JAV akcijas smugdė išaugę bedarbių paraiškos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-08-13 11:34 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį akcijų rinkos vėl smuko. Tačiau visi pagrindiniai indeksai prarado mažiau nei procentą, todėl palyginus su prieš tai buvusia diena nuopuolis, galima sakyti, buvo kuklus. Prie blogų naujienų prisidėjo paskelbti naujų bedarbystės paraiškų duomenys. Jų skaičius viršijo lūkesčius, todėl pasėjo dar didesnį nerimą tarp investuotojų. Pasak kai kurių analitikų, rinkose vis dar jaučiasi JAV centrinio banko, FED, antradienį padarytų pareiškimų pasekmės, kuomet savo pranešime bankas teigė, kad ekonomikos atsigavimas lėtėja. Šalia viso to nerimą tebekurstė atsargus požiūris į „Cisco Systems“ ateitį, kuri dieną prieš tai paskelbė uždirbusi pelno, tačiau mažiau nei tikėjosi rinkos.

Paskelbtais duomenimis, pirmąją rugpjūčio savaitę buvo užregistruota 484 tūkst. naujų bedarbystės paraiškų. Toks skaičius viršijo lūkesčius, siekusius 465 tūkst. Taip pat augo ir liepą importuotos produkcijos kainos. Palyginus su prieš tai buvusiu mėnesiu jos padidėjo 0,2 proc., tačiau buvo 4,9 proc. didesnės nei prieš metus. Didžiausią įtaką tam turėjo pabrangęs kuras. Tuo tarpu eksportuotos produkcijos kainos per mėnesį sumažėjo 0,2 proc., tačiau taip pat buvo didesnės nei prieš metus – 3,9 proc.

Krentančios „Cisco Systems“ akcijos paskui save nusitempė visą technologijų sektorių. Dėl anksčiau minėtų priežasčių jos pigo 10 proc., nepaisant to, kad kompanijos vadovas sakė esąs užtikrintas dėl kompanijos galimybių toliau augti. „General Motors“ paskelbė uždirbusi pelno antrą ketvirtį iš eilės. Atskaičiavus dividendus už privilegijuotas akcijas, kurių turi įsigijęs JAV iždas, pelnas sudarė 1,3 mlrd. JAV dolerių. Praėjusių metų to paties ketvirčio rezultatai buvo gerokai prastesni – 12,9 mlrd. JAV dolerių nuostolio. Tiesa, tuomet kompanija artėjo prie bankroto. Reguliuojančios institucijos taip pat pranešė, jog BP turės sumokėti 50 mln. JAV dolerių baudą, susijusią su 2005 m. įvykusiu sprogimu Teksaso mieste, kuomet žuvo 15 darbuotojų, o 170 buvo sužeista. BP akcijos pigo 1,1 proc.

Vakarų Europa

Liepą stebėtas ralis išsisėmė. Įmonių, skelbiančių II ketv. rezultatus, mažėja, todėl į pirmą vietą vėl iškilo svarstymai apie dvigubos recesijos ar bent jau ekonomikos lėtėjimo pasekmes. Be to, dėl atostogų rinkoje stebimos mažesnės apyvartos.

Makroekonominių naujienų vakar nebuvo daug. 16 euro zonos šalių pramonės gamyba birželį buvo 0,1 proc. mažesnė nei gegužę ir neatitiko 0,6 proc. prieaugio laukusių „Bloomberg“ apklaustų analitikų lūkesčių. Kita vertus, šią savaitę skelbti didžiųjų ekonomikų duomenys jau signalizavo apie galimą sumažėjimą. Palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, pramonė pagamino 8,2 proc. daugiau. Šiandien bus skelbiami euro zonos, Vokietijos, Prancūzijos BVP duomenys.

Azija

Pirmadienį bus paskelbti antrojo šių metų ketvirčio Japonijos BVP duomenys. „Bloomberg News“ apklaustų 19 ekonomistų nuomone, sumetintas BVP augimas galėjo sulėtėti iki 2,3 proc. palyginus su pirmuoju ketvirčiu, kuomet augimas siekė 5 proc. Lėtėjantis ekonomikos augimas gali sugriauti premjero Naoto Kano pastangas sumažinti milžinišką Japonijos skolą.

Kinijos akcijų indeksai šiandien lipo į viršų ir kiek sumažino per savaitę patirtą nuosmukį. Tačiau investuotojai šią savaitę sulaukė labai daug Kinijos makroekonominių naujienų, kurios realiai nebuvo džiuginančios, nes patvirtino lūkesčius, kad Kinijos ekonomikos augimas lėtėja. Tiesa, anksčiau ar vėliau Kinijos ekonomika turėjo sulėtinti plėtros tempus, tad dabar svarbiausia sulaukti, kokių sprendimų imsis šalies centrinis bankas ir vyriausybė. Anot šio banko atstovo komentarų, šis bankas bei vyriausybė turėtų tęsti 2010 m. I pusm. vykdytą politiką, o tai nebūtų palanki situacija finansų rinkoms, nes griežta politika, nukreipta nekilnojamojo turto kainų kilimo sustabdymui, jau ima duoti vaisių. Pavyzdžiui, Šanchajuje naujų būsto paskolų liepos mėn. išduota net 98 proc. mažiau nei prieš metus tą patį mėn.

Baltijos šalys

Anot Estijos Statistikos departamento, nedarbo lygis šalyje 2010 m. II ketv. siekė 18,6 proc. ir buvo 1,2 proc. punkto mažesnis nei I ketv. Nedarbo lygis, apskaičiuojamas apklausų metodu, smuko pirmą kartą per beveik 2 metus. Tiesa, lyginant su 2009 m. II ketv., nedarbo lygis vis dar buvo 5,1 proc. punkto didesnis. Nedarbo smukimą galima sieti tiek su stabilizavusia ekonomikos būkle, ką rodo išaugęs užimtumas pramonės sektoriuje, tiek ir su sezoniškumu, nes pavasarį ir vasarą paprastai išauga užimtumas paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose.

Vidurio ir Rytų Europa

Serbijai pavyko parduoti tik dalį metų trukmės iždo vekselių. Aukcione, kuriame buvo pasiūlyta 3 mlrd. dinarų (apie 28 mln. eurų), pavyko išplatinti tik pusę visos sumos – 1,5 mlrd. dinarų. Skolinimosi kaštai siekė 12,3 proc. ir buvo kiek didesni, nei liepos pabaigoje, kai jie siekė 12 proc.

Žaliavos

Ketvirtadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje dar krito ir vakare ji buvo nusileidusi žemiau 76 JAV dolerių už barelį. Rinkoje akivaizdžiai vyrauja neigiamos nuotaikos, tad egzistuoja didelis spaudimas iš ateities sandorių pardavėjų. Neigiami lūkesčiai daugiausiai kyla iš vėl atsinaujinusios baimės, kad pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimas nepalankiai atsilieps naftos paklausos pokyčiams. Baiminamasi, kad po aktyvaus vasaros sezono, kai sezoniškai sustiprėja naftos produktų paklausa, galima sulaukti labai silpno rudens. Naftą pigina ir brangstantis JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu.
 
Dar nėra komentarų