Finansų sektoriaus akcijos vakar susilaukė didžiausio investuotojų spaudimo. Spaudimas bankų sektoriuje prasidėjo dar prekybos Europoje metu. Tada rinkoje pradėjo sklandyti kalbos apie galimą Prancūzijos reitingo sumažinimą. Prancūzija šiuo metu turi aukščiausią reitingą.
Šiandien JAV skelbs per savaitę užregistruotų naujų bedarbių paraiškų skaičių. Ekonomistai tikisi, kad praeitą savaitę buvo užregistruota 405 tūkst. naujų bedarbių. Ankstesnės savaitės rodiklis buvo 400 tūkst. naujų bedarbių.
Vakarų Europa
Tik trumpam atsitiesę Vakarų Europos akcijų indeksai trečiadienį vėl smuko. Rinkų nuotaikų ilgam pakeisti nepajėgė FED pažadas prieš kelias dienas išlaikyti bazinę palūkanų normą esamame lygyje dar bent dvejus metus. Tai suteikė pasitikėjimo politikos tęstinumu, tačiau savaime pažadas palaikyti esamą palūkanų normą nėra jokia papildoma ekonomikos skatinimo priemonė.
Nacionaliniai akcijų kainų indeksai smuko visoje 18 Europos rinkų išskyrus Islandiją. Vakar visos trys reitingų agentūros – „Fitch“, „Standard&Poor’s” bei “Moody’s” – patvirtino Prancūzijos AAA lygio reitingą. Taip veikiausiai buvo siekta įnešti daugiau pasitikėjimo rinkose sklandant nuogąstavimams dėl besiplečiančios euro zonos skolų krizės.
Šiandien ateities sandoriai leidžia vėl tikėtis teigiamos akcijų indeksų krypties. Akcijų indeksai po vakar smukimo vėl atsidūrė dviejų metų žemumose.
Liepą metinė infliacija Vokietijoje paspartėjo nuo 2,4 proc. iki 2,6 proc. Tokiam paspartėjimui įtakos turėjo praėjusį mėnesį kilusios naftos kainos. Matant pokyčius rinkoje rugpjūtį veikiausiai vėl bus galima tikėtis mažėsiant infliacinį spaudimą. „WTI“ naftos kaina palyginti su verte prieš mėnesį yra praradusi apie 15 proc.
Azija
Šiandien Azijos biržose toliau tęsėsi akcijų išpardavinėjimas. Tačiau jis jau nebe toks stiprus kaip vakar. Tai rodo ir žymiai mažiau kritę akcijų indeksai. Hang Seng susitraukė labiausiai –1,45 proc. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 krito nuosaikiau, tačiau palyginti su kitais indeksais kritimas buvo pakankamai ženklus ir siekė 0,84 proc. Kinijos akcijų indekso CSI 300 reikšmė padidėjo 0,69 proc. ir buvo vienas iš nedaugelio indeksų kuris kilo.
Neįvardintas Kinijos žiniasklaidos atstovas minėjo, kad Kinijos socialinės apsaugos fondas nuo praėjusio antradienio už 10 mlrd. juanių aktyviai pirko akcijas. Taip pat manoma, kad akcijų kainoms smarkiai kristi neleido ir kiti valstybės valdomi pensijų fondai, kurie aktyviai prekiavo akcijomis pastarosiomis dienomis. Panašūs pranešimai, apie valstybinių institucijų galimus veiksmus akcijų rinkoje, pasirodė Pietų Korėjoje bei Taivanyje.
Kinijos akcijų indekso teigiamą pokytį taip pat lėmė oro linijų bendrovių akcijų kilimas. Investuotojai tiki, jog atpigus naftos kainai sumažės oro linijų bendrovių kaštai. Finansinio sektoriaus bendrovių akcijos rodė skirtingus pokyčius, vis dėlto beveik kasdien girdimos spekuliacijos dėl vienos ar kitos šalies viešųjų finansų krizės nėra geras ženklas bankams, kurių akcijų kainos pastaruoju metu svyruoja ypatingai dideliame intervale.
Kinijos juanis sustiprėjo iki 17 metų aukštumų JAV dolerio atžvilgiu. Analitikų nuomone, sustiprėjęs juanis turėtų stabilizuoti pasaulinę ekonomiką bei padėti kovoti su infliacija.
Baltijos šalys
Trečiadienį Vilniaus biržoje buvo jaučiamas investuotojų optimizmas, o biržos indeksas, po šešių prekybos sesijų kritimo, padidėjo 4,5 proc. Biržos apyvarta ir vėl buvo didelė, ji siekė beveik 2,7 mln. eurų Talino biržos indeksas, per paskutinę prekybos savaitę sumažėjęs labiausiai tarp visų Baltijos biržų, trečiadienį brango 4,28 proc. Rygos biržoje akcijų prekyba vyko panašiai kaip ir kitose Baltijos biržose. Biržos indeksas padidėjo 3 proc., o apyvarta siekė 134 tūkst. latų, sandorių skaičius – 265.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusija šiandien skelbia II ketv. BVP pirminį įvertį. Ekonomistai prognozuoja, kad šalies ekonomika augo kiek lėčiau – 4,0 proc. metiniu tempu, palyginti su 4,1 proc. plėtra I ketv. Tikėtina, kad BVP augimą praėjusį ketvirtį galėjo lėtinti infliacija, kuri menkino vartotojų perkamąją galią, ir kiek kuklesnis pramonės augimas. Apytiksliai prieš mėnesį Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojas pareiškė, kad BVP augimo tempas II ketv. galėjo sulėtėti iki 3,7 proc. Nemažai vilčių dedama į ekonomikos augimą II pusm. – jis turėtų būti stipresnis dėl žemės ūkio indėlio. Praėjusiais metais Rusijos ekonomikos augimas nukentėjo dėl sausros, kuri pakenkė žemės ūkio produkcijai.
Žaliavos
„WTI“ naftos ateities sandorių kainos „NYMEX“ biržoje trečiadienį šoktelėjo daugiau nei 4 proc. ir nafta laikėsi aukščiau 82 JAV dolerių už barelį. Didžiausią įtaką teigiamam naftos kainos pokyčiui turėjo JAV energetikos administracijos paskelbta ataskaita apie žaliavinės naftos atsargų kritimą 5,2 mln. barelių. Buvo laukiama, kad naftos atsargos padidės apie 1,5 mln. barelių. Įdomu tai, kad krito ir naftos produktų atsargos. Labiausiai nustebino tai, kad naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites buvo 0,6 proc. didesnis nei prieš metus, nors ankstesnėmis savaitėmis pokytis buvo neigiamas. Labai šoktelėjo benzino suvartojimas, kuris jau buvo 3,4 proc. didesnis nei prieš metus. Beje, vakar Tarptautinė energetikos agentūra pasekė OPEC pavyzdžiu ir sumažino šių metų naftos paklausos prognozę. Tiesa, ji pakėlė prognozę 2012 m.