Prie teigiamų nuotaikų rinkoje prisidėjo ir geras JAV paslaugų sektoriaus augimas. ISM indekso vertė rugsėjo mėnesį pakilo nuo 51,5 iki 53,2 punktų ribos. Dauguma analitikų prognozavo nežymų kilimą iki 51,8 punktų.
Vakarų Europa
Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai nutraukė šešias dienas iš eilės trukusi nuosmukį. | investuotojų gretas vėl sugrįžo optimizmas, kai tarptautinė reitingų agentūra „Moody's" užsiminė, kad yra labai patenkinta Graikijos viešųjų finansų reformomis. Tiesa, ekonominės naujienos Vakarų Europoje vakar nebuvo palankios laukiantiems ūkio augimo. Tad fundamentalių priežasčių akcijų kainoms įspūdingai augti ilgėlesnį laikotarpį kol kas trūksta. Kita vertus, šios savaitės pabaigoje dar galima tikėtis netikėtumų, nes trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį pasirodys JAV darbo rinkos statistika, o lūkesčiai kol kas yra geri.
Apie lėtesnę ekonomikos plėtrą rugsėjį bylojo euro zonos pirkimo vadybininkių indekso mažesnė nei prieš mėnesį reikšmė. Be to, euro zonos mažmeninė prekyba rugpjūčio mėnesį netikėtai smuko 0,4 proc. priešingai analitikų prognozei, kur buvo tikimasi 0,2 proc. padidėjimo. Mažmeninė prekyba - vienas iš vartotojų būklės ir ateities lūkesčių rodiklių, tad neigiami pokyčiai byloja ir apie vis dar silpną vidaus paklausą. Pastarąją varžo vis dar didelis nedarbo lygis, kuris rugpjūtį siekė 10,1 proc.
Azija
Japonijos bankas netikėtai sumažino bazinę palūkanų normą nuo 0,1 proc. iki 0,0 proc. (t.y. nustatytas 0,00,1 proc. intervalas). Japonijos banko palūkanų norma jau senai yra viena mažiausių pasaulyje, tad centrinis bankas iš esmės turi labai mažai erdvės ekonomikai skatinti naudojant šią priemonę. Tokį žingsnį papildė ir 5 trln. jenų dydžio fondas, skirtas skolos vertybiniams popieriams rinkoje supirkti.
Baltijos šalys
Antradienio prekybos sesijos metu NASDAQ OMX Vilniaus biržos indekso vertė išaugo. Talino bei Rygos akcijų rinkų indeksai koregavosi. Vilniuje aktyviausiai prekiauta įmonės "Snaigė" vertybiniais popieriais. Ši spekuliantų dėmesio nestokojanti bendrovė pastaruoju metu yra viena likvidžiausių visoje rinkoje. Naujienų būta ir pieno sektoriuje - „Pieno Žvaigždės" pradeda vykdyti savų akcijų supirkimą, o „Rokiškio Sūrio" pardavimai per sausio-rugsėjo mėnesius, deja, mažėjo 4,7 proc. Talino biržoje kaip jau įprasta daugiausiai prekiauta likvidžiausių bendrovių akcijomis - "Olympic Entertainment Group" bei "Tallink Grupp". NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba ir vėl nestebino savo pasyvumu.
Žaliavos
Antradienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje kilo aukštyn ir prekybos metu ji priartėjo prie 83 JAV dolerių už barelį. Sandorių kainos didėjimą skatino augęs optimizmas, kad centriniai bankai tęs skatinančiąsias savo politikos priemones, norėdami palaikyti ekonomikų augimą. Be to, silpnėjantis JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu yra palankus veiksnys naftos brangimui. Vakar rinkos dalyvius pasiekė Amerikos naftos instituto ataskaita apie atsargų pokyčius, kurią vertinti vienareikšmiškai sudėtinga - nors žaliavinės naftos atsargos išaugo stipriai, bet naftos produktų atsargos sumažėjo taip pat žymiai. Taigi šiandien po pietų bus su nerimu laukiama oficialios JAV energetikos informacijos administracijos ataskaitos, kuri praskaidrins situaciją. Beje, reiktų atkreipti dėmesį ir į Prancūziją, kurios didžiausiame naftos uoste dėl darbuotojų streikų sutriko naftos išvežimas iš šešių uosto regione esančių naftos perdirbimo gamyklų, o tai pakėlė didmenines benzino kainas Europoje.
Aukso kaina vakar dar kartą pasiekė savo visų laikų aukščiausią tašką. Kainą kilti skatino silpnėjantis JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu bei Japonijos centrinio banko sprendimai toliau tęsti aktyvią skatinančiąją pinigų politiką. Be to, investuotojus traukia pats faktas, kad aukso rinkoje susiformavęs burbulas stumia kainas į viršų ir niekas nenori praleisti progos pasipelnyti iš šio masinio susidomėjimo auksu. Entuziazmą rinkoje skatina ir kasdien didėjančios įvairių rinkos dalyvių prognozės aukso kainos atžvilgiu. įdomu tai, kad didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR" turimas metalo kiekis neauga, tad matoma akivaizdi divergencija su aukso kaina.