Kinijos centrinio banko netikėtas sprendimas pakelti palūkanų normas lėmė pasaulio akcijų rinkų nuosmukį

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-10-20 10:35 Komentarai: (2)
Kinijai netikėtai paskelbus apie bazinių palūkanų kėlimą pirmą kartą nuo pasaulinės krizės pradžios, baiminamasi, kad toks žingsnis gali pristabdyti ir likusio pasaulio ekonomikos atsigavimą. Doleris kaip mat pradėjo brangti ir jei išsilaikys iki šiol galiojusi atvirkštinė koreliacija su JAV akcijų indeksais, galime išvysti ir ilgiau trunkantį dolerio kurso augimą ir indeksų korekciją. Tai būtų naudinga biržai, nes akcijų rinkų ralis, besitęsiantis nuo rugsėjo pradžios, neturėjo ilgesnių pertraukų ir paskutinėmis savaitėmis atrodė gana išsisėmęs.

„Bank of America“ pasiskelbė, jog per III ketv. patyrė 7,3 mlrd. dolerių nuostolį. Pabrėžiama, jog neigiamą rezultatą lėmė naujas finansų reformos įstatymas vienkartinio mokesčio kreditinių ir debetinių kortelių turėtojams. Atmetus šias išlaidas bankas būtų uždirbęs 0,27 dolerio akcijai, o tai viršytų analitikų lūkesčius. Vis dar nesibaigia banko problemos dėl nekilnojamojo turto įkeitimo – grupė investuotojų („BlackRock Inc.“, „Pimco“) siekia priversti banką atpirkti įkeistą nekilnojamąjį turto portfelį, kurį įsigijo 2008 metais iš „Countrywide Financial Corp.“ Banko akcijos krito 4,4 proc.

Naujų namų statybos JAV rugsėjo mėnesį didėjo, tiesa nežymiai – per 2 tūkst. vienetų iki 610 tūkst. Tai viršijo ekonomistų prognozes, kurie tikėjosi, kad nekilnojamojo turto rinka aprims ir naujų namų statybos sumažės iki 579 tūkst. sumetintos sumos. O leidimų, išduotų naujoms statyboms, rugsėjo mėnesį visgi gana reikšmingai sumažėjo. Prieš mėnesį (rugpjūtį) buvo užregistruota 571 tūkst. Leidimų. Vakar paskelbti duomenys rodo, kad leidimų sumažėjo iki 539 tūkst. Dauguma analitikų tikėjosi nuosaikesnio sumažėjimo (iki 565 tūkst.).

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksų vertės sumažėjo Kinijos centriniam bankui paskelbus apie netikėtą bazinės palūkanų normos padidinimą. Kinija yra stambi žaliavų vartotoja, tad investuotojų gretose ėmė mažėti pasitikėjimas žaliavų įmonių akcijomis. Kalnakasybos įmonių „Xstrata“ ir „Rio Tinto“ akcijų kaina smuko daugiau nei 3 proc. Nepalankiai įvykiai klostėsi ir technologijų sektoriaus įmonių akcijoms po to, kai „Apple“ paskelbė prastesnius nei prognozuota rezultatus.

Iki biržų atsidarymo ateities sandoriai kol kas siunčia dviprasmiškus signalus. Daugiausia dėmesio skiriama tam, kiek dar rinkos gali kristi po Kinijos naujienų. Šiandien bankų atžvilgiu gali klostytis dviprasmiški lūkesčiai po to, kai vakar paskelbta naujienų iš „Bank of America“.

Įmonių rezultatų srautas šiuo metu yra gana svarbus veiksnys, paliekantis kitas ekonomines naujienas užnugaryje. Kol kas Europoje rezultatai buvo neblogi. „Bloomberg“ duomenimis 10 iš 15 indekso Stoxx 600 rezultatus paskelbusių įmonių pasirodė geriau nei laukta.

Vokietijos investuotojų lūkesčiai, kuriuos matuoja „ZEW“ tyrimų institutas, spalio mėnesį toliau prastėjo ir indekso reikšmė (-7,2) buvo blogesnė nei tikėtasi (-7,0). Apklaustų ekspertų nuomone, šiuo metu iššūkiai slypi lėtėjančioje pasaulio ekonomikoje, dėl kurios gali mažėti eksporto paklausa ir Vokietijos ekonomika gali prarasti savo atsigavimo pagreitį.

Azija

Antradienį Kinijos centrinis bankas nustebino finansų rinkas pakeldamas bankų skolinimosi normą iš centrinio banko 0,25 proc. punkto iki 5,56 proc. Tiek pat iki 2,5 proc. padidinta bankų skolinimo norma centriniam bankui. Lūkesčiai, kad Kinijos centrinis bankas kels palūkanų normas buvo šiek sumažėję pastaraisiais mėnesiais, kai šalis ėmėsi kitų priemonių vykdyti stabdančiąją pinigų politiką šalyje. Toks sprendimas greičiausiai parodo, kad tiek centrinis bankas, tiek ir vyriausybė, kuri turi nemažą įtaką šalies centrinio banko sprendimams, yra įsitikinę, kad toks palūkanų normų pakėlimas neatneš žalos bendram ekonomikos augimui, o tik pristabdys spekuliacinių pinigų srautus rinkoje. Be to, tai turėtų leisti šiek tiek suvaldyti augančią infliaciją šalyje. Įdomu tai, kad Kinijos akcijų indeksai šįryt augo ir rodo, kad sprendimas šalyje buvo sutiktas pakankamai teigiamai.

Baltijos šalys

Antradienio prekybos sesijos metu NASDAQ OMX Vilniaus biržos indeksas smuko 0,33 proc. Vilniaus akcijų biržoje aktyviausiai prekiauta „Ūkio banko” vertybiniais popieriais. Šių akcijų apyvarta perkopė 1 mln. litų. Didelis investuotojų susidomėjimas buvo juntamas „TEO LT” vertybiniais popieriais. Ši įmonė investuotojus žavi, nes penktadienį laukiama jos III ketv. veiklos rezultatų.
NASDAQ OMX Talino biržos indeksas nepaisydamas neigiamų Vakarų Europos akcijų rinkų nuotaikų augo 1,42 proc. Aktyviausiai prekiauta „Silvano Fashion Group“ bei „Tallink Grupp“ vertybiniais popieriais. Pastaroji įmonė antradienį skelbė savo veiklos rezultatus (finansinių 2009/2010 metų IV ketv.), o akcijos kaina pakilo dar 4,23 proc. NASDAQ OMX Rygos indekso reikšmė mažėjo 0,68 proc., o prekyba, kaip dažna buvo pasyvi.

Žaliavos

Antradienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito daugiau nei 4 proc., arba labiausiai nuo 2010 m. vasario. Naftos kaina krito žemiau 80 JAV dolerių už barelį kartu su kitomis žaliavomis bei akcijų indeksais po Kinijos centrinio banko sprendimo pakelti bazines skolinimosi ir skolinimo palūkanų normas šalyje. Tai, kad ši valstybė imasi bene svarbiausių stabdančiosios pinigų politikos veiksmų perspėja, kad pinigų pabrangimas šalyje netiesiogiai gali pristabdyti naftos paklausos augimą šioje šalyje. Be to, vakar stiprėjo JAV doleris pagrindinių valiutų krepšelio atžvilgiu, o tai taip pat yra neigiamas veiksnys kainai. Reiktų atkreipti dėmesį į Amerikos naftos instituto paskelbtus atsargų pokyčius, kurie parodė, kad praėjusią savaitę žaliavinės naftos atsargos JAV padidėjo, o benzino atsargos krito nežymiai. Šiandien po pietų bus laukiama oficialios ataskaitos iš JAV energetikos informacijos administracijos, tačiau manoma, kad tendencija išliks panaši – žaliavinės naftos atsargos augs, o benzino - kris. Taip pat juntamas nerimas iš Prancūzijos, kur visose 12-oje naftos perdirbimo gamyklų tęsiasi darbuotojų streikai.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui
2025-01-24 » Japonijos centrinis bankas didina palūkanas
2025-01-23 » Bevaisiai Kinijos valdžios bandymai stiprinti akcijų rinkas
2025-01-22 » Analitikus nustebino „Netflix“ prenumeratorių augimas
2025-01-20 » Trumpo 2.0 istorija prasideda su nauja kriptovaliuta

 
1.   Parašė Meska   2010-10-20 12:52  

nu tai gerai, kad pakėlė, visi tik triūbina apie kinijos perkaitimą. palūkanų pakėlimas gelbsti nuo perkaitimo. tai ko čia išsigando staiga visi tokia korekcija - kaip skiepas prieš krizę

 
2.   Parašė Procentukas   2010-10-20 22:36  

Tep tep, tai platesnes Kinijos politikos dalis, ir nera ta palukanu norma dar baisiai auksta (5.31 -> 5.56), nors nepatenkinti Kinijos eksportuotojai jau niurzgia, tik kam jie idomus...

Anot Tarptautinio valiutos fondo:

“Of course competitive devaluations would be damaging - - I don’t think that’s the way to characterize what’s happening now,” Lipsky said. “And for sure, one of the tasks of the G-20 and the IMF and others is to make sure that doesn’t occur and that people understand it will not occur.” :


Manau, pasibaimino visi, nes 2010-10-22 pakalbejus G20 apie valiutu nuvertejimo gresme plius isitraukus/palaikant Kinijai, mazeja didelio masto 'USD spausdinimo' tikimybe, t.y. teip siais laikais suprantam 'likusio pasaulio ekonomikos atsigavimą'.

Panasiai 2009m. zenkliai kelias d. koregavosi S&P, netiketai paskelbus sumazejusi US bedarbiu paraisku sk. ...

Logika korekcijos buvo 'gelezine':
- Bedarbiu paraisku sk. sumazejo
- FED turbut traktuos, kad US ekonomika atsigauna
- FED turbut nespausdins pinigu, kaip tiketasi
- USD pabrango
- S&P nusiverte ...
- Cool.

Nenuostabu, juk bankai negaus pinigu uz dyka akcijoms prisipirkti, t.y. nesukels kainu ...
Koks dar ten "bedarbyste mazeja-verslas gereja-pirkim akcijas" ...