Pasaulio rinkose tvyro prastos nuotaikos po to, kai „Standard & Poor‘s” sumažino JAV reitingą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-08-08 11:04 Komentarai: (0)
Po ketvirtadienį įvykusio smarkaus akcijų kainų kritimo, penktadienį JAV akcijų rinka kito nuosaikiau. Dow Jones Industrial indeksas pakilo 0,54 proc. Tuo tarpu S&P 500 indeksas nukrito 0,06 proc., o Nasdaq – 0,94 proc.

Prekybos metu investuotojų nuotaikas pataisė paskelbtas nedarbo lygis, kuris liepą nuo 9,2 proc. sumažėjo iki 9,1 proc. Taip pat daugiau nei tikėtasi buvo sukurta naujų darbo vietų privačiame sektoriuje. Jei birželio mėnesį privatus sektorius sukūrė 57 tūkst. naujų darbo vietų, tai liepos mėnesį buvo sukurta 154 tūkst. naujų darbo vietų. Valandinis atlygis išaugo 0,4 proc.

Pasibaigus JAV akcijų prekybai, reitingų agentūra „Standard&Poor’s“ vienu laipteliu sumažino JAV reitingą. JAV tokiu būdu prarado aukščiausio reitingo valstybės statusą. Tai beprecedentis įvykis JAV istorijoje. JAV Iždo sekretorius Timothy Geithneris smarkiai kritikavo tokį „Standard & Poor‘s“ sprendimą. Jo manymu, reitingų agentūra parodė ypatingai mažas žinias apie JAV biudžeto matematiką bei padarė blogas išvadas dėl antradienį patvirtino biudžeto išlaidų mažinimo projekto. Iždo sekretorius taip pat patvirtino, kad JAV iždo obligacijos yra saugios ir kad reitingų agentūros šalies įvertinimas nieko nepakeitė ir nieko papildomai nepasakė, ko anksčiau nežinojo finansų rinkų dalyviai. Tačiau sekmadienį vienas iš „Standard & Poor’s“ vadovų, John Chambers, kalbėjo, kad yra rizika, kad JAV reitingas gali būti dar sumažintas. Kitos reitingų agentūros, tokios kaip „Fitch“ ir „Moody‘s“, JAV reitingo kol kas nesumažino ir anksčiau tvirtino, kad tokios veiksmo neplanuoja daryti.

Vakarų Europa

Europos akcijų rinkai praėjusi savaitė buvo sunkiausia nuo 2008 metų lapkričio. Per praėjusią savaitę akcijų indeksai prarado apie 10 proc. savo vertės – Prancūzijos CAC – 10,7 proc., D. Britanijos FTSE 100 – 9,8 proc., o Vokietijos DAX – net 12,9 proc.

Rinkose tvyrojo nusivylimas dėl tolesnės ekonomikos plėtros. Ekonomistai nuogąstavo kaip pasaulio ūkiui toliau seksis augti kai euro zoną ir JAV vienu metu slegia skolos.

Nors ECB ir išsakė nusiteikimą didinti pinigų pasiūlą ir toliau supirkinėti Italijos ir Ispanijos vyriausybės vertybinius popierius, šiandien rinkose vėl tvyrojo nusivylimo nuotaikos. Reitingų agentūra „Standard&Poor’s” vis dėlto sumažino JAV skolos reitingą. Anksčiau „Moody‘s“ ir „Fitch“ pabijojo imtis tokių veiksmų, tačiau „Standard&Poor‘s“ pranešė JAV suteikianti AA+ reitingą su neigiama perspektyva. Šįryt tai sukėlė neigiamą Azijos rinkų reakciją, ateities sandoriai Europoje taip pat rodo ne kokias nuotaikas. Reitingo sumažinimas gali dar kuriam laikui lemti sumaištį rinkose, nes suklibėjo JAV, kaip žemiausios rizikos etalono reputacija ir instituciniai investuotojai gali pradėti keisti savo portfelių sudėtį,

Pramonės produkcija Vokietijoje birželio mėnesį sumažėjo 1,1 proc. užuot kiek paaugusi, kaip tikėjosi ekonomistai. Lėtėjančio pasaulio ekonomikos atsigavimo kontekste, tai gali būti dar vienas įspėjantis ženklas, nors Vokietija šiuo metu yra viena tvirčiausių regiono ekonomikų.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai pratęsė praėjusią savaitę vyravusią kritimo tendenciją. Neigiamų naujienų srautas ir toliau investuotojus atbaido nuo rizikingų aktyvų įsigijimo. Visi Azijos akcijų indeksai ir toliau ženkliai smuko apie 2-5 proc.

Kaip įprasta, didžiausiais svyravimais pasižymėjo ciklinių sektorių bendrovės. Bankų akcijos ir toliau pigo dideliais tempais. „HSBC Holdings“ akcijų kaina sumažėjo 4 proc. Besitęsiantis daugumos žaliavų kainų mažėjimas ir baimė, kad lėtėjanti ekonomikos plėtra pasaulyje sumažins naftos produktų paklausą neigiamai veikė energetikos sektoriaus bendrovių akcijų kainas, kurios smuko 3-4 proc. Atitinkamais nuosmukiais prekybą baigė ir vartojimo prekių bei mašinų gamintojų akcijų kainos.

Rytoj sulauksime svarbių makroekonominių duomenų iš Kinijos. Bus skelbiamas vartotojų kainų indekso pokytis. Tikimasi, kad kainų augimo tempas liepos mėnesį išliks toks pat kaip ir birželį ir sieks 6,4 proc.

Baltijos šalys

Investuotojai Baltijos biržose reagavo į ketvirtadienio pasaulio akcijų rinkos nuosmukį. Penktadienį Vilniaus vertybinių popierių biržoje vyko akcijų išpardavimas. Biržos indeksas sumažėjo net 2,61 proc., pigo beveik visos akcijos, kuriomis prekiauta. Investuotojams parduodant akcijas, biržos apyvarta pasiekė 1,5 mln. eurų, o sandorių įvykdyta net 1832. Taline ir Rygoje taip pat buvo panašios. Taline apyvarta buvo didžiausia ir siekė 2,2 mln. eurų, Rygoje – 149 tūkst. latų, iš kurių 28 tūkst. latų priklausė tiesioginiams sandoriams.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijoje rinkos reakcija į pasaulines naujienas neturėtų stebinti – čia akcijų kainos taip pat smuko, o per penktadienį indeksas RTS prarado kiek daugiau nei 3 proc. savo vertės, per savaitę – 8,5 proc. Esamas fonas Rusijai nepalankus ne tik ekonomikos perspektyvų prasme, tačiau gali lemti ir tolesnį naftos kainų mažėjimą. Pastarasis veiksnys daro įtaką nemažai daliai Rusijos ekonominių kintamųjų, įskaitant ir viešuosius finansus. Šalies biudžetui subalansuoti pastaruoju metu reikia vis didesnės naftos kainos, o vyriausybė nesenai pareiškė, kad ketina padidinti skolinimąsi ir iki 2014 metų patrigubinti savo skolą.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje penktadienį šiek tiek pakilo, tačiau jau šiandien ryte ji vėl smarkiai krinta žemyn. Paskutinę praėjusios savaitės dieną prekyba baigėsi aukščiau 87 JAV dolerių už barelį, bet šiandien sandoriai jau sudaromi žemesne nei 84 JAV dolerių už barelį kaina. Prekybos ateities sandoriais apimtys penktadienį vėl buvo didelės ir viršijo trijų mėnesių vidurkį 47 proc.

Naftos rinka reaguoja į įvykius finansų rinkose, kurioms didžiausią įtaką penktadienį turėjo JAV darbo rinkos rodiklių paskelbimas bei JAV sumažintas kredito reitingas. Vargu, ar galima tikėtis naftos kainos atšokimo, jeigu akcijų rinkos ir toliau judėtų žemyn ir investuotojai trauktųsi iš rizikingų turto klasių. Jau pasigirdo komentarų iš OPEC atstovų, kai jeigu kaina ir toliau kris žemyn, organizacija gali sušaukti neeilinį susirinkimą.

Aukso kaina šįryt peržengė 1 700 JAV dolerių už Trojos unciją kartelę ir pasiekė eilinį rekordą. Akivaizdu, kad investuotojai, ieškodami istoriškai saugesnių aktyvų, didina savo portfeliuose aukso dalį. JAV dolerio silpnėjimas svarbiausių valiutų atžvilgiu taip pat turi teigiamą įtaką aukso kainai.
 
Dar nėra komentarų