„Tai nėra pesimistinis požiūris arba perspektyva. Kalbama apie svarbius įvykius, kurie gali sąlygoti pokyčius - tikėkimės gerąja kryptimi. Galų gale, žvelgiant atgal per visą istoriją, visi pokyčiai, geri ar blogi, yra padaromi po krizių, po to, kai senas veikimo būdas nėra jau veiksmingas. Šiuo metu pasaulio turto ir pajamų pasiskirstymas ir toliau išlieka labai netolygus, o tai reiškia, kad esminiai pokyčiai dėl netvaraus disbalanso yra labiau tikėtini nei bet kada anksčiau. 2014 galėtų ir turėtų būti metai, kuriais pokyčių mandatas ne tik taptų būtinas, tačiau ir tuo pačiu būtų įgyvendintas” - teigė pagrindinis Saxo Bank ekonomistas Steen Jakobsen.
„Mes pabrėžiame, kad šios šokiruojančios prognozės nėra oficialūs kitų metų Saxo Bank lūkesčiai. Tai greičiau siekiant išsaugoti kapitalą, bandymas pajausti esmines rizikas, bei siekis paskatinti investuotojus prieš investuojant ir prekiaujant, pasiruošti galimam blogiausiam scenarijui” - pridėjo jis.
Iš 2013 metų dešimties Saxo Bank banko prognozių (nuoroda į 2013 metų prognozes), realizavosi viena ir dar viena dalinai realizavosi, na o ankstesniais metais tokiu buvo trys. Taigi mūsų skaitytojams pristatome dešimt šokiruojančių kitų metų Saxo Bank prognozių, kurios gali rimtai sukrėsti rinkas:
1. Defliacija Amerikoje
Defliacija Amerikoje pasieks ir jus. Ekonominiai rodikliai gal ir rodo, jog Amerikos ekonomika atsigauna, tačiau Fed vis dar dvejoja, ir tam yra priežastis. Kadangi Kongresas sausį planuoja pristatyti II aktą „Kaip pertvarkyti Amerikos ekonomiką”, vėl nukentės investicijos, užimtumas ir vartotojų pasitikėjimas. Tai lems, jog infliacija vietoj to, kad ūgteltų, sumažės, na o defliacija ir vėl bus pagrindinė Fed posėdžių tema. Šiuo atveju geras sprendimas būtų įsigyti Amerikos dešimties metų trukmės obligacijas, kurių pajamingumas, mūsų nuomone, kitais metais sudarys maždaug 1,5 procentus.
2. Fed ir vėl švelnina pinigų politiką
Vietoj QE apribojimo - visas dėmesys nukreipiamas į hipotekų gelbėjimą. Iš pirmo žvilgsnio galima būtų manyti, kad Amerikos ekonomika jau netrukus paspartės. Tačiau tai tik trečiojo kiekybinio pinigų politikos švelninimo etapo, kurio vertė 85 mlrd. dolerių per mėnesį, sukurta iliuzija. Fed puikiai visą tai žino. Kadangi būsto rinka tik vos vos gyvuoja, tad 2014 metais Fed visą savo dėmesį skirs hipotekos rinkai, t.y. QE3 programa bus pakeista į vien tik su būsto paskolomis susijusių vertybinių popierių supirkimą, be to šios programos apimtis bus padidinta. Pamirškite apie ribojimą ir mažinimą, minėtų vertybinių popierių supirkimo mėnesinė apimtis bus padidinta iki daugiau nei 100 mlrd. dolerių. Nekilnojamo turto rinkos būklės pablogėjimas ir vėl neigiamai paveiks Vanguard REIT ETF fondo vertę, na o fondo vieneto kaina arba vertė nukris iki 30 dolerių, t.y. bus žemiausia nuo pat 2009 metų.
3. Kovojanti su milžiniška valstybės skola Japonija anuliuoja viešąją skolą
2014 metais pasaulio ekonomikos atsigavimas praranda tempą, kas sukelia rizikingų aktyvų išpardavimą, tad investuotojai yra priversti grįžti prie Japonijos jenos. Pasikartos 2011 metų įvykiai, t.y. USD/JPY (Amerikos dolerio ir Japonijos jenos) valiutų poros kursas nukris žemiau nei 80 jenų už dolerį, tad Japonijos bankas bus priverstas desperatiškai atšaukti arba anuliuoti savo turimus šalies valstybinius skolos vertybinius popierius. Tai bus paskutinis bandymas pabėgti nuo defliacijos spąstų, į kuriuos šį šalis jau yra patekusi dvidešimt metų. Vidiniuose Centrinių bankų sluoksniuose populiarumą įgauna tvarkingas ir kol kas dar neišbandytas triukas, kuomet institucija tiesiog anuliuoja savo turimus valstybės skolos išteklius. Japonijos atveju tai reikštų, jog maždaug penkiolika procentų šios skolos tiesiog išnyktų. Tai paprastas buhalterinis triukas, kuris faktiškai atitinka „matai - o dabar nematai" stilių.
4. Naftos rinkoje sumažėja OPEC įtaka. Brent rūšies naftos kaina nusileidžia iki 80 dolerių už barelį
Kadangi laukiama, kad daugiau nei 1,5 milijonų barelių per dieną padidės naftos pasiūla iš ne OPEC šalių, na o dar 2 milijonais padidės kai baigsis nesutarimai Libijoje bei bus nutrauktos sankcijos Iranui, pasaulinę rinką užlies nafta. Gamintojai turės imtis bendrų pastangų, kad sumažintų šios žaliavos gavyba, tačiau tam prireiks laiko. Hedge fondų atstovai sureaguos į dinamikos pasikeitimą bei pirmą kart per daugelį metų suformuos dideles „šortų" arba trumpas pozicijas naftos rinkoje. Būtent visa tai ir lems, kad Brent rūšies žaliavinės naftos kaina sumažės iki 80 dolerių už barelį, juolab, kad beveik visi išgavėjai, kuriems desperatiškai reikalinga didesnė naftos kaina, į tai reaguos gana lėtai. Tačiau kai tik šios žaliavos išgavėjai pradės riboti naftos gavybą, naftos kaina į tai sureaguos stipriu atšokimu į viršų.
5. Vokietija nugrimzta į recesiją
Vokietijos ekonomikai sekasi geriau nei kitų euro zonos šalių ekonomikoms. Tačiau 2014 metais situacija pasikeis, na o analitikai prognozuojantys, kad kitais metais šios šalies ekonomika augs 1,7 procentais, bus labai stipriai nuvilti. Kelis metus Vokietijoje buvęs itin didelis taupymas lėmė, kad netgi Amerika kritikuoja šią šalį. Negalima atmesti galimybės, kad kitos šalys, kurių ekonomikos taip pat yra pirmaujančios, parengs suderintą planą kaip sumažinti per didelį Vokietijos prekybos perteklių. Prie to pridėkime krentančias energijos išteklių kainas Amerikoje, kas skatina Vokietijos kompanijas perkelti gamybą į Vakarus, mažėjantį konkurencingumą dėl didėjančio realaus darbo užmokesčio, galimus naujo koalicijos partnerio SPD reikalavimus pagerinti Vokietijos viduriniosios ir žemesnės klasės gyvenimo sąlygas, o taip pat stiprėjančią Kiniją, kuri labiau orientuosis į vidaus vartojimą, tad veiksnių, kurie sumažins ekonominį veiklos aktyvumą, sąrašas yra paruoštas. Priešingai nei daugelis tikisi, gamyba ekonomikoje vietoj to kad augtų, mažės, na o Vokietijos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas nukris iki vieno procento.
6. Europos sąjunga įveda turto mokestį
2014 metais defliacija ir augimo nebuvimas sukels panika tarp politikų. Todėl Europos komisija įsteigs darbo grupę dėl turto mokesčių, kuriuos turės mokėti visi, kurie sutaupė daugiau nei 100 tūkstančių dolerių arba eurų. Ši iniciatyva bus įgyvendinama siekiant panaikinti nelygybę ir lems tai, jog vienas procentas visų gyventojų, t.y. tie, kurie yra patys turtingiausi, įneš labiau „teisingesnį” indėlį į biudžetą, ir tokiu būdu sumažins visos visuomenės naštą. Daugelis mokslinių tyrimų ir straipsnių, kuriuos visai neseniai paskelbė bankų tyrimų padaliniai, parodė, jog siekiant surinkti pakankamai lėšų, kad šalių vyriausybės ir bankai galėtų apsisaugoti nuo krizės, bei norint padengti kitus įsipareigojimus patirtus dėl dabartinės krizės, reikalingas 5 - 10 procentų turto mokestis. Tai bus galutinis žingsnis link totalitarinės valstybės Europoje ir blogiausias momentas individualiai teisei ir nuosavybės teisei. Apsukome visą ratą ir grįžtame prie Sovietų sąjungos modelio.
7. Europos parlamente padidėja anti-sąjunginio judėjimo įtaka
Kitais metais gegužės 22 - 25 dienomis yra numatyta surengti Europos parlamento rinkimus. Dauguma naujai išrinktųjų parlamentarų nuspręs prisijungti transnacionalinių frakcijų. Susikurs anti-sąjunginis junginys į kurio sudėtį įeis britų Nepriklausomybės partijos nariai, Alternatyvos Vokietijai atstovai, Prancūzijos Nacionalinio fronto ir Nyderlandų Laisvės partijos nariai. Šis junginys taps didžiausia jėga parlamente ir tuo pačiu nuo valdžios nustums tradicines partijas. Europos parlamentas išrinks naują anti-sąjunginį vadovą, na o komisijos pirmininką Europos šalių vadovams ir vyriausybėms nepavyks išrinkti. Tad Europoje ir vėl įsivyraus politinis ir ekonominis chaosas. Vienas iš būdų apsisaugoti nuo tokio galimo įvykių posūkio - tai nusipirkti Vokietijos valstybinių obligacijų ir tuo pačiu pašortinti Ispanijos valstybines obligacijas tinkintis, kad pajamingumo skirtumas tarp jų pakils iki 300 bazinių punktų.
8. Paryžiaus birža patiria didžiausią kritimą tarp visų regiono biržų, CAC40 indeksas netenka daugiau nei 40 procentų savo vertės
Dėl kiekybinio pinigų politikos švelninimo įsipūtęs burbulas akcijų rinkoje toliau didės ir 2014 metais. Tačiau pakilimas pasieks lubas ir kai visi suvoks, kad vienintelis veiksnys, kuris ir toliau stumia rinką į viršų yra kvaila arba klaidinga teorija arba koncepcija, prasidės itin galingas išpardavimas. Tuo tarpu padėtis Prancūzijoje, dėl netinkamos arba blogos Francois Hollande valdžios veiklos, nes prezidentas ir jo komanda nesugebės sureaguoti į konkurencingumo šalyje stoką, bei taip pat nesugebės surasti būdo, kai atgaivinti šalies ekonomiką, bus daug blogesnė nei kitur. Nekilnojamo turto kainos šalyje, kurios po krizės faktiškai nepasikoregavo žemyn, galiausiai pajudės ta pačia kryptimi kaip ir 2012 metais buvo Nyderlanduose, t.y. smarkiai kris žemyn, tuo pačiu su savim žemyn nutems ir vartojimą bei pasitikėjimą. Kadangi investuotojai skubės pardavinėti savo turimas Prancūzijos bendrovių akcijas, Paryžiaus biržos pagrindinis indeksas CAC40 iki 2014 metų pabaigos, lyginant su 2013 metais pasiektų aukščiausiu tašku, pasikoreguos žemyn net daugiau nei keturiasdešimt procentų.
9. Fed vykdomos aktyvų supirkimo programos apribojimas nusmukdo silpniausių besivystančių šalių valiutų vertes
„Silpnojo penketo” vertė dolerio atžvilgiu kris 25 procentais. Fed vykdomo kiekybinio švelninimo programos apribojimas sukels palūkanų normų normalizavimą visame pasaulyje, kas tuo pačiu lems ribinio kapitalo sąnaudų padidėjimą. Todėl šalys, kurių einamosios sąskaitos deficitai didėja, labiausiai nukentės dėl to, jog sumažės investuotojų noras rizikuoti, o tai tuo pačiu gali sukelti tų šalių valiutų verčių, ypač dolerio atžvilgiu, kritimą. Minėtai šalių kategorijai galima priskirti šias penkias šalis: Braziliją, Indiją, Pietų Afrikos Respubliką, Indoneziją ir Turkiją. Rinkimai, kurie Indijoje įvyks gegužę, na o Indonezijoje liepos viduryje, gali atidėti reformų, kurios padėtų sustabdyti padėties blogėjimą, įgyvendinimą. Laikas šioms šalims baigėsi, tad belieka vienintelė išeitis - valiutų devalvacija. Šiuo atveju reikėtų pašortinti „silpnojo penketo” valiutų krepšelį, kuris būtų sudarytas lygiomis dalimis ir tikėtis, kad grąža turėtų siekti dešimt procentų.
10. 2014 metais „riebusis penketukas” prabus nuo baisių pagirių
Amerikos informacinių technologijų kompanijų akcijų vertės šiuo metu yra maždaug 15 procentų mažesnės už dabartinę S&P 500 indekso vertę. Tačiau nedidelės grupės šio sektoriaus atstovių vertės yra didesnės net 700 procentų, ir tai faktiškai paneigia finansų rinkose galiojančius „Niutono dėsnius”. Saxo Bank specialistai šias akcijas vadina technologijų sektoriaus „riebiuoju penketu”, t.y.: Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media ir Yelp. Kadangi vertinimo premiją iškreipė po finansų krizės rinkoje buvęs augimas, šių vertybinių popierių vertė yra labai didelė. Tai tarsi naujas burbulas seno burbulo pagrindu. Kalbant apie investavimą, tai Saxo Bank specialistai šių metų pabaigoje sukurs vienodą svertinį „riebiojo penketo” indeksą, kurio pradinė vertė bus 100 punktų. Remiantis jų šokiruojančia prognoze, kitais metais šio indekso vertė nukris iki 50 punktų.