„Bank of America" akcijos nukrito daugiau nei 2 proc. ir pasiekė šių metų žemiausią vertę - 11,93 JAV dolerių už akciją. Kitų didžiųjų bankų, tokių kaip „JPMorgan Chase", „Citigroup", akcijos taip pat krito daugiau nei 2 proc. Analitikai mano, kad pasibaigus ketvirčio pelnų skelbimo sezonui, bus jaučiamas teigiamų žinių stygius, todėl tolimesnis akcijų kainų kilimas yra mažai tikėtinas. Investuotojų akiratyje šiuo metu svarbiausi bus ekonominiai rodikliai, žaliavų kainų pokyčiai bei paskolų krizės Europoje sprendimo eiga.
Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas gegužę padidėjo 69,8 iki 72,4 punkto ir buvo didesnis nei tikėtasi, tačiau penktadienį JAV akcijų rinkai nepagelbėjo. JAV vartotojų kainų indeksas balandžio mėnesį pakilo 0,4 proc. Atmetus kuro ir maisto kainų poveikį, indeksas pakilo 0,2 proc. Per paskutinius 12 mėnesių kainų indeksas pakilo 3,2 proc. Tai yra didžiausias dvylikos mėnesių pokytis nuo 2008 metų spalio mėnesio.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės mažėjo antrą savaitę iš eilės. Regione tebetvyro susirūpinimas dėl periferinių šalių viešųjų finansų būklės. Kai kurie analitikai neabejoja, kad Graikijai gali tekti restruktūrizuoti savo skolą, nors viešosios politikos atstovai tą ir neigia. Europos centrinio banko užmojai griežtinti pinigų politiką tik dar labiau pasunkintų Graikijos padėtį, nes pabrangintų skolinimąsi. Penktadienį labiausiai pigo bankų akcijos, kurios paprastai esti jautrios bet kokiems ekonominio klimato pokyčiams. Stoxx 600 bankų akcijų indeksas sumažėjo 1 proc., o tokie bankai kaip „Dexia" ar „Commerzbank" savo balansuose turintys Graikijos skolinių įsipareigojimų pigo daugiau nei 2 proc. Žaliavų bendrovėms taip pat stigo paskatų brangti. Kinijoje infliacija tebėra didelė, tad tikimasi, kad pinigų politikos aplinka ir toliau bus griežtinama.
Tvyrant tokioms aplinkybėms akcijų indeksai penktadienį smuko nepaisant geresnių nei tikėtasi Vokietijos, Prancūzijos ir visos euro zonos I ketv. BVP duomenų. Euro zonos BVP per ketvirtį paaugo 0,8 proc. palyginti su 0,6 proc. prognoze. Vokietijos - 1,5 proc. (laukta - 0,9 proc.), Prancūzijos - 0,4 proc. (laukta -0,3 proc.).
Šiandien ateities sandoriai rodo tolesnį akcijų indeksų verčių mažėjimą. Graikija bandys derėtis su Tarptautiniu valiutos fondu, bei Europos šalių finansų ministrais dėl finansinės pagalbos padidinimo. Pagalbą teikiančios šalys reikalauja dar griežtesnių biudžeto išlaidų apkarpymų. Derybas gali apsunkinti tai, kad didelę įtaką sprendimų priėmimui turintis TVF vadovas Dominique'as Strauss'as-Kahnas vakar buvo sulaikytas policijos ir šiame susirinkime dalyvauti negalės, taip pat neaišku, ar po šio incidento jis liks TVF vadovo poste.
Azija
Šią savaitę Azijos akcijų indeksai pradėjo nuosmukiu. Investuotojai šiuo metu randa daugiau argumentų akcijų
pardavimui, nei pirkimui. Nerimauti verčia viešųjų finansų problemos Europoje. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 vertė sumažėjo, nepaisant to, kad buvo paskelbtas prognozes viršijęs automobilių gamybos užsakymų skaičius. Užsakymų per mėnesį padaugėjo 2,9 proc., nors buvo prognozuotas beveik 10 proc. kritimas. Netikėtas išaugimas parodo, kad nuo žemės drebėjimo ir tsunamio nukentėjusi šalis efektyviau negu tikėtasi tvarkosi su problemomis iškilusiomis gamybinėms įmonėms.
Šios savaitės pabaigoje sulauksime preliminarių Japonijos BVP duomenų, taip pat Japonijos bankas spręs palūkanų normų kėlimo klausimą.
Baltijos šalys
NASDAQ OMX Vilniaus biržoje matėme kiek aktyvesnę prekybą. Apyvarta perkopė beveik 0,5 mln. eurų, o tiesioginių sandorių pagalba buvo perleista už 109 tūkst. eurų. Investuotojus labiausiai domino prekyba „City service" bei „Sanitas" vertybiniais popieriais. NASDAQ OMX Talino biržoje antrą prekybos sesiją iš eilės išsiskiria prekyba bendrovės „Silvano Fashion Group" akcijomis. Šių nežymiai kilusia kaina buvo perleista už kiek daugiau kaip 1,15 mln. eurų. Niekuo neišsiskyrusios NASDAQ OMX Rygos biržos prekybos sesijoje metu akcijų buvo perleista tik už 22 tūkst. latų.
Vidurio ir Rytų Europa
Nors penktadienį Rusijos rinkoje ir buvo galima matyti nedidelį akcijų atsitiesimą, tačiau savaitinis pokytis buvo neigiamas. Pagrindinio šalies eksporto pajamas generuojančio resurso -naftos - kaina buvo atsitraukusi nuo savo aukštumų. O ir pasaulinės aplinkybės kol kas nesudaro prielaidų joms ženkliai brangti, tad Rusijoje akcijų brangimas liko ribotas dėl krypties vyravusios Vakaruose.
Žaliavos
„WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje penktadienį kilo 0,7 proc. Labiausiai prie to prisidėjo daugiau nei tikėtasi augusi euro zonos ekonomika bei dėl to padidėję lūkesčiai, kad naftos paklausa šiame regione išliks stipri. Be to, naftos kainą palaikė ir nemažėjantis potvynis Misisipės deltoje, kur vis daugiau plotų yra apliejama ir didesnė grėsmė naftos perdirbimo gamyklos atsiranda. Rinką pakurstė „Goldman Sachs" analitikų komentaras, kad naftos rinka yra struktūriškai stipri ir po dvylikos mėnesių naftos kaina turėtų būti didesnė. Tiesa, tokius pastebėjimus atsvėrė savaitės viduryje Tarptautinės energetikos agentūros sumažinta naftos paklausos pasaulyje šiais metais prognozė. Beje, naftos kaina jau trečią dieną prekyba naftos ateities sandoriais nesugeba užsidaryti aukščiau 100 JAV dolerių už barelį, o tai byloja apie tam tikrą atsargumą šioje rinkoje.