JAV akcijų rinkas smukdė finansų sektorius

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-10-15 10:22 Komentarai: (0)
Pagrindiniai JAV akcijų indeksai ketvirtadienį nedaug smuktelėjo. Visgi, uždarymo kainos neparodo esminės situacijos, nes sesijos metu S&P 500 indekso reikšmė buvo sumažėjusi iki 1 proc.

Daug triukšmo kyla dėl didžiųjų bankų valdomo nekilnojamojo turto ir naudojimosi teisių atėmimo iš teisėtų savininkų. JAV priežiūros tarnybos tiria savininkų ir bankų teisinius niuansus, kuriems iš minėtų asmenų turėtų atitekti nekilnojamas turtas, kai gyventojai nebesugeba išsimokėti būsto paskolų. Nekilnojamojo turto rinkoje per paskutinius metus buvo sukurta daug išvestinių priemonių. Šis turtas buvo užstatomas ir padengiamas skolos vertybiniais popieriais, kuriuos pirko kiti didieji bankai. Tad teisininkai gilinasi, kam šiuo momentu priklauso šis nekilnojamasis turtas.

Vakar daugiausiai krito finansų sektoriaus akcijos. Nors prieš dieną „JPMorgan“ bankas paskelbė puikius III ketv. rezultatus, jo akcijos krito 2,8 proc., „Bank of America“ akcijų kaina krito 5 proc., „Citigroup“ - neteko 4,4 proc. vertės.

Pirminių bedarbio paraiškų JAV praėjusią savaitę padidėjo per 13 tūkst. (nuo 449 tūkst. iki 462 tūkst.) Daugelis ekonomistų tikėjosi, jog šie skaičiai liks beveik nepakitę - ties 450 tūkst. Pakartotinų bedarbio paraiškų sumažėjo nuo 4 511 tūkst. iki 4 399 tūkst., tačiau praėjusios savaitės skelbti duomenys pakoreguoti į neigiamą pusę, mat buvo skelbta, kad pakartotinų bedarbio paraiškų fiksuota 4 462 tūkst. (pakoreguota į 4511 tūkst.).

Gamintojų kainų indeksas rugsėjo mėnesį paaugo 0,4 proc., tai dvigubai daugiau nei buvo prognozuojama (0,2 proc.). Atmetus maisto ir energetikos kainas, gamintojų kainų indeksas augo 0,1 proc. Daugiausiai rugsėjo mėnesį augo maisto kainos (0,5 proc.).

Pasibaigus prekybai, kompanija „Google“ skelbė III ketv. rezultatus, kurie viršijo analitikų prognozes. Akcijos kaina poprekybinėje sesijoje pašoko 9 proc.

Šiandien be daugybės makroekonominių naujienų bus laukiama ir B. Bernanke kalbos, per kurią tikimasi išgirsti daugiau detalių dėl papildomo ekonomikos skatinimo priemonių.

Vakarų Europa

Ketvirtadienio prekybos metu Vakarų Europos akcijų indeksai smuko nuo savo mėnesio aukštumų. Po kurį laiką vyravusios teigiamos krypties, investuotojai sunerimo pasirodžius prastesniam nei tikėtasi JAV naujų bedarbių skaičiui. Taip pat pasklido nuogąstavimai dėl bankų, kad šiems gali trūkti kapitalo idant būtų patenkinti nauji Bazelio reikalavimai. Bankas „Standard Chartered“ šiuo tikslu paskelbė platinsiantis 5,3 mlrd. javų dolerių vertės nuosavybės vertybinių popierių emisiją. O tokių bankų kaip „Barclay‘s“, „Societe Generale“ ar „BNP Paribas“ akcijų kainos mažėjo 3,1-4,1 proc.

Tiesa, ne visos Vakarų Europos akcijos vakar pigo. Kalnakasybos įmonių akcijų kainos vakar kilo sekdamos metalų kainas. Pastarosios toliau augo reaguodamos į dėl JAV Federalinio rezervų banko laukiamų veiksmų silpstantį JAV dolerį.

Apibendrinant, rinkose padėtis šiuo metu yra dviprasmiška: viena vertus, baiminamasi ekonomikos sulėtėjimo, kita vertus, lūkesčiai dedami į tai, kad centriniai bankai imsis papildomo ekonomikos skatinimo. Naujienų srautą papildo ir įsibėgėjantis III ketv. įmonių rezultatų skelbimas.

Azija

Kinijos akcijų indeksas CSI 300 visą šią savaitę smarkiai kilo į viršų, o vien šiandien jis pabrango daugiau nei 2 proc. Akcijų rinkų kilimas visame pasaulyje lemia pinigų srautų augimą ir į šią rinką, kur kiek sumažėjo baimė dėl galimo ekonomikos augimo sulėtėjimo. Beje, paskelbta, kad tiesioginės užsienio investicijos į Kiniją rugsėjį siekė 8,4 mlrd. JAV dolerių ir buvo 6,1 proc. didesnės nei prieš metus. Augimas rugpjūčio mėnesį siekė 1,4 proc., tad paskelbti duomenys įvertinti teigiamai.

Baltijos šalys

Ketvirtadienio prekybos sesijos metu NASDAQ OMX Vilniaus biržoje investuotojai, kaip ir visą šią savaitę, buvo labai aktyvūs. Apyvarta peržengė netgi 7 mln. litų, tačiau indeksas jau fiksavo 0,36 proc. sumažėjimą. Vilniaus akcijų biržoje aktyviausiai prekiauta ”Ūkio banko” vertybiniais popieriais. Šių akcijų perleista beveik už 4 mln. milijonus litų, tačiau tokiai didelei apyvartai įtakos turėjo vienas didelis tiesioginis sandoris.

Talino biržoje aktyvumo taip pat netrūko. Optimizmo nestokoję investuotojai aktyviausiai prekiavo “Olympic Entertainment Group” akcijomis. NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba buvo pasyvi, o indeksas sekė Vakarų rinkų nuotaikomis. Daugiausiai suprekiauta „Olainfarm“ vertybiniais popieriais. Nors šių vertybinių popierių kaina išliko nepakitusi – 1,80 lato, tačiau prekyba jomis sudarė beveik pusę visos Rygos akcijų biržos apyvartos.

Lietuvos vyriausybė paskelbė, kad kitąmet planuoja skolintis apie 6 mlrd. litų arba dvigubai mažiau nei šiemet. Kaip ir anksčiau, ketinama skolintis tiek leidžiant skolos vertybinius popierius, tiek iš tarptautinių kredito institucijų. Lietuvos nacionalinio biudžeto projektas kitąmet numato 5,8 proc. BVP dydžio deficitą, kuriam padengti ir reikės ieškoti finansavimo.

Žaliavos

Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito žemiau 83 JAV dolerių už barelį. Svarbiausia žinia atėjo iš Vienos, kur įvyko OPEC susirinkimas. Kaip ir buvo tikėtasi, organizacija nepakeitė naftos gavybos kvotų ir paragino nares labiau laikytis nustatytų joms kvotų. Keista tai, kad nuo šiol nebeskelbiama, kokios konkrečios naftos gavybos kvotos yra taikomos kiekvienai šaliai. OPEC generalinis sekretorius dar kartą pabrėžė, kad dabartinė padėtis naftos sektoriuje yra palanki visiems rinkos dalyviams ir svarbiausias tikslas yra tokią padėtį išlaikyti. Tiesa, tam tikrų narių tikslai ir norai yra kitokie – jie norėtų, kad kainos artėtų 100 JAV dolerių už barelį ribos, nes JAV dolerio silpnėjimas mažina gaunamas pajamas iš naftos eksporto. Vakar taip pat buvo paskelbta ir JAV energetikos informacijos administracijos naftos atsargų ataskaita, kurią reiktų įvertinti neutraliai. Naftos ir jos produktų atsargos praėjusią savaitę sumažėjo 4,7 mln. barelių, tačiau naftos produktų suvartojimo mažėjimas verčia kiek sunerimti – metinis suvartojimo pokytis per paskutines keturias savaites tesiekė 0,8 proc. Beje, kaip įprasta, naujienų agentūra „Bloomberg“ penktadienį skelbia atliktos naftos ekspertų apklausos rezultatus – naftos kainos augimo ateinančią savaitę laukia tiek pat apklaustųjų, kaip ir ateinančią savaitę. Reiktų atkreipti dėmesį, kad naftos kainą daug lems ir JAV dolerio kurso svyravimai.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-07 » JAV griežtina sankcijas Iranui
2025-02-06 » Euro zonos palūkanos siekia ilgai nematytas žemumas
2025-02-05 » Aukso kaina pasiekė visų laikų aukštumas ir artėja link 3 tūkst. JAV dolerių ribos
2025-02-04 » Investuotojų akiratyje tarifai, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos
2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui

 
Dar nėra komentarų