Kaip atsvara šiai prastesnei naujienai pasirodė puikūs nekilnojamojo turto pardavimo rezultatai: dar nebaigtų statyti namų rugpjūčio mėnesį parduota 4,3 proc. daugiau. Tiesa, liepą šie pardavimai taip pat augo panašiai – 4,5 proc., bet paskutiniai duomenys smarkiai viršijo analitikų prognozes, pastarieji tikėjosi tik 1 proc. augimo. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, jog ši statistika dar neatspindi tikro pardavimų vaizdo, nes pagal šiuos pardavimus fiksuojami tik sutarčių pasirašymai, o realaus apmokėjimo už nekilnojamąjį turtą dar nėra.
Jau šį ketvirtadienį po reguliarios prekybos prasideda III ketv. rezultatų skelbimas. Kaip įprasta, pirmoji kompanija, kuri tai padarys yra „Alcoa“. Be to, penktadienį laukiama svarbios mėnesio nedarbo lygio ataskaitos, taigi didesni rinkos svyravimai tiek į vieną, tiek į kitą pusę ateinančiomis savaitėmis yra labai tikėtini.
Vakarų Europa
Akcijų indeksai Vakarų Europoje pirmadienį smuko jau šešta prekybos sesija iš eilės. JAV pasirodę ekonominiai rodikliai, kurie paprastai paveikia viso pasaulio rinkų kryptį, buvo dviprasmiški – gamyklų užsakymai smuko daugiau nei tikėtasi, o preliminarūs būstų pardavimai augo daugiau, tačiau rinkos labiau reagavo į blogąsias naujienas. Buvo ignoruojamas ir didesnis nei tikėtasi euro zonos investuotojų „Sentix“ pasitikėjimo indeksas. Visų lūpose skambėjo nuogąstavimai dėl lėtėjančios ekonomikos plėtros. Mažėjant naftos ir kitų žaliavų kainai, smuko bei kalnakasybos milžinių akcijų kainos.
Šios savaitės pabaigoje laukiama mėnesinės JAV užimtumo ne žemės ūkyje (anlg. non-farm payrolls) ataskaitos, kuri paprastai turi nemažą įtaką didžiosioms pasaulio rinkoms. Kol kas ekonomistų lūkesčiai atrodo geri, tačiau sprendžiant pagal tai, kaip rinkos reaguoja tik į prastas naujienas, galime tikėtis netikėtumų.
Australija
Australijos centrinis bankas jau penktas mėnuo iš eilės paliko galioti 4,5 proc. bazinę palūkanų normą. To tikėjosi tik 6 iš 25 „Bloomberg“ apklaustų analitikų. Dauguma tikėjosi palūkanų normą augsiant iki 4,75 proc. Toks lūkesčių neatitikimas lėmė Australijos dolerio kurso smukimą.
Baltijos šalys
Pirmadienį NASDAQ OMX Vilniaus, Talino bei Rygos biržų indeksų grąža buvo neigiama. Vilniaus akcijų biržoje aktyviausiai prekiauta bendrovės ”City Service” vertybiniais popieriais, tam įtakos turėjo vienas didelis tiesioginis sandoris. Talino biržoje daugiausiai prekiauta likvidžiausių įmonių akcijomis – “Olympic Entertainment Group” bei “Tallink Grupp”. NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba kaip ir įprasta buvo pasyvi.
Latvijos pramonės produkcija rugpjūčio mėnesį augo net 20,5 proc. metiniu tempu, o per mėnesį padidėjo 3,5 proc. Pramonė ir toliau lieka esminis ne tik Latvijos, bet ir visų Baltijos ekonomikų variklis. Tiesa, nesenai nudžiugino ir mažmeninės prekybos, kuri gali būti laikoma gyventojų nuotaikų atspindžiu, 4,6 proc. metinis augimas.
Vidurio ir Rytų Europa
Metinė infliacija Rusijoje per rugsėjį paspartėjo nuo 6,1 proc. iki 7 proc. Kainų augimui šalyje šiuo metu daro įtaką viena didžiausių pastarojo šimtmečio sausrų, dėl kurios pakilo žemės ūkio produkcijos, taip pat ir maisto kaina.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje išsilaikė aukščiau 81 JAV dolerio už barelį ir nepaisant neigiamų nuotaikų finansų rinkose sugebėjo išlikti pakankamai solidi. Tiesa, vakar brangęs JAV doleris neigiamai veikė naftos kainą. Artimiausias dvi dienas naftos rinkos dalyviai labiausiai lauks skelbiamų naftos atsargų pokyčių per praėjusią savaitę JAV ataskaitų. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos per ataskaitinį laikotarpį išaugo, nes dabartinis laikotarpis yra apskritai sezoniškai silpnas, kai naftos perdirbimo gamyklos sumažina gamybos veiklos apimtis prieš aktyvųjį žiemos sezoną. Todėl daugiau dėmesio reiktų kreipti į benzino atsargų ir visos naftos produktų paklausos pokyčius. Jeigu jie bus prastesni nei tikimasi, naftos kaina gali vėl koreguotis.
Vario kaina vakar krito dėl stiprėjusio JAV dolerio svarbiausių valiutų atžvilgiu bei pelnų nusiėmimo rinkoje po stipraus vario pabrangimo per praėjusią savaitę. Be to, po šešių dienų pertraukos Londono metalų biržoje vėl išaugo vario atsargos ir tai kiek padeda sulaikyti šio metalo kainos kilimą. Artimiausiu metu didelę įtaką metalo rinkai turėtų daryti laukiami pranešimai apie Kinijos rugsėjo mėnesio makroekonominius rodiklius.