Ši savaitė neišsiskirs ekonominių naujienų gausa. Pagrindinis dėmesys turėtų būti sutelktas į įmonių rezultatų skelbimo maratoną. Šią savaitę naujienas skelbs tokios kompanijos, kaip: „Intel“, „JPMorgan“, „General Electric“, „Google“ ir „Mattel“.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų kainų indeksai toliau kopė į viršų. Reikšmingų ekonominių naujienų didžiosiose rinkose vakar nebuvo, tad palankios nuotaikos laikėsi dėl besitęsiančių kalbų, kad centriniai bankai dar lengvins pinigų politikos sąlygas.
Teigiamai įvertinta žinutė iš tarptautinio valiutos fondo (TVF), kuris pareiškė nusiteikęs suteikti Graikijai daugiau laiko sumokėti skolą. TVF vertinimu, Graikijos vyriausybės veiksmai yra kaip tik tokie, kokių ir reikia viešųjų finansų problemai spręsti.
Šiandien rinkos abipus Atlanto laukia JAV Federalinio rezervų banko (FED) posėdžio protokolo. Investuotojai tikisi sužinoti, ar FED buvo svarstomas tolesnis pinigų politikos priemonių gausinimas ir ar bus daugiau skatinama ekonomika.
Azija
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šįryt buvo paaugęs beveik 1 proc., tačiau reiktų atkreipti dėmesį į bankų akcijas, kurių kainos krito. Jų pigimą lėmė Kinijos centrinio banko sprendimas padidinti privalomų rezervų normą didiesiems šalies komerciniams bankams. Privalomų atsargų norma šiems bankams siekė 17 proc. ir buvo pakelta dar 0,5 proc. punkto. Toks sprendimas rodo, kad centrinis bankas nori toliau drausminti didžiuosius komercinius bankus nuo perteklinio paskolų suteikimo. Panašu, kad vis tik šiemet naujų paskolų išdavimas viršys vyriausybės nustatytą normą.
Baltijos šalys
Pirmadienio prekybos sesijos metu NASDAQ OMX Vilniaus biržoje vyravo optimizmas. Apyvarta peržengė net 6 mln. litų – senai matytas aktyvumas. Vilniaus akcijų biržoje aktyviausiai prekiauta įmonės ”TEO LT” vertybiniais popieriais. Ši bendrovė tradiciškai labai domina institucinius investuotojus, o jos kaina per dieną paaugo 0,4 proc.
Talino biržoje gerų nuotaikų taip pat netrūko. Aktyviausiai prekiauta “Tallink Grupp” akcijomis, kurios brango net 3,0 proc. Prekyba pasižymėjo dideliu sandorių skaičiumi, tačiau iš esmės vyravo vietos investuotojai.
Skirtingai nei pirmose dviejose, Rygos biržoje prekyba buvo pasyvi, o indeksas nepasekė Vilniaus bei Talino akcijų biržų nuotaikomis.
Eksportas Estijoje rugpjūčio mėnesį paaugo 37 proc. metiniu tempu. Importas per tą patį laikotarpį didėjo 34 proc. Užsienio prekyba – kol kas gyviausia ne tik Estijos, bet ir Baltijos ekonomikų dalis. Būtent čia prasideda regiono ūkio atsigavimas, kuris turi įtakos pramonei. Tačiau apie „tikresnį“ ekonomikos atsigavimą bus galima kalbėti tada, kai užsienio rinkų poveikis pradės veikti vidaus paklausą.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje leidosi žemyn ir smuko žemiau 82 JAV dolerių už barelį. Labiausiai prie naftos kainos mažėjimo prisidėjo stiprėjęs JAV doleris pagrindinių valiutų atžvilgiu. Rinkose jaučiamas nerimas, kad JAV dolerio kurso sumažėjimas buvo pernelyg staigus. Jam atšokus, priešinga kryptimi būtų verčiama judėti naftos kaina. Be to, vakar į Vieną, kurioje prasidės OPEC narių suvažiavimas, atvyko Saudo Arabijos naftos pramonės ministras. Jis džiaugėsi dabartine naftos rinkos padėtimi pasaulyje, nes rinka yra labai gerai subalansuota, o kaina džiugina tiek naftos išgavėjus, tiek ir jos vartotojus. Tokios kalbos verčia abejoti OPEC narių siekiu labiau riboti naftos gavybą ir siekti aukštesnės naftos kainos.