Didmeninės prekybos apimtys rugpjūčio mėnesį smuktelėjo. Fiksuotas 0,8 proc. augimas lyginant su 1,5 proc. augimu liepos mėn. Ši naujiena greičiausiai vertintina teigiamai, nes vidutinė ekonomistų prognozė tesiekė 0,4 proc. augimą.
„Bank of America“ užšaldė visų namų, kuriuos perėmė iš nemokių klientų, pardavimus. Prieš savaitę tai buvo padaryta 23 valstijose. Penktadienį pranešta, jog pardavimo sandoriai stabdomi visose 50 valstijų. Preliminariai pranešama, jog toks banko žingsnis susijęs su teisiniais dalykais.
Vakarų Europa
Penktadienį Vakarų Europos akcijų indeksai sunkiai įgavo vieningą kryptį. Pradžioje buvo juntamas optimizmas dėl to, kad centriniai bankai greitu metu gali dar labiau palengvinti pinigų politikos sąlygas. Vėliau pasirodė investuotojų laukta JAV darbo rinkos statistika – duomenys už rugsėjo mėnesį prastesni nei tikėtasi.
Savaitės pokytis Europos biržose vis dėlto buvo teigiamas, o lūkesčiai dėl centrinių bankų politikos nurungė ekonomikos tempų sulėtėjimą. Tiesa, kol kas sunku pasakyti, kaip atrodys ši savaitė, nes neapibrėžtumas yra didelis. O centrinių bankų galimybės toliau skatinti ekonomiką gali būti ne tokios efektyvios, kaip prieš metus ir kai kurie investuotojai nuogąstauja dėl vadinamojo „japoniško“ scenarijaus. Pastaruoju atveju palūkanų normos yra tokios žemos, kad centrinis bankas nebegali daugiau skatinti ekonomikos, tačiau ūkis taip ir nepajėgė išbristi iš recesijos.
Vokietijos eksporto apimtys rugpjūčio mėnesį smuko 0,4 proc. Eksportas buvo reikšmingas Vokietijos ekonomikos atsigavimui, tačiau panašu, kad šiandien ekonomikos augimo pagreitis blėsta.
Azija
Vienas iš pagrindinių Kinijos akcijų indeksų CSI 300 šįryt antrą dieną iš eilės kilo labai žymiai. Reiktų priminti, kad praėjusios savaitės keturias dienas Kinijos vertybinių popierių biržos nedirbo, tad investuotojai bando pasivyti kitose valstybėse matytus akcijų kainų augimus. Labiausiai didėjo žaliavų sektoriuose veikiančių įmonių akcijų kainos.
Baltijos šalys
Penktadienį, prekybos sesijos metu visų trijų Baltijos šalių biržų indeksai augo. Vilniaus akcijų biržoje nemažėjo „Snaigės“ akcijų populiarumas. Skirtingai nei įprasta, Rygos biržoje prekyba buvo labai aktyvi. Daugiausiai suprekiauta farmacijos bendrovės „Grindeks“ vertybiniais popieriais. Šių vertybinių popierių apyvarta perkopė net 138 tūkst. latų.
Penktadienį pasirodžiusi Lietuvos ir Latvijos rugsėjo mėnesio statistika bylojo apie pradėjusį spartėti kainų augimą. Be tokių sezoninių veiksnių, kainų augimą pastarąjį mėnesį kilstelėjo ir brangę maisto produktai. Ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio rinkose, šiuo metu jaučiamas pabrangusių javų kainų poveikis. Vidurio Rytų Europos šalys šią vasarą nukentėjo nuo itin didelės sausros, dėl kurios sumenko javų derliai, o tokios eksportuotojos kaip Rusija ar Ukraina netgi buvo privestos riboti produkcijos išvežimą iš šalies. Maisto produktai sudaro žymų vartotojų prekių krepšelio dalį, taigi jiems pabrangus - mažiau lėšų lieka kitoms prekėms. Be to, Baltijos šalių ekonomikos atsigavimas tebėra labai trapus, tad bet kokia dėl išorės veiksnių įsibėgėjusi infliacija gali destabilizuoti prasidedančią ūkio plėtrą.
Lietuvos eksportas rugpjūčio mėnesį palyginti su 2009 metais paaugo net 43,4 proc. Tai iš tiesų džiuginanti statistika, nes eksportas šiuo metu yra lemiamas Lietuvos ekonomikos augimo variklis. Šie duomenys leidžia tikėtis tikrai neblogo III ketv. BVP rezultato.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusija pranešė, kad ateinančiais metais planuoja išleisti pirmą obligacijų emisiją, denominuotą eurais. Šiuo žingsniu siekiama suvienodinti skolinimosi galimybes euro valiuta kitų valiutų atžvilgiu. Tokį pranešimą išplatino Rusijos finansų ministras Dmitry Pankin kasmetinėje TVF ir Pasaulio banko konferencijoje.
Žaliavos
Penktadienį prekybos pradžioje „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje nusileido iki 80,5 JAV dolerių už barelį, bet vėliau, paskelbus darbo rinkos JAV rezultatus, greitai pakilo iki 83 JAV dolerių už barelį. Nors darbo rinkos duomenys nenudžiugino investuotojų, jie prisidėjo prie JAV dolerio silpnėjimo pagrindinių valiutų atžvilgiu, o paprastai silpnėjantis JAV doleris turi teigiamą įtaką naftos kainai. Šį ketvirtadienį vyks OPEC narių susirinkimas, kuriame greičiausiai nebus keičiamos naftos gavybos kvotos, nepaisant to, kad visų narių naftos gavyba viršija nustatytas kvotas. Be to, šiomis dienomis Irano ir Jungtinių Arabų Emyratų atstovai pripažino, kad pasaulinė naftos rinka yra šiek tiek perteklinė. Įdomų komentarą pateikė Kataro naftos ministras, kuris teigė, kad paskutinių dienų naftos kainos išaugimą virš 80 JAV dolerių už barelį lėmė spekuliacijos, o ne kažkokie esminiai pokyčiai realioje rinkoje.