Rytinė akcijų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2011-08-05 10:55 Komentarai: (0)
Pasaulio investuotojus apėmė panika. Didėja baimė, kad pasaulio ūkis vėl patirs recesiją. Vakar JAV indeksai
sumažėjo net 4,5–5 procento. Šįryt Azijos indeksai mažėja net 3,5-4,5 procento. JAV obligacijų pajamingumas smarkiai mažėjo (2 metų pajamingumas tapo mažiausias bent per pastaruosius 40 metų), naftos kaina smuko net 6 procentus.

Vienos aiškios priežasties, kodėl pasaulio akcijų rinkos vertė per dieną sumažėjo 4,4 trln. dolerių, nebuvo. Tiesiog kelias savaites besikaupiantis nerimas dėl JAV ir Europos skolų pavirto baime dėl naujos recesijos, o dėl pastarosios grėsmės kilo grandininė akcijų pigimo banga pasaulio rinkose.

Vakar Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, palūkanų nepakeitė. ECB nustebino investuotojus,
ryždamasis imtis aktyvių veiksmų Europos finansų krizei spręsti. Bankas atnaujins prasiskolinusių šalių obligacijų pirkimą ir padidins komercinių bankų likvidumą, teikdamas jiems paskolas lengvatinėmis sąlygomis. Tačiau ECB neatsisakė palūkanų didinimo politikos, pakartodamas, kad stebės infliaciją atidžiai, kas reiškia, kad kito palūkanų didinimo ir toliau galime tikėtis paskutinį metų ketvirtį.

Tuo tarpu pasaulio rinkose kyla kalbos apie naują „valiutų karo“ etapą. Manoma, kad pastarasis skirsis tuo, kad šįkart savo valiutą labiausiai atpiginti stengsis ne besivystančios, o išsivysčiusios šalys, kaip tai jau padarė Šveicarijos ir Japonijos centriniai bankai. Vakar paskelbti JAV per savaitę registruotų bedarbių duomenys buvo geresni, negu laukta, tačiau nepakankamai geri, kad galėtume tikėtis darbo rinkos būklės pagerėjimo. Šiandien svarbiausias rodiklis – JAV darbo rinkos duomenys. Istoriškai, JAV nedarbui pakilus nuo žemiausio lygio, registruoto po ūkio atsigavimo pradžios, 0,6 proc. punkto, dažniausiai kildavo nauja recesija. Šiandien JAV nedarbas nuo žemiausio taško, buvusio po sunkmečio, yra padidėjęs 0,4 proc. punkto (nuo 8,8 iki 9,2 procento).

Taigi, jei JAV nedarbo lygis nuvils (laukiama 9,2 proc.), tai gali būti rimtas signalas, kad šalies ūkį gali ištikti recesija. Akcijų kainos Baltijos šalių biržose sekė pasaulinėmis tendencijomis, tiesa, žemas likvidumas kol kas apsprendė mažesnius nuosmukius. Talino biržoje, kurioje užsienio investuotojai tradiciškai sukuria didžiąją likvidumo dalį, akcijų kainos nukentėjo labiausiai, o indeksas OMXT neteko 2,36 proc. vertės. „Olympic Entertainment Group“ akcijos, bendrovei nudžiuginus išaugusiomis pajamomis ir pelningumu, iš ryto brango 3,3 proc., tačiau vėliau pasidavė bendroms nuotaikoms ir prekybos sesiją užbaigė atpigusios
0,83 procento.

Vilniaus biržoje investuotojų optimizmas tęsėsi iki pietų, po to akcijų kainos pasuko žemyn, o nuosmukį dar labiau paspartino suaktyvėję pardavėjai iš užsienio. „City Service“ akcijos smuko daugiausiai – 4,87 proc., o jų apyvarta buvo didžiausia Vilniaus biržoje. Stambūs pardavėjai taip pat buvo aktyvūs bendrovių TEO LT (-1,97 proc.), „Rokiškio sūrio“ (-0,28 proc.), „Aprangos“ (-3,62 proc.) akcijų prekyboje. Iš aktyviausiai prekiautų akcijų neigiamo kainospokyčio pavyko išvengti vienintelės „Snaigės“ (0,0 proc.) akcijoms.

Artimiausios dienos ir savaitės bus labai svarbios ir gali nulemti rinkų kryptį visiems šiems metams – turėtų
paaiškėti, ar pastarųjų dienų išpardavimas yra tik techninė korekcija, rinkoms beieškant tvirtesnio pagrindo prieš atsispiriant tolimesniam šuoliui, ar naujos „meškų“ rinkos pradžia.

Vakar pasibaigus prekybos sesijai bankas „Snoras“ pranešė, kad per pirmąjį šių metų pusmetį gavo 7,2 mln. litų
grynojo neaudituoto pelno, pernai tuo pat metu grynasis pelnas siekė 5,0 mln. litų. Pirmąjį metų ketvirtį „Snoro“ grynasis pelnas buvo 0,5 mln. litų. Pusmečio veiklos rezultatą vakar pranešė ir Ūkio bankas. Bankui antrasis metų ketvirtis buvo pelningas – uždirbta 0,8 mln. litų grynojo pelno, tačiau 6 mėnesių rezultatas išliko neigiamas – 5,25 litų nuostolis. Vis dėlto, ilgai investuotojų laukti bankų veiklos rezultatai dabartinių pasaulinių įvykių fone greičiausiai pasiliks investuotojų dėmesio nuošalėje.
 
Dar nėra komentarų