Kas yra bazinės palūkanų normos?

» Straipsniai » Ekonomika
Šiuo straipsniu pradedame naują rubriką, kurioje sieksime supažindinti su svarbiausiais makroekonominiais rodikliais. Pirmajam straipsniui pasirinkome nuolat minimą bazinę palūkanų normą. Kokios tai palūkanos ir kodėl jos svarbios investuotojam
versija spausdinimui
Autorius: Neringa Radžiuvienė Data: 2009-02-02 20:56 Komentarai: (2)
Šiuo straipsniu pradedame naują rubriką, kurioje sieksime supažindinti su svarbiausiais makroekonominiais rodikliais. Pirmajam straipsniui pasirinkome nuolat minimą bazinę palūkanų normą. Kokios tai palūkanos ir kodėl jos svarbios investuotojams, kalbamės su Giedriumi Miliausku, Lietuvos mokslų akademijos Ekonomikos instituto vyriausiuoju ekonomistu.

Bazinę palūkanų normą galima suvokti kaip mažiausią pinigų kainą konkrečiu mo­mentu. Centrinis bankas reguliuoja pinigų kiekį – pasiūlą rinkoje. Nusprendus pakel­ti arba sumažinti bazinę palūkanų normą, centriniai bankai atitinkamai sumažina arba padidina pinigų kiekį. Paprastai tai re­alizuojama superkant ar parduodant vy­riausybės obligacijas. Komercinių bankų turtą sudaro jų suteiktos paskolos fiziniams ir juridiniams asmenims, turimos grynųjų pinigų atsargos ir vertybiniai popieriai, ku­rių nemaža dalis yra obligacijos. Todėl, pa­vyzdžiui, centriniam bankui įsigyjant dalį komercinių bankų turimų obligacijų didė­ja komercinių bankų turimų pinigų kiekis. Tokiu būdu centriniai bankai reguliuoja komerciniams bankams prieinamą pini­gų kiekį. Pastarasis rinkoje lemia jų kainą – bazinę palūkanų normą. „Bazinė palūkanų norma yra patogi tuo, kad ji apibendrina pinigų politiką. Jeigu sakome, kad mažina­me bazinę palūkanų normą, iš esmės teigia­me, jog didiname pinigų kiekį rinkai. Į rin­ką išleidžiama daugiau pinigų. Jie pinga, o tai teoriškai turėtų paskatinti investicijas ir vartojimą. Tačiau taip gali ir nenutikti“, – teigia G. Miliauskas. Pasak pašnekovo, jeigu rinkoje įtempta situacija, bankai nepasitiki vienas kitu, ekonomikos sąstingis gali tęstis, nepaisant to, jog pinigų rinkoje yra daugiau ir jie kainuoja pigiau.

Lietuva nėra savarankiška

Centriniai valstybių bankai atlieka aktyvią pinigų valdymo politiką, kontroliuodami pinigų kiekį vidaus rinkoje. Reikšmingiau­si, į kuriuos paprastai krypsta viso pasau­lio investuotojų akys: JAV Federalinis rezer­vų bankas (FED), Europos centrinis bankas (ECB), taip pat Japonijos, Jungtinės Karalys­tės, Šveicarijos bankai.

Lietuvoje taip pat veikia centrinis, Lietu­vos bankas, tačiau aktyvios pinigų politi­kos jis nevykdo. Taip yra todėl, kad litas nuo 2002 m. vasario 2 dienos yra susietas su euru (nuo 1994 m. iki 2002 m. buvo susietas su JAV doleriu). „Todėl negalime vykdyti akty­vios pinigų politikos, nustatyti bazinės palū­kanų normos ir reguliuoti pinigų kiekio ša­lies ekonomikoje. Ilguoju laikotarpiu esame priklausomi nuo Europos centrinio banko politikos“, – teigia G. Miliauskas. Trumpuo­ju laikotarpiu, pasak pašnekovo, Lietuvos ko­mercinių bankų tarpbankinės VILIBOR pa­lūkanų normos (jų pagrindu nustatomos paskolų litais palūkanų normos, pridedant komercinių bankų maržą) nukrypsta nuo EURIBOR, kuri turi įtakos Europos centri­nio banko nustatomoms bazinėms palūka­nų normoms. Tai priklauso nuo Lietuvos ekonominės situacijos bei šalies, valiutos ri­zikos: kitų šalių komerciniai bankai, motininiai Skandinavijos šalių bankai ir kitos finansinės institucijos linkę skolinti tik už didesnes palūkanų normas (arba visai susilaiko nuo kreditavimo) augant rizikos laipsniui. „Kitų šalių komerciniai bankai nebenori mums skolinti daug pinigų palankiomis sąlygomis. Galbūt tai iš dalies lemia gandai dėl mūsų va­liutos devalvavimo. Todėl Lietuvos komerci­niai bankai vieni kitiems skolina didesnėmis (nei paprastai) tarpbankinėmis palūkanomis litais, nes patys priversti pritraukti kuo dau­giau lėšų – gyventojams turi mokėti didesnes palūkanas už indėlius.“

Lietuvoje nebeveikia

Pašnekovo teigimu, esame viena iš Pabal­tijo šalių, kurios šiuo metu turi ekonomi­nių problemų, ekonomikos augimo tempas gerokai sulėtėjęs. Tai, kad mūsų šalies rizi­ka išaugusi, lemia ir bendra situacija pasau­lio ekonomikoje. Dėl išaugusios šalies rizikos nėra ir tvirto ryšio tarp Europos centrinio banko bazinės palūkanų normos ir mūsų šalyje egzistuojančių VILIBOR tarpbanki­nių palūkanų normų. Lietuvoje tarpbanki­nės palūkanų normos litais vis didėja, kai tuo tarpu EIRIBOR mažėja, o pasaulio ša­lių centriniai bankai, tokie kaip FED, ECB ar Anglijos bankas, mažina bazines palūka­nų normas.

„Tačiau iki šių metų buvo labai glaudus ryšys tarp Europos centrinio banko nusta­tomos bazinės palūkanų normos ir Lietuvos tarpbankinių VILIBOR palūkanų normų“, – pabrėžia G. Miliauskas. Jis taip pat pažymi, jog ilguoju laikotarpiu tarpbankinių palūka­nų normų litais ir eurais ryšys išliks glaudus.

Pinigų kaina bankams

Bazinės palūkanų normos turi įtakos tarpbankinėms palūkanų normoms, kurių trukmė yra nuo vienos nakties iki šešių mė­nesių ar metų. Bazinė palūkanų norma, kaip buvo minėta, yra nustatoma centrinio ban­ko reguliuojant pinigų kiekį rinkoje. Anot G. Miliausko, pinigų kiekis rinkoje lemia ko­mercinių bankų turimų laisvų lėšų kiekį ir kartu jų norą suteikti vienos nakties pasko­las kitiems komerciniams bankams per cen­triniame banke laikomus privalomus rezer­vus. Palūkanų norma, už kurią komerciniai bankai sutinka vienas kitam paskolinti lėšų, paprastai, vienai nakčiai, ir yra vadinama bazine palūkanų norma. Centrinis bankas keisdamas pinigų kiekį rinkoje veikia bazinę palūkanų normą, t. y. kainą, už kurią komer­ciniai bankai sutinka vienas kitam paskolin­ti lėšų trumpam laikotarpiui. Tarpbankinės palūkanų normos kilimas arba kritimas, pa­prastai atspindintis bazinės palūkanų normos pokyčių kryptį, tiesiogiai paliečia visus, kurie turi skolintų lėšų – būsto, vartojamųjų kreditų, verslo paskolų.

Šiuo metu pagrindiniai pasaulio šalių ban­kai mažina bazines palūkanų normas, siek­dami paskatinti ekonomikų augimą. Vienos šalies centriniam bankui sumažinus bazinę palūkanų normą, o kitiems centriniams pa­saulio bankams nekeičiant pinigų politikos, pastarųjų šalių valiutos keitimo kursai kyla pirmos šalies nacionalinės valiutos atžvilgiu.

Įtaka biržoms

Pasak G. Miliausko, yra glaudus ryšys tarp bazinių palūkanų normų ir vertybinių popie­rių kainų biržose: jeigu visi kiti veiksniai ne­sikeičia, keliant bazinę palūkanų normą akci­jų kainos turi tendenciją mažėti ir priešingai.

Tačiau nuotaikos biržoje priklauso nuo in­vestuotojų lūkesčių. Šiandien didelė dalis in­vestuotojų elgiasi neracionaliai. JAV federalinis rezervų bankas (FED) ir toliau agresyviai mažina bazines palūkanų normas. Vadinasi, ekonominė situacija JAV nėra gera. Investuo­tojų pesimizmas auga ir tai lemia, kad akci­jų indeksai krenta. Atitinkamai reaguoja naf­tos, kitų žaliavų kainos. Kritimo tendencija būdinga visai pasaulio ekonomikai. „Bazi­nės palūkanų normos mažinimas gali daryti poveikį ekonomikai priklausomai nuo kon­teksto. Negalima sakyti, kad vien tiktai su­mažinus bazinę palūkanų normą suaktyvės investicijos ir ekonomika savaime atsigaus“, – mano Lietuvos mokslų akademijos Ekono­mikos instituto vyriausiasis ekonomistas.

JAV nebėra kur mažinti

Galima teigti, jog bazinė palūkanų norma yra tarsi impulsas kitiems ekonomikos veiks­niams. „Manoma, kad JAV centrinio banko vadovas šiuo metu yra įtakingesnis asmuo negu Amerikos prezidentas. Taip yra todėl, kad centriniame banke nustatomos bazinės palūkanų normos, kurios gali nulemti eko­nomikos virsmą“, – teigia G. Miliauskas.

Šiuo metu JAV centrinis bankas nustatė bazines palūkanų normas iki 0,25 procenti­nių punktų. „Iš tiesų palūkanų normos jau pasiekė nulį ir šiuo metu JAV centrinis ban­kas, galima sakyti, išeikvojo tradicinį prie­monių arsenalą. Juo labiau įvertinus faktą, kad infliacija JAV yra artima trims procen­tams, šiuo metu JAV reali palūkanų norma yra neigiama, o tai iš esmės nenormali situacija“, – mano G. Miliauskas.

Europa konservatyvesnė

Nekokia ir euro zonos ekonominė situacija: vartojimas mažėja, nedarbo lygis auga. Pasak G. Miliausko, labai tikėtina, kad euro zonos ekonomika ir toliau lėtės, todėl Europos cen­trinis bankas toliau mažins bazines palūkanų normas, kurios šiuo metu yra 2,5 procento.

Europos centrinio banko pagrindinis tikslas – užtikrinti kainų stabilumą, kuris šio banko suprantamas kaip infliacija, arti­ma 2 procentams. O dar visai neseniai inf­liacija euro zonoje buvo pasiekusi 4 pro­centų ribą. „Todėl natūralu, kad Europos centrinis bankas stengėsi siekti savo tikslo – stabdyti infliaciją. Todėl dar visai neseniai buvo ryžtasi pakelti bazinę palūkanų normą nuo 4 iki 4,25 procento“, – banko sprendi­mus aiškina G. Miliauskas.

Anot ekonomisto, pasaulyje laikomasi po­žiūrio, jog prarasti infliacijos kontrolę yra didelė prabanga, nes vėliau bus labai sunku ją susigrąžinti. Jeigu pradeda augti nedarbo lygis, mažmeninės prekybos rezultatai pras­tėja, apdirbamosios pramonės produkcijos apimtys nebeauga, tai tikėtina, kad centrinis bankas bus linkęs mažinti bazines palū­kanų normas. Sumažinęs šią normą, centri­nis bankas stebi, kaip elgiasi kainos, kiek ir kur yra investuojama.

Lietuvoje, G. Miliausko teigimu, EURI-BOR atspindi Europos centrinio banko nu­statomos bazinės palūkanų normos tenden­cijas. Šiuo metu 6 mėn. EURIBOR siekia 3,2 procento (gruodžio 18 d.), o 6 mėn. VILI-BOR (jo reikšmė) išlieka ypač aukštas – apie 9,5 procento.

Kuria krizes

G. Miliauskas mano, jog šiandieninė eko­nominė krizė „užsisuko“ 2001 m., kai JAV centrinis bankas, gelbėdamas nuo tuo metu siautėjusios krizės, buvo sumažinęs bazinę palūkanų normą iki 1 procento. Pigūs pini­gai paskatino skolinimąsi ir nekilnojamojo turto sektoriaus plėtojimąsi, o vėliau lėmė spartų šio sektoriaus kainų augimą, speku­liacines investicijas. Centrinis bankas vėliau palaipsniui kėlė palūkanas, nes ekonomi­ka augo labai sparčiai, tačiau galų gale tai baigėsi tuo, jog proceso suvaldyti vis tik ne­pasisekė. „Čia ir yra problema, dėl kurios kritikuojama aktyvi vyriausybių bei ban­kų politika, nes, spręsdami vieną problemą, mes sumažiname bazines palūkanų nor­mas, įsukame mechanizmą, kuris gali privesti prie kito nuosmukio. Pavojus išlieka, todėl reikia elgtis atsargiai, stebėti rinkos si­tuaciją ir kuo greičiau grąžinti palūkanas į normalų lygį, siekiantį 2,5–3 procentus“, – teigia G. Miliauskas.

Investuoti, kai kyla

Lietuvos mokslų akademijos Ekonomi­kos instituto vyr. ekonomisto manymu, kelia­mos bazinės palūkanos nėra aiškus signalas, jog ekonomika pradėjo augti sparčiau, tačiau jeigu centrinis bankas jau ryžtasi kelti bazi­nę palūkanų normą, matyt, jis pastebi tam ti­krus procesus. Vadinasi ekonomika po trupu­tį atsigauna ir po truputėlį gali augti kainos. Kad procesas pernelyg neįsibėgėtų, centrinis bankas pradeda kelti bazines palūkanų nor­mas. „Todėl galima teigti, jog kylant bazinei palūkanų normai ekonomika ima augti, todėl atitinkamai įmonių veiklos situacija gerėja ir akcijų kainos linkusios augti. Tokiu atveju in­vestuoti verta ir galima iš to uždirbti“, – mano G. Miliauskas.

Stebėti regiono rodiklį

Gretimų šalių bazinė palūkanų norma lei­džia stebėti bendrąją tų šalių ekonominę si­tuaciją. „Iš esmės tai, kad Jungtinėje Kara­lystėje bazinė palūkanų norma yra mažesnė negu euro zonoje, dar nereiškia, jog investuo­ti pastarojoje apsimoka labiau. Gali būti, kad Jungtinė Karalystė greičiau pajuto pasaulinės krizės poveikį, užtai jos ekonomika leidžia­si greičiau nei euro zonos. Pastarosios bazinė palūkanų norma yra aukštesnė, nes centrinis bankas ją gali palaikyti, nemato būtiny­bės dar labiau sumažinti. Neverta visko sieti vien tik su bazine palūkanų norma“, – gali­mas grėsmes vardija G. Miliauskas. „Svaro kursas šiuo metu smarkiai nukrito, todėl iš ilgalaikės perspektyvos galbūt visai apsimoka investuoti Jungtinės Karalystės rinkoje, nes kainos šioje šalyje iš esmės nesikeičia, o sva­ras pinga“, – mano G. Miliauskas.

Nėra visraktis

Bet kuriuo atveju bazinė palūkanų nor­ma yra pinigų politiką atspindintis rodiklis. Jis parodo, kaip ekonomikoje keičiasi pini­gų kiekis ir kokių tikslų centrinis bankas sie­kia konkrečiu momentu. „Tačiau vien tik ba­zinės palūkanų normos nepadės universaliai pažvelgti į tendencijas ekonomikoje“, – api­bendrina G. Miliauskas.

Neringa Radžiuvienė
Žurnalas „Investuok“


 
1.   Parašė Fly   2009-02-14 10:15  

Autorius raso - „Todėl natūralu, kad Europos centrinis bankas stengėsi siekti savo tikslo – stabdyti infliaciją. Todėl dar visai neseniai buvo ryžtasi pakelti bazinę palūkanų normą nuo 4 iki 4,25 procento“, – banko sprendi­mus aiškina G. Miliauskas.

Keli palukanas, mazini pinigu kieki - o pacios palukanos ir yra infliacijos priezastis nes ekonomika turi jas atidirbti - PARADOKSAS?

 
2.   Parašė neriukas92   2011-02-27 20:53  

Biški susipainiojau:
Prie ĮTAKA BIRŽOMS autorius rašo "jeigu visi kiti veiksniai ne­sikeičia, keliant bazinę palūkanų normą akci­jų kainos turi tendenciją mažėti", o veliau prie INVESTUOTI, KAI KYLA - "Todėl galima teigti, jog kylant bazinei palūkanų normai ekonomika ima augti, todėl atitinkamai įmonių veiklos situacija gerėja ir akcijų kainos linkusios augti"