JAV akcijų indeksai vėl krito

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-05-17 10:46 Komentarai: (0)
Pirmadienį JAV vertybinių popierių biržose investuotojai pardavinėjo visų sektorių akcijas. Didžiausio spaudimo susilaukė informacinių technologijų sektorius. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 0,38 proc., S&P 500 - 0,62 proc., Nasdaq - 1,63 proc.

Niujorko vertybinių popierių biržą valdančios „NYSE Euronext" akcijos vakar nukrito beveik 13 proc. po pranešimų, kad kitų biržų operatorės „Nasdaq OMX Group" ir „IntercontinentalExchange" nusprendė panaikinti savo ketinimus pirkti Niujorko biržą. Tokį sprendimą jos priėmė po to, kai susilaukė vyriausybės grasinimų, kad bus keliamos bylos dėl antimonopolinės veiklos. „Nasdaq OMX" vadovas, duodamas interviu, sakė, kad jiems pasidarė aišku, jog vyriausybė nepritars tokiam biržų susijungimui, todėl buvo nuspręsta panaikinti planus dėl pirkimo. „Deutche Boerse" atstovai komentavo, kad toliau vykdys susijungimo su „NYSE Euronext" procesą, kurį planuoja užbaigti iki šių metų pabaigos.

Remiantis Federalinio rezervų banko atlikta apklausa, gegužės mėnesį gamybos apimtys Niujorko valstijoje augo mažesniu tempu nei tikėtasi. Taip pat sumažėjo įmonių, manančių, kad verslo aplinka per mėnesį pagerėjo. Gegužės mėnesį taip manančių buvo 23 proc. visų įmonių, kai balandžio mėnesį optimizmą išsakė 35 proc. visų įmonių. Naujų užsakymų indeksas neženkliai sumažėjo, o atsargų indeksas pasiekė aukščiausią šių metų vertę. Analitikai mano, kad tokie rodiklių pasikeitimai rodo ekonomikos augimo sulėtėjimą.

Vakarų Europa

Dauguma Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmių vakar krito. Didžiausias dėmesys krypo į Europos finansų ministrų susitikimą Briuselyje. Svarbiausi klausimi, kuriuos reikia išspręsti - ką daryti su Graikijos ir Portugalijos skolos problemomis. Panašu, kad vis didėja sutarimas, jog Graikijos obligacijų savininkai taip pat turi patirti nuostolių ir obligacijų restruktūrizavimas yra neišvengiamas, nes pernykščio 110 mlrd. eurų vertės paramos buvo per mažai rinkoms nuraminti. Graikijos akcijų indeksas ATX vakar smuko iki žemiausio lygio per keturiolika metų. Beje, bankų analitikai pastaruoju metu stipriai mažina Europos įmonių pelnų prognozes šiems metams, o tai taip pat turi neigiamą įtaką akcijų kainoms. Vakar akcijų augimu išsiskyrė „Deutsche Boerse" ir „London Stock Exchange" bendrovė.

Azija

Šiandien dauguma Azijos akcijų indeksų rodė nežymius pokyčius. Vis dėlto, kai kurie pagrindiniai indeksai krenta jau ketvirtą dieną iš eilės. Investuotojams trūksta teigiamų naujienų, solidžių duomenų paskelbimo, o neigiamas sentimentas iš kitų pasaulio regionų sukelia papildomų abejonių dėl Azijos tvaraus augimo perspektyvų. Tokyo Electric Power, kuriai priklauso žemės drebėjimo sugadinta atominė elektrinė, akcijos krito net 12 proc. Investuotojai pardavinėjo šias akcijas, nes reitingų agentūra "Moody's" sumažino jos skolinimosi reitingą bei Japonijos vyriausybei pranešus, kad ji lauks įmonės akcininkų pagalbos, padengiant atominės avarijos nuostolius.

Artimiausiomis dienomis reikšmingų rodiklių paskelbimas nenumatytas. Prekybos suaktyvėjimas laukiamas savaitės pabaigoje, kai Japonija skelbs preliminarius BVP duomenis bei sprendimą dėl galimo palūkanų normų pakeitimo.

Baltijos šalys

NASDAQ OMX Vilniaus biržoje matėme vangią prekybos sesiją. Jeigu ne tiesioginis sandoris „TEO LT" vertybiniais popieriais, apyvarta nebūtų perkopus 250 tūkst. eurų. Prekybos sesijos pabaigoje buvo paskelbti bendrovės „Apranga" ketv. rezultatai. Keista tai, jog investuotojai į juos beveik nesureagavo ir tiek kainos, tiek apyvartų pokyčiais šių akcijų prekyba niekuo neišsiskyrė. Kaip ir NASDAQO OMX Vilniaus biržoje, Taline prekybos sesija buvo pasyvi. Ją kiek pagyvino tik tiesioginis sandoris „Tallinna Vesi" vertybiniais popieriais. Daugiau jokių vertybinių popierių nebuvo perleista už daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Prekybos suaktyvėjimo šią savaitę neturėtume sulaukti dėl esminių įvykių stokos. Kaip visada, NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba vyko pasyviai. Aktyviausiai prekiauta farmacijos bendrovės „Grindeks" vertybiniais popieriais.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2011 m. I ketv. buvo 4,1 proc. didesnis nei prieš metus, bet mažesnis nei prognozavo Finansų ministerija bei komercinių ir investicinių bankų analitikai. Be to, tai mažesnis augimas nei 2010 m. IV ketv., kai metinis BVP pokytis sudarė 4,5 proc. Toks sulėtėjimas atrodo šiek tiek keistai, atsižvelgus į didesnes naftos kainas šių metų pradžioje. Didžiausią neigiamą įtaką tokiam BVP sulėtėjimui turėjo beveik stagnavusios privataus sektoriaus investicijos.

Žaliavos

Vakar „WTI" žaliavinės naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko žemiau 98 JAV dolerių už barelį. Neigiamą įtaką kainai turėjo vėl padidėjusi skolų problema euro zonoje, kuri perspėja, kad ekonomikos, tokios kaip Graikija, susiduriančios su didele nemokumo rizika, neauga ir atitinkamai jose naftos paklausa gali likti stagnuojanti. Prisidėjo ir sumažėjęs nerimas dėl Misisipės potvynio galingumo, tad benzino kainos JAV nusileido iki žemiausio lygio per dvejus metus. Artimiausiomis dienomis investuotojų dėmesį kaustys naftos atsargų pokyčių ataskaitų skelbimas. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos padidėjo ketvirtą savaitę iš eilės. Tad bent jau artimiausiomis dienomis kainai grįžti aukščiau 100 JAV dolerių yra ganėtinai sudėtinga.
 
Dar nėra komentarų