Žinoma keista, kad investuotojai neigiamas naujienas tiesiog ignoruoja, iš kitos pusės už poros dienų baigiasi ketvirtis, kuris bus bene geriausias šiais metais. Gali būti, kad dėl to instituciniai investuotojai nedaro spaudimo akcijų rinkoms, nors jau matosi trumpo laikotarpio akcijų rinkos perkaitimas. Be to, apyvartos ir toliau išlieka ženkliai žemiau vidurkio. Tai dar kartą patvirtina, jog tiek pirkėjai, tiek pardavėjai šiuo metu yra neaktyvūs. Gali būti, kad pasibaigus šiam ketvirčiui pamatysime daugiau aktyvumo akcijų rinkoje.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų rinka neatsilaikė prieš nepalankias JAV nekilnojamojo turto kainų ir vartotojų pasitikėjimo naujienas ir akcijų indeksų reikšmės mažėjo. Vėl pagausėjo kalbų dėl tolesnio ekonomikos atsigavimo ir struktūrinių problemų euro zonoje. Nuogąstavimus dėl viešųjų finansų sustiprino „Standar&Poor’s” pasisakymas, kad Airijai gali būti sumažintas kredito reitingas.
Labiausiai į neigiamas nuotaikas vakar reagavo bankų akcijos. Stoxx Europe 600 banking indeksas vakar smuko 0,9 proc. O kalbos apie lėtėjantį ūkio atsigavimą smukdė automobilių gamintojų akcijų kainas. „Porsche“, „Peugeot“, „Renault“ akcijų kaina vakar mažėjo 1,7-2,7 proc.
Nors rinkose tvyro nepasitikėjimas ekonomikos atsigavimu, Vokietijos spalio mėnesio vartotojų pasitikėjimas išaugo daugiau nei tikėtasi. Indekso reikšmė pasiekė 4,9 punkto, vietoje prognozuotų 4,2. Tai stipriausia pasitikėjimo indekso reikšmė nuo pat 2007 metų spalio.
Vokietijos vartotojų kainų indeksas rugsėjo mėnesį preliminariais duomenimis išaugo 1,3 proc. – tad infliacija toliau spartėja. Kainų augimą labiausiai lėmė brangęs kuras ir maisto produktai. Atrodo, kad ekonominė padėtis Vokietijoje taisosi – gerėja vartotojų pasitikėjimas, II ketv. ekonomika augo greičiausiai per du dešimtmečius. Vis dėl to Europos centrinio banko ekspertai išlieka skeptiški dėl tolesnio kainų augimo įsismarkavimo. Baiminamasi, kad toliau pasaulio ekonomikos augimas nebebus toks įspūdingas.
Azija
Anot banko „HSBC“ skaičiuojamo pirkimo vadybininkų indekso, pramonės gamybos aktyvumas rugsėjo mėnesį Kinijoje vėl išaugo bei buvo didžiausias per paskutinius penkis mėnesius. Tai turėtų nuraminti investuotojus, kurie baiminasi Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimo. Vienas iš veiksnių, skatinusių pramonės aktyvumą, siejasi su šalies vyriausybės paliepimu sparčiau įgyvendinti ekonomikos paramos programas, kurios baigiasi šių metų pabaigoje. Be to, pramonės aktyvumas taip pat rodo, kad Kinijos prekių paklausa išlieka ganėtinai stipri pasaulio rinkose.
Baltijos šalys
Antradienio prekybos sesijos metu NASDAQ OMX Vilniaus bei Talino biržų indeksų grąža buvo teigiama. Rygoje akcijų biržos indeksas mažėjo. Vilniaus akcijų biržoje antrą prekybos sesiją iš eilės aktyviausiai prekiauta ”Apranga” bendrovės vertybiniais popieriais. Talino biržoje daugiausiai suprekiauta „Olympic Entertainment Group“ akcijomis. NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba buvo gana aktyvi. Daugiausiai suprekiauta buvo „SAF Tehnika“ vertybiniais popieriais, kurie pastaruoju metu nestokoja investuotojų susidomėjimo.
Lietuvos mažmeninė prekyba rugpjūčio mėnesį palyginti su liepa padidėjo 4,5 proc. Palyginti su praėjusiais metais pokytis vis dar buvo neigiamas ir siekė 2,1 proc. Lietuvoje mažmeninės prekybos neigiamas metinis pokytis fiksuojamas jau beveik dveji metai ir byloja apie silpną vartotojų padėtį. Nors metinio nuosmukio tempas mažėja, tačiau jis vis dar tebėra neigiamas, tad kol kas džiūgauti dėl visapusio ekonomikos atsigavimo tebėra ankstoka.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos pagrindinis akcijų indeksas RTS vakar šiek tiek pakilo. Rinka paskutiniu metu išlieka neaktyvi. Vakarykščiame Rusijos Centrinio Banko susirinkime buvo nuspręsta palikti esamą 7,75 proc. bazinė palūkanų norma. Pagrindinis motyvas buvo tai, kad dabartinis infliacijos lygis šaliai yra priimtinas ir daroma prielaida, kad artimiausiais mėnesiais skolinimosi poreikis neiskeis. Visi 17 Bloomberg apklausti ekonomistai tikėjosi būtent tokio centrinio banko žingsnio.
Žaliavos
Antradienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje šiek tiek sumažėjo, nors prekybos metu kaina ir buvo pašokusi iki 77 JAV dolerių už barelį. Naftos pigimą lėmė smukęs JAV vartotojų pasitikėjimas, kuris neigiamai nuteikia naftos paklausos perspektyvų atžvilgiu. Tiesa, palaikymą kainai suteikė silpnėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Vakar Amerikos naftos instituto paskelbti atsargų pokyčių duomenys nuteikė dviprasmiškai – žaliavinės naftos ir vidurinio distiliavimo naftos produktų atsargos sumažėjo, bet benzino atsargos vėl išaugo. Džiugina tai, kad šiuo metu mažėja vidurinio distiliavimo produktų atsargos, nes dar nėra prasidėjęs jų vartojimo sezonas. Tiesa, reiktų sulaukti oficialių JAV energetikos informacijos administracijos duomenų, skelbiamų šiandien po pietų ir jei parodys panašią tendenciją, reakcija bent jau nebus neigiama.