Prieš atsidarant biržoms indeksų išankstiniai sandoriai rodė labai teigiamą prekybos pradžią. Tam įtakos galėjo turėti B. Bernanke kalba, kurioje vėl prabilta apie papildomas ekonomikos skatinimo priemones, tačiau konkrečių detalių pranešta nebuvo. FED vadovas prie didžiausių dabartinių iššūkių paminėjo vis dar aukštą nedarbo lygį ir santykinai žemą infliaciją.
JAV vartotojų kainų indeksas rugsėjo mėnesį paaugo 0,1 proc., tai šiek tiek mažiau nei tikėjosi daugelis ekonomistų (0,2 proc.). Bazinis vartotojų kainų indeksas, skaičiuojamas atmetus maisto ir energetikos kainas, liko nepakitęs, analitikai vėlgi tikėjosi bent minimalaus augimo (0,1 proc.).
Kiek labiau nustebino mažmeninės prekybos duomenys: rugsėjo mėnesį ji paaugo 0,6 proc., kai analitikų laukiamas augimas buvo šiek tiek mažesnis (0,4 proc.). Tačiau atmetus automobilių pardavimus, mažmeninė prekyba augo tiek, kiek ir prognozavo ekonomistai – 0,4 proc.
Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas netikėtai sumažėjo, vietoje laukto teigiamo pokyčio (nuo 68,2 iki 68,5 punktų), faktinė reikšmė sumažėjo iki 67,9 punktų. Verslo subjektų laikomų atsargų kiekis rugpjūčio mėnesį padidėjo 0,6 proc., o tai viršijo prognozuotą dydį (0,5 proc. augimas).
Šią savaitę rinkos koncentruosis ties JAV kompanijų skelbiamais ketvirtiniais rezultatais. Šiandien skelbsis bankas „Citigroup“, „Apple“, „IBM“.
Vakarų Europa
Penktadienį Vakarų Europos rinkų indeksams buvo sunku pasirinkti kryptį. Paskutinę praėjusios savaitės prekybos dieną daug lėmė JAV ekonominės naujienos: rinkose akcijų kainos pašoko po JAV FED vadovo kalbos, tačiau vėliau suko žemyn dėl mažesnės nei tikėtasi vartotojų pasitikėjimo indekso reikšmės. Esant tokiam neapibrėžtumui dalis investuotojų metėsi pirkti gynybinio sektoriaus akcijų – telekomų ar farmacijos įmonių. Finansų sektoriaus akcijos tuo metu prarado dalį savo vertės.
Per praėjusią savaitę Vakarų Europos indeksų reikšmės paaugo. Nors rinkoje šiuo metu vyrauja lūkesčiai dėl lėtėjančio ekonomikos augimo, iš centrinių bankų tikimasi sulaukti naujų paskatų ūkiui augti. Tai ir buvo pagrindinė žinutė, kuria remdamiesi investuotojai darė savo sprendimus pirkti toliau brangstančias akcijas visą praėjusią savaitę. Kaip skelbia šiandien pasirodžiusi žinutė – Europos centrinio banko (ECB) vadovas taip pat nemato reikalo kol kas nutraukti aktyvų supirkimo programos, nors ECB taryboje ir yra nuogąstaujančių, kad gali būti pavėluota ją baigti.
Duomenys, skelbiami už praėjusio ketvirtį, vis dar buvo palankūs ekonomikai. Euro zonos eksportas rugpjūtį ūgtelėjo 1 proc., tačiau tai nesugebėjo panaikinti abejonių, ar plėtra išsilaikys, kai matomi nauji pasaulio ekonomikos lėtėjimo ženklai.
Azija
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 kyla į viršų aštuntą dieną iš eilės, arba ilgiausiai per paskutinius aštuonis mėnesius. Investuotojų gretose įsivyrauja nuomonė, kad šaliai pavyks išvengti smarkesnio ekonomikos augimo sulėtėjimo. Rugsėjį šalyje indėlių suma išaugo 156 mlrd. JAV dolerių, o tai yra daugiausiai per paskutinius septynis mėnesius. Sparčiu tempu didėjantis indėlių kiekis yra nukreipiamas į rizikingesnius aktyvus, tokius kaip akcijos, kurios vis dar yra pigesnės nei metų pradžioje. Be to, alternatyvos investavimui, tokios kaip investicijos į nekilnojamąjį turtą (NT), yra mažiau patrauklios dėl valdžios vykdomos griežtos politikos NT rinkos atžvilgiu.
Baltijos šalys
Penktadienį, kaip ir visą praėjusią savaitę, investuotojai NASDAQ OMX Vilniaus biržoje buvo labai aktyvūs. Apyvarta peržengė 3 mln. litų, o indeksas augo 0,21 proc. Aktyviausiai prekiauta ”Ūkio banko” vertybiniais popieriais. Šių akcijų apyvarta perkopė 1 mln. litų, o banko vertybinių popierių kaina juto spaudimą dėl didesnių pardavimų iš vieno konkretaus tarpininko.
Talino biržoje aktyvumo bei pozityvių nuotaikų taip pat netrūko. Investuotojai labiausiai prekiavo “Tallink Grupp” akcijomis. Ši įmonė antradienį skelbs veiklos rezultatus. Taip pat investuotojų dėmesio nestokojo ir „Tallinna Vesi“ vertybiniai popieriai. Šių apyvarta perkopė 200 tūkst. eurų. NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba buvo kaip reta pasyvi, nepaisant to, indeksas fiksavo teigiamą grąžą.
Žaliavos
Penktadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito 1,7 proc. Panašu, kad naftos kainai pasiekus 84 JAV dolerius už barelį, prasidėjo pelnų fiksavimas, kuris neša kainą žemyn prie 80 JAV dolerių. Naftos kainos kritimą taip pat lėmė ir pradėjęs stiprėti JAV doleris pagrindinių valiutų krepšelio atžvilgiu. Be to, penktadienis buvo kiek ramesnis naujienų, susijusių su naftos rinka, atžvilgiu, todėl rinkos žaidėjai galėjo įvertinti ankstesnių dienų įvykius, tokius kaip OPEC susirinkimas. Jau susirinkimui pasibaigus OPEC generalinis sekretorius dar pakartojo, kad organizacija nenori stabdyti ekonomikos atsigavimo po ją ištikusios labai sudėtingos krizės, todėl bus stengiamasi vengti staigių kainos svyravimų. Įdomu tai, kad didieji bankai pastaruoju metu kelia kitų metų vidutinės naftos kainos prognozę. „Goldman Sachs“ tikisi, kad 2011 metais vidutinė „WTI“ naftos kaina bus daug didesnė nei šiais metais. „JP Morgan Chase“ laukia, kad vidutinė kaina kitais metais bus 85 JAV doleriai už barelį.