Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-06-29 10:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9772
Pirmadienio prekybos sesija JAV buvo itin permaininga investuotojams palankiai sutikus naujienas apie asmeninių išlaidų augimą, vertinant pasaulio lyderių įsipareigojimą mažinti biudžeto deficitus ir laukiant kitų šią savaitę turinčių pasirodyti naujienų.
Tarp geriausiai pasirodžiusių buvo ilgalaikio vartojimo prekių gamintojų akcijos, brangusios po pranešimo, kad asmeninės išlaidos augo labiau nei laukta. Vartojimo pajamų augimas buvo kiek geresnis, nei laukta. Bankų sektoriaus akcijos po ankstesnės dienos brangimo pigo investuotojams fiksuojant pelnus ir toliau vertinant, kokią įtaką Volstryto reformų paketas turės šio sektoriaus įmonėms. Naujos teisės normos turi padėti apsaugoti vartotojus, užtikrinti, kad jiems būtų suteikta daugiau informacijos apie išvestines finansines priemones ir numatyti priemones, padėsiančias užkirsti kelią finansinių bendrovių - milžinių žlugimui.
Skelbti duomenys parodė, kad asmeninės pajamos JAV auga daug sparčiau nei išlaidos, be to, vis daugiau atidedama „juodai dienai", ko anksčiau beveik nebuvo daroma. Asmeninės pajamos JAV augo 7-tą mėnesį iš eilės iki 53,7 mlrd. JAV dolerių, arba 0,4 proc., lyginant su ankstesniu mėnesiu. Tai kiek mažiau nei laukta (0,5 proc.). Tačiau jau kitaip nei prieš krizę, kai asmeninės santaupos buvo beveik lygios 0 proc., dabar jos auga ir pasiekė 4 proc., lyginant su 3,8 proc. balandį. Santaupų augimas rodo didėjantį atsargumą ir pastangas pasirengti galimam ilgesniam nei tikėtasi ekonomikos atsigavimo laikotarpiui. Asmeninės išlaidos augo 0,2 proc. - kiek daugiau nei laukta (0,1 proc.).
Investuotojai šiuo metu reaguoja ne vien į ekonomikos, bet ir į atskirų įmonių naujienas. „Sprint" akcijos brango 6,19 proc. prezidentui B. Obamai pasirašius memorandumą, kuriuo išplečiamas leistinas diapazonas dažnių, naudojamų išmaniųjų telefonų ir kitų bevielių prietaisų veikimui. Investuotojų dėmesį patraukė ir tabako sektoriaus bendrovės, nes Aukščiausiasis Teismas priėmė joms palankų sprendimą byloje dėl 280 mlrd. dolerių baudų už netinkamą rinkodarą. Brango tiek „Altria", tiek „Philip Morris" akcijos.
Tikėtina, kad tolesnė finansų rinkų kryptis artimiausiu laikotarpiu priklausys nuo darbo rinkos duomenų, kurie bus skelbiami penktadienį. Iki tol didesni svyravimai biržoje, galima spėti, išliks norma.
Vakarų Europa
Savaitgalį vykusio 20-tuko šalių susitikimo atgarsių vedini vakar investuotojai pakėlė Vokietijos akcijų indeksą DAX 1,4 proc. Tai pirmasis ūgtelėjimas po keturių dienų pertraukos. „UBS" ir „Deutsche Bank" analitikai rekomenduoja didinti investicijų į Vokietiją apimtis, argumentuodami, jog šalies raida daugiau priklausys nuo pasaulio ekonomikos atsigavimo nei nuo įsiskolinusių Europos šalių neigiamos įtakos. Vakar aukštyn traukė ir kitų didžiųjų Europos rinkų indeksai.
Reaguodami į Europai koją kaišiojančią skolų krizę, minėto 20 šalių susitikimo Toronte metu pasaulio lyderiai nusistatė ilgalaikius tikslinius biudžeto deficitų dydžius ir pasižadėjo griežtinti bankams keliamus kapitalo reikalavimus. Tiesa, sprendimų įgyvendinimo spartą lems ekonomikos atsigavimo tempai. Ši, liberalesnė nei anksčiau skelbta, išlyga kiek nuramino investuotojus. Iki 2013 m. šalių deficitus siekiama sumažinti perpus, o iki 2016 m. skolos ir BVP santykius numatyta grąžinti iki priimtino ribos. Tokių fiskalinės politikos ribojimų nusistatymas svarbus siekiant išlaikyti investuotojų pasitikėjimą.
Azija
Gegužės mėnesio duomenimis Japonijoje sumažėjo pramonės produkcija ir namų ūkių išlaidos, o nedarbas išaugo. Preliminariais duomenimis, lyginant su praėjusiu mėnesiu, pramonės produkcija smuko 0,1 proc. Namų ūkių išlaidos mažėjo kiek daugiau - 0,7 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Taip pat šiek tiek išaugo nedarbas - gegužę jis siekė 5,2 proc.
Baltijos šalys
Lietuvoje mažmeninės prekybos įmonių apyvarta (be PVM) 2010 m. gegužės mėn. buvo 5,5 proc. mažesnė nei palyginamuoju mėn. prieš metus. Jeigu neįtrauktume variklinių transporto priemonių motociklų prekybos, mažmeninės prekybos apimtys krito 9,9 proc. Lyginant su balandžio mėn., mažmeninės prekybos rezultatas buvo geresnis, o toks mėnesinis pokytis leido sumažėti metiniam kritimui. Nors mažmeninės prekybos įmonių apyvarta gerėja, tačiau toks augimo tempas dar yra pakankamai silpnas ir demonstruoja tebesitęsiantį vartojimo sąstingį.
Estijoje eksportas balandžio mėn. buvo net 37 proc. didesnis nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus, o importas palyginamuoju laikotarpiu išaugo 18 proc. Nepaisant tokio eksporto išaugimo, šalies užsienio prekybos balansas liko deficitinis ir sudarė 0,357 mlrd. Estijos kronų (78,8 mln. Lt). Labiausiai išaugo mašinų, įrengimų ir mineralinių produktų eksportas. Pagrindinės eksporto partnerės išliko Suomija ir Švedija, o importo - Suomija ir Latvija. Įdomu tai, kad Estijos importas iš Lietuvos balandžio mėn. sumažėjo 0,4 mlrd. EEK, tad Lietuva atsidūrė tik šeštoje vietoje pagal importo apimtis.
Vidurio ir Rytų Europa
Ukrainos vyriausybė pranešė apie planus per penkis metus sumažinti valstybės vaidmenį ekonomikoje iki 20-25 proc. nuo 37 proc. dabar. Vyriausybė ketina parduoti VAT Ukrtelekom, valstybės valdomą telekomunikacijų įmonę, taip pat šilumos tiekimo ir elektros skirstomuosius tinklus.
Tarptautinis valiutos fondas patvirtino 473 mln. JAV dolerių išmoką Serbijai. Tai paskutinė jai suteiktos 3,9 mlrd. JAV dolerių paskolos dalis.
Žaliavos
Pirmadienį šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje krito žemyn, o prie kainos smukimo labiausiai prisidėjo sumažėjusi grėsmė, kad tropinė audra „Aleksas" užklups Meksikos įlankoje esančius naftos gręžinius ir sutrikdys gavybą juose. Be to, sustiprėjęs JAV doleris svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu taip pat turėjo neigiamos įtakos naftos kainai. Artimiausiomis dienomis investuotojų žvilgsniai vėl kryps į JAV naftos atsargų pokyčių per praėjusią savaitę ataskaitas, tad tik atsargų kritimas gali leisti naftos kainai išsilaikyti ties dabartiniu lygiu.