Rytinė akcijų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2011-03-02 09:56 Komentarai: (0)
Rizikos baimė dėl Šiaurės Afrikos regiono vakar vėl ėmė didėti. Tad JAV doleris vėl pabrango euro atžvilgiu - iki 1,3777 dolerio už eurą. Naftos kaina padidėjo 2,74 proc. dėl nuogąstavimu, kad neramumai iš Libijos išplis į Saudo Arabiją ir Iraną.

JAV vakar skelbtas ISM gamybos indeksas padidėjo daugiausiai nuo 2004 metų ir pasiekė 61,4 reikšmę. Be to JAV Federalinių atsargų banko vadovas B. Bernankė pranešime buvo labiau užtikrintas dėl JAV ekonomikos ir teigė, kad brangstančios žaliavos nesutrukdys tolesnio ūkio atsigavimo. FED padidino JAV prognozuojamą ekonomikos augimą iki 3,5 - 4 procentų 2011 metais. Šie veiksniai buvo labiau palankūs JAV doleriui, kuris pabrango daugumos valiutų atžvilgiu. Dėl JAV bazinių palūkanų FED vadovas naujienų nepateikė ir patvirtino, kad esamos palūkanos yra tinkamos. Ateities sandoriai rodo, kad investuotojai tikisi palūkanų didėjimo Europoje. Vokietijos skelbtas nedarbo lygis vasarį sumažėjo nedaug - iki 7,3 proc., o euro zonoje sausį sumažėjo iki 9,9 procento. Euro regiono infliacija vasarį išliko nepakitus ir siekė 2,4 procentus.

JAV akcijos daugeliu atvejų vakar nukrito, o trumpo laikotarpio obligacijos pabrango dėl padidėjusio rizikos vengimo pasaulio rinkose. Dow Jones indeksas sumažėjo 1,38 proc., S&P 500 nukrito 1,57 proc., o NASDAQ nusirito 1,61 procento. Naftos kainos didino baimę ir vertė investuotojus abejoti rizikingomis akcijų rinkomis.

Šiandien sužinosime euro regiono gamintojų kainų indeksą (12:00), kuris, manoma, sausį siekė 5,7 proc., o JAV vasario darbo vietų pokyčio prognozė pagal ADP duomenis (15:15), apklausus 365 tūkstančius verslo subjektų, tikėtina, parodys 180 tūkst. atsiradusių darbo vietų.

Pirmadienį net 23 Lietuvos ir 3 Estijos bendrovės pranešė apie savo 2010 metų finansinius rezultatus, todėl antradieninės prekybos sesijos metu investuotojai gerokai suaktyvėjo. Vilniaus biržoje sudarytų sandorių apyvarta padidėjo dvigubai - iki 0,9 mln. eurų, o jų skaičius beveik pasiekė senokai matytus 1000 vienetų. Akcijų kainų pokyčiai vieningos krypties neįgavo - smuko investuotojus nuvylusių bendrovių akcijos, o kilo tos, kurių rezultatai atitiko ar viršijo investuotojų lūkesčius. Taline pesimizmo buvo daugiau, vienam iš rinkos lyderių, „Olympic Ententainment Group", pranešus apie mažesnį negu tikėjosi investuotojai 2010 metų pelną. Šios bendrovės akcijų kaina sumažėjo net 3,5 proc., o Talino biržos indeksas OMXT neteko 0,6 proc. savo vertės. Vilniuje optimizmo buvo gerokai daugiau, kas atsispindėjo teigiamame indekso OMXV pokytyje, kurio vertė padidėjo 0,3 procento. Brango gerus rezultatus paskelbusių „Aprangos", Grigiškių", banko „Snoras", „Žemaitijos pieno", „City Service" akcijos, tuo tarpu nuostolingai praeitų metų ketvirtą ketvirtį dirbusių „Panevėžio statybos tresto" ir Ūkio banko akcijų kursai nusirito žemyn.

Kadangi jau beveik visos bendrovės paskelbė savo metines ataskaitas, ateina metas, kada investuotojų dėmesys pradės krypti į tas bendroves, kurių uždirbtas pelnas leistų tikėtis didesnių ar mažesnių dividendų. Prie tokių įmonių reikėtų priskirti TEO LT, visas keturias pieno perdirbimo bendroves, energetikos sektoriaus įmones. Dividendais investuotojus taip pat gali pradžiuginti „Klaipėdos nafta", „City Service", „Lietuvos dujos", „Grigiškės" bei kai kurios kitos įmonės. Pernai iš viso dividendus mokėjo 15 bendrovių. Tikėtina, kad šiemet šis skaičius šiek tiek padidės.

Pasaulyje išaugus nerimui dėl neramumų išplitimo bei smarkiai nusmukus pagrindiniams pasaulio akcijų indeksams, neigiamos nuotaikos sustiprės ir Baltijos šalių biržose. Investuotojai bus linkę mažinti riziką, todėl labiausiai gali nukentėti prastus rezultatus paskelbusių įmonių akcijos. Nors užsienio investuotojai pastaruoju metu nėra ypač aktyvus rinkoje, tačiau padidėjęs vietos investuotojų aktyvumas, kurį paskatino metiniai bendrovių rezultatai, artimiausiomis dienomis turėtų išlikti.
 
Dar nėra komentarų