Ši savaitė tai pat bus aktyvi rezultatų skelbimo atžvilgiu. Rezultatus skelbs beveik trečdalis S&P 500 įmonių. Tačiau investuotojų dėmesys taip pat bus sutelktas į tai, kaip sprendžiasi JAV skolos limito klausimas. Dėl pastarojo per savaitgalį politikai nepriėmė jokio bendro susitarimo. Nors prekyba JAV akcijų rinkoje dar neprasidėjusi, tačiau S&P 500 indekso ateities sandorių pokytis rodo, kad rinka neigiamai vertina tokį politikų neužtikrintumą. Ateities sandorių vertė šiuo metu nukritusi apie 1 proc.
Šiandien rezultatus skelbs „Texas Instruments“, „Netflix“, „Anadarko Petroleum“, „Broadcom“, „Baidu“.
Vakarų Europa
Po dviejų savaičių nuosmukio praėjusią savaitę matėme teigiamą akcijų rinkos grąžą Vakarų Europoje. Investuotojų lėšos vėl plūstelėjo į rinką kai euro zonos lyderiai pagaliau sutarė dėl antrojo pagalbos plano ant bankroto ribos atsidūrusiai Graikijai. Finansinės paramos paketo vertė siekia 159 mlrd. eurų – iš jų 109 mlrd. suteiks Tarptautinis valiutos fondas ir euro zona, 50 mlrd. turėtų būti perkelta ant privačių investuotojų pečių. Pastariesiems turėtų būti pritaikytos įvairios schemos mainais už jų turimus skolos vertybinius popierius.
Labiausiai į tokias naujienas praėjusią savaitę reagavo bankų akcijos. Bankų „National Bank of Greece“, „Alpha Bank“ ir „Dexia“ akcijų kainos paaugo net 18 proc. Tiesa, tolesnės bankų akcijų kainų augimo perspektyvos atrodo ima drumstis. Trumpu laikotarpiu neigiamas sąlygas sudaro neišsprendžiamas JAV skolos limito klausimas. Ilgesniu laikotarpiu kyla dvejonių dėl regiono bankų pajamų nes tikimasi ekonomikos augimo lėtėjimo bei bankų testavimas nesenai parodė, kad reikės pritraukti dar kapitalo.
Šįryt Vakarų Europoje ateities sandoriai rodo investuotojus tikintis neigiamos krypties. Teigiamos emocijos dėl patvirtintos pagalbos Graikijai slūgsta ir rinkų dėmesys krypsta prie JAV skolos. Investuotojų gretose tvyro nežinia, nes JAV Kongrese šį savaitgalį taip ir nebuvo pasiekta sutarimo dėl skolos limito padidinimo. Be to, „Moody‘s“ reitingų agentūra paskelbė apie sumažinamą Graikijos reitingą nuo Caa1 iki Ca. Agentūros atstovai argumentavo tuo, kad nepaisant patvirtinto pagalbos Graikijai plano, privatūs investuotojai vis tiek patirs reikšmingų nuostolių.
Vokietijos verslo pasitikėjimas liepos mėnesį nuvylė ekonomistų lūkesčius ir sumažėjo daugiau nei buvo tikėtasi. Verslininkų pasitikėjimą smukdė neapibrėžtumas dėl tolesnių sąlygų euro zonoje, kai nemažai šalių krečia viešųjų finansų krizė. Apklausa buvo atlika dar prieš euro zonos lyderiams nusprendžiant dėl naujos finansinės pagalbos Graikijai. Euro zonos nauji pramonės užsakymai gegužės mėnesį išaugo net 15,5 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, bei 3,6 proc. daugiau nei praėjusį mėnesį.
Azija
Savaitę Azijos akcijų indeksai pradėjo nuosmukiu. Niekaip susitarimo dėl skolos limito pakėlimo nepasiekiantys JAV politikai sugrąžino nerimą į rinkas. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 krito 0,77 proc, jam iš paskos sekė Honkongo Hang Seng indeksas sumažėjęs 0,79 proc., o ženkliausiai pigo akcijos Kinijoje – CSI 300 indekso vertė sumažėjo 2,36 proc.
Šeštadienį Kinijoje susidūrus greitiesiems traukiniams žuvo 36 žmonės. Po šio įvykio smuko investuotojų pasitikėjimas su šiuo transportu susijusiomis bendrovėmis. „China Railway Group“ akcijos pigo 7 proc., panašiais nuosmukiais pasižymėjo ir kitos geležinkelių transporto sektoriaus bendrovių akcijos.
Vis dar laukiama JAV skolos limito pakėlimo, o baimė dėl galimo JAV reitingo sumažinimo sulaiko investuotojus nuo agresyvios prekybos.
Baltijos šalys
Penktadienį vertybinių popierių prekyba Vilniaus biržoje nepasižymėjo aktyvumu ir siekė 361 tūkst. eurų. Biržos indeksas, priešingai nei dauguma Europos šalių biržų indeksų, nerodė investuotojų optimizmo ir beveik nepakito. Jo vertė per dieną sumažėjo 0,02 proc.. Ketvirtadienį labiausiai biržoje brangusios „Snaigė“ akcijos penktadienį pigo 8,69 proc. Penktadienį buvo paskelbta esminė naujiena apie pasirašytą preliminarią sutartį dėl bendrovės akcijų pirkimo – pardavimo.
Penktadienį Talino biržoje buvo perleista gerokai mažiau akcijų nei ketvirtadienį ir apyvarta siekė vos 376 tūkst. eurų, iš kurių beveik 100 tūkst. eurų priklausė tiesioginiams sandoriams. Beveik pusę biržos apyvartos sudarė „Tallink Grupp“ akcijų sandoriai. Šios akcijos brango net 4,16 proc., apyvarta siekė 157 tūkst. eurų. Rygos biržoje prekyba buvo ir vėl aktyvi ir siekė 148 tūkst. latų, iš kurių 70 tūkst. latų priklausė vienam „Olainfarm“ akcijų tiesioginiam sandoriui. Bendrovei „Olainfarm“ pakomentavus situaciją dėl neprivalomo akcijų supirkimo ir jo metu nustatytos akcijų supirkimo kainos, investuotojai skubėjo pirkti pastaruoju metu labai atpigusias įmonės akcijas
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos akcijų indeksas RTS praėjusią savaitę paaugo beveik 2 proc. Penktadienį taip pat rinkoje stebėtas kainų augimas – investuotojai palankiai reagavo į įvykius Europoje, tačiau vėliau rinką ėmė slėgti ne tokios geros naujienos iš JAV.
Žaliavos
WTI naftos kaina penktadienį prekybos sesijos metu kilo į viršų, tačiau ir vėl nesugebėjo išsilaikyti aukščiau 100 JAV dolerių už barelį. Teigiamą įtaką naftos kainai turėjo tiek bendros finansų, tiek žaliavų rinkoms naujienos. Kainoms kilti padėjo žinia apie suteiktą euro zonos pagalbą Graikijai bei lūkesčiai, kad artimiausiomis dienomis bus išspręsti JAV skolos limito padidinimo klausimai. Pastebėta, kad naftos ateities sandorių kainai impulsą kilimui suteikė ir atvirųjų trumpųjų pozicijų uždarymai prieš savaitgalio pradžią. Tiesa, naftos kainos kilimą stabdė kiek sustiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Kainą vis dar palaiko Tarptautinės energetikos agentūros sprendimas nevykdyti antrojo naftos iš valstybių strateginių rezervų išleidimo etapo bei baimės, kad naftos pristatymas iš Nigerijos artimiausiu metu sumažės.
Vario kaina penktadienį Londono metalų biržoje šiek tiek krito, tačiau Čikagos biržoje ji sugebėjo išaugti. Pagrindine naujiena paskutinę praėjusios savaitės dieną buvo prasidėjęs darbuotojų streikas didžiausioje pasaulyje vario rūdos kasykloje Čilėje. Nors jis turėjo trukti tik vieną parą, tačiau pranešama, kad dalis darbuotojų tęsė jį ir savaitgalį. Tokie įvykiai turi labai stiprią palaikomąją galią kainai, nes šiais metais vario paklausos ir pasiūlos balansas yra ganėtinai įtemptas. Neigiamos įtakos kainai turėjo pranešimas apie per praėjusią savaitę išaugusias metalo atsargas Šanchajaus metalų biržoje bei tam tikras pelnų fiksavimas po nemažo metalo kainos išaugimo per paskutines keturias savaites.