinimo.

Europos skolos krizei paveikus pasaulines akcijų rinkas ir jenai euro atžvilgiu pakilus iki 8 metų aukštumų, Japonijos bankas pranešė, kad į finansų sistemą įlies 1 trln. jenų (11,1 mlrd. JAV dolerių), kad galėtų ją stabilizuoti. Centrinis bankas pareiškė, teiksiąs vienerių metų paskolas bankams, taip skatindamas skolinimą ir kovą su defliacija. Bankas taip pat paliko galioti bazinę palūkanų normą - 0,1 proc.

Akcijų indeksas Nikkei 225 Stock Average sesijos metu buvo smukęs 2,7 proc. ir ėmė artėti prie žemiausios uždarymo reikšmės šiemet. Vėl išaugęs poreikis santykinai saugiems vyriausybės skolos popieriams brangino Japonijos obligacijas.

Vidurio ir Rytų Europa

Ukrainos akcijos neišvengė pasaulinių tendencijų ir nusirito iki 2008 m. rudens žemumų. PFTS indeksas sesijos metu smuko 11 proc.

Vengrijos centrinis bankas pranešė, kad pristabdys bazinės palūkanų normos karpymus, atsižvelgdamas į infliacijos grėsmę.

Rusijos indeksai ketvirtadienį smuko daugiau nei 4 proc. Primintina, kad dieną prieš tai indeksai krito daugiau nei 3 proc. Akcijų biržas Rusijoje slegia krentanti naftos kaina, stiprus dolerio kursas, vakarų Europos ir JAV indeksų smukimas bei Amerikoje paskelti, blogesni nei tikėtasi darbo rinkos duomenys. Tuo tarpu Rusijos ekonomika, kaip skelbia Ekonominės plėtros ministerija, remdamasi išankstiniais vyriausybės vertinimais, balandžio mėnesį augo 0,7 proc.

Žaliavos

Ketvirtadienį šviesiosios „WTI" naftos kainos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje dar kartą krito, o tam didžiausią įtaką turėjo besitęsiantis investuotojų traukimasis iš rizikingų aktyvų, tokių kaip akcijos ar žaliavos. Be to, vakar paskelbtas prastesnis nei tikėtasi balandžio mėn. JAV pirmaujančių rodiklių indeksas taip pat rinkoms suteikė papildomo nerimo, kad ekonomikų atsigavimas gali imti rimtai šlubuoti. Artimiausiu metu naftos ateities sandorių kainos kritimo sustojimo reiktų laukti tik pradėjus stabilizuotis situacijai finansų rinkose, bet panašu, kad artimiausiu metu to tikėtis sudėtinga ir naftos kaina dar jaus spaudimą judėti žemyn.

Aukso kaina vakar smuko antrą dieną iš eilės, o kritimą labiausiai lėmė pelnų, pasiektų iš aukso kainos kilimo per praėjusias savaites, fiksavimas rinkoje. Akcijų staigus pigimas taip pat prisideda prie to, kad investuotojai yra priversti išeiti iš turimų aukso pozicijų bei dengti patirtus nuostolius iš prekybos akcijomis. Visgi didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo fondo „SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis vakar liko nepakitęs ir yra didžiausias nuo jo jkūrimo. Jeigu investuotojai pradėtų dar stipriau likviduoti savo turimas aukso pozicijas, tai turėtų mažinti ir šio fondo turimą aukso kiekj. Beje, naujienų agentūra „Bloomberg" kaip ir kiekvieną penktadienį paskelbė aukso rinkos dalyvių apklausos rezultatus, kurie šjkart parodė, kad dešimt iš 18-os apklaustųjų aukso rinkos dalyvių laukia aukso kainos kilimo ateinančią savaitę.