Visi trys indeksai per mėnesį smuko. Dow Jones prarado apie 4 proc. vertės, S&P 500 – beveik 5 proc., o Nasdaq – apie 6 proc. Baimės indeksu vadinamas VIX, investuotojų naudojamas apsidrausti nuo S&P 500 indekso svyravimų, per rugpjūtį pakilo daugiau nei 18 proc.
Antradienio prekybos sesijos pradžioje optimizmo įliejo geresni nei laukta vartotojų pasitikėjimo rodikliai ir išaugusios namų kainos. Vėliau, kai buvo paskelbtas FED rugpjūčio 10 d. protokolas, dėl kurio investuotojams kilo abejonių, ar tikrai centrinis bankas imsis visų reikiamų priemonių ekonomikos atsigavimui skatinti ir ar jis nelaukia, kad ekonominė situacija pablogės labiau, nei iki tol tikėjosi investuotojai.
Vartotojų pasitikėjimo indeksas rugpjūtį pakilo iki 53,5 punkto nuo 51 punkto liepą (patikslintais duomenimis). Tai geresnis rodiklis nei laukta. Pagerėjimo sulaukta daugiausia dėl palankesnio trumpalaikės perspektyvos vertinimo. Ilgesnio laiko perspektyvas vis dar temdo silpna darbo rinka.
Prieš prasidedant prekybai paskelbti būsto rinkos duomenys atskleidė, kad namų kainos šoktelėjo net 3,6 proc. per metus. Per antrąjį ketvirtį kainos augo 4,4 proc., kai pirmąjį buvo fiksuotas 2,8 proc. smukimas.
Technologijų sektoriaus akcijos ėmė pigti po to, kai „Gartner“ įmonės analitikai sumažino šių metų antrojo pusmečio kompiuterių pardavimų prognozę, pirmiausia dėl neapibrėžtumo dėl JAV ir Europos ekonomikų.
Antradienį JAV obligacijų kainos augo, o pajamingumai mažėjo, kaip ir galima tikėtis esant neapibrėžtumui rinkoje. Šią savaitę prekyba turėtų išlikti gana permaininga, nes laukiama mėnesio darbo rinkos ataskaitos ir kitų ekonominių duomenų.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksus kilti aukštyn paskatino ekonominės naujienos iš JAV. Nors rinkos vis dar atsargios ir yra baiminamasi ekonomikos sulėtėjimo, tačiau geresni nei tikėtasi JAV vartotojų pasitikėjimo duomenys sugebėjo paskatinti investuotojus vakar pirkti akcijas.
Kita gera naujiena rinkose – Vokietijos bedarbių skaičiaus sumažėjimas. Jų šalyje rugpjūtį sumažėjo 17 tūkst. Vis dėl to tai kiek mažiau nei tikėtasi – prognozė rodė 20 tūkst. sumažėjimą. Vokietijos ekonomikai atsitiesti padėjo užsienio rinkų gyvybingumas iš kurių kylanti eksporto paklauso lėmė augančią pramonės produkciją, o kartu ir didesnę darbo jėgos paklausą.
Azija
Vakar kritusios dėl naujienų iš JAV, šiandien Japonijos įmonių akcijos pasuko priešinga kryptimi. Tam įtakos turėjo vėlgi ne savo šalies, o kaimyninių ekonomikų naujienos. Investuotojus džiugino žinios apie lūkesčius viršijusį Australijos BVP augimą bei Kinijos gamybos rodikliai. Indeksas Nikkei 225 Stock Average pasistiebė maždaug 1 proc. Didžiausias Azijos traktorių gamintojas „Kubota Corp.“ brango 2,1 proc. „Canon Corp.“, daugiau nei 80 proc. pajamų užsienio rinkose, šiek tiek susilpnėjus jenai ūgtelėjo 1 proc. Tuo tarpu didžiausia pagal pardavimo apimtis Japonijos laivybos kompanija „Nippon Yusen K.K.“ brango 1,9 proc. po to, kai „Morgan Stanley“ padidino jos akcijų kainos vertinimą.
Kaip visada pirmąją mėnesio dieną Kinijoje skelbiami pirkimo vadybininkų indeksų duomenys. Tiek oficialusis vyriausybės institucijų, tiek ir „HSBC“ banko analitikų skaičiuojamos pirkimo indeksų reikšmės išaugo, o tai buvo kiek netikėta ir džiugiai nustebino rinkos dalyvius. Šių indeksų reikšmės yra didesnės nei 50 ir rodo, kad pramonės aktyvumas vėl išaugo. Tai kuriam laikui sumažina neigiamus lūkesčius dėl Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimo 2010 m. II pusm.
Baltijos šalys
Estijos pramonės produkcija įgauna vis didesnį pagreitį – šią liepą ji išaugo net 24,6 proc. palyginti su laikotarpiu prieš metus. Tai greičiausias per pastarąjį dešimtmetį. Žinoma įtakos turi maža palyginamoji bazė nuo kurios skaičiuojamas augimas, tačiau eksporto įtakos taip pat neįmanoma paneigti. Estijos ūkio augimas II ketv. buvo greičiausias Baltijos šalių tarpe – čia BVP augo 3,5 proc. per metus, palyginti su 1,3 proc. Lietuvoje ir -3,0 proc. Latvijoje.
Vidurio ir Rytų Europa
Rumunija turi įrodyti, kad sumokėjo skolas privačioms kompanijoms ir padaryti pensijų sistemos pakeitimus iki rugsėjo pabaigos, jei nori gauti kitą Tarptautinio valiutos fondo paskolos išmoką. Fondo atstovas pareiškė, kad šalies vyriausybė, turės pateikti dokumentus, įrodančius, kad sveikatos apsaugos sektoriaus kompanijoms sumokėjo 1,9 mlrd. lėjų, iki rugsėjo pabaigoje vyksiančio TVF susitikimo.
Rusijos centrinis bankas bazines palūkanų normas paliko galioti nepakitusias. Paskutinį kartą refinansavimo ir kitos centrinio banko nustatomas palūkanų normos buvo sumažintos prieš tris mėnesius. Tuomet komercinių bankų refinansavimo palūkanų normą buvo sumažinta 0,25 procentiniais punktais iki 7,75 proc. Šalies centrinis bankas pranešime pažymi, kad infliacijos mažėjimo laikotarpis rugpjūčio mėnesį baigėsi ir vartotojų kainų indeksas pradėjo augti. Infliaciniai lūkesčiai Rusijoje sustiprėjo, tačiau nerimauti bei griežtinti pinigų ir kreditavimo politiką pagrindo nėra.
Turkijos eksportui liepos mėnesį išaugus 6 proc., o importui net 24,6 proc., šalies prekybos balanso deficitas išaugo iki 6,417 mln. JAV dolerių. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad prekybos deficitas sieks 5,7 mln. JAV dolerių. Tikėtina, kad Turkijos eksportas artimiausiais mėnesiais išliks stabilus, nes pagrindinė šalies eksporto partnerė yra Vokietija, kurios ekonomika išlieka viena stipriausių Europoje. Prekybos deficito augimą daugiausiai lėmė aukso ir juvelyrinių dirbinių importas, kurio metinis pokytis buvo 69,4 proc. ir automobilių importas, kuris šoktelėjo 57,6 proc.
Žaliavos
Antradienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito beveik 4 proc., o pagrindiniu veiksniu, lėmusiu kainos nuosmukį reiktų įvardinti Amerikos naftos instituto ataskaitą apie daug smarkiau nei tikėtasi išaugusias žaliavinės naftos atsargas JAV per praėjusią savaitę. Žaliavinės naftos atsargos padidėjo net 4,8 mln. barelių. Tiesa, benzino ir vidurinio distiliavimo produktų atsargos šiek tiek krito. Šiandien po pietų rinkos dalyviai lauks oficialios JAV energetikos informacijos administracijos pranešimo apie naftos atsargų pokyčius, bet reiktų tikėtis, kad net ir jeigu bus pranešta apie panašaus dydžio atsargų išaugimą, tai nebeturės didelės neigiamos įtakos naftos kainai, nes vakarykštis kainos kritimas jau greičiausiai įskaičiavo pesimistinį pokytį. Daugiau įtakos naftos kainai turės artimiausiomis dienomis skelbiami gausūs makroekonominiai rodikliai iš didžiausių pasaulio ekonomikų.
Vario kaina vakar Londono metalų biržoje šiek tiek krito, o daugiausia tam įtakos turėjo prastesni nei tikėtasi JAV pirkimo vadybininkų indekso duomenys, perspėjantys, kad pramonės gamybos įmonių pirkimų aktyvumo augimas lėtėja, o tai perspėja apie galinčią silpnėti metalų paklausą šalyje. Visgi kainą palaiko krintančios metalo atsargos Londono metalų biržos sandėliuose. Vakar jos pagaliau sugebėjo smukti žemiau 400 tūkst. tonų. Atsargų kritimas patvirtina, kad kol kas reali vario paklausa išlieka ganėtinai stipri ir metalo pertekliaus nėra.