JAV akcijų rinkos indeksai vakar smarkiai šovė į viršų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-08-12 10:49 Komentarai: (0)
Dideli JAV akcijų rinkos svyravimai šią savaitę – įprastas reiškinys. Laikinai atslūgus nerimui dėl JAV ekonomikos atsigavimo, visi pagrindiniai JAV akcijų rinkos indeksai vakar smarkiai šovė į viršų. Dow Jones Industrial indeksas pakilo 3,95 proc., S&P 500 – 4,63 proc., o Nasdaq – 4,69 proc.

Naujų bedarbių paraiškų skaičius, užfiksuotas praeitą savaitę, kiek apramino investuotojų baimes dėl galimos recesijos. Praeitą savaitę buvo užregistruota 395 tūkst. naujų bedarbių. Ekonomistai tikėjosi prastesnio rodiklio – 405 tūkst. Ankstesnę savaitę buvo užregistruota 405 tūkst. naujų bedarbių. Rodiklio reikšmė ženkliai pasitaisė nuo šių metų balandžio mėnesio, kuomet per vieną savaitę buvo užregistruota 478 tūkst. naujų bedarbių. Stiprios ekonomikos atveju paprastai per savaitę užregistruota ženkliai mažiau nei 400 tūkst. naujų bedarbių.

Šiandien investuotojai lauks mažmeninės prekybos duomenų. Pagal ekonomistų apklausą manoma, kad liepos mėnesį mažmeninė prekyba padidės 0,6 proc., o atmetus automobilių pardavimus, padidės 0,3 proc. Birželio mėnesį mažmeninė prekyba padidėjo tik 0,1 proc.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį Vakarų Europoje akcijų kainų indeksai atsitiesė po dar vieno nuosmukio. Po tokio nemenko pigimo investuotojai vėl norėjo įsigyti atpigusių akcijų. Kilo visi nacionaliniai akcijų indeksai išskyrus Graikijos ir Danijos. Rinkas skubėjo nuraminti ir banko „Societe Generale“ vadovybė, kuri paneigė kalbas apie galimas likvidumo problemas. Po 15 proc. kritimo trečiadienį, banko akcijų kaina vakar atsitiesė 6 proc.

Šiandien rinkose vėl matomi lūkesčiai dėl tolesnio akcijų brangimo. Tikimasi, kad indeksai Europoje didės sekdami vakarykščius JAV rinkos pokyčius, kur investuotojai džiugiai sutiko savaitinius naujų bedarbių skaičiaus duomenis.

Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Belgijoje ketinama įvesti apribojimus investuotojams pelnytis iš akcijų kainų kritimo naudojant atitinkamus finansinius instrumentus (angl. short selling). Taip siekiama apsaugoti rinkas nuo padidinto kintamumo ar apriboti sąlygas pernelyg plačiai sklisti nepagrįstiems gandams.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai pasuko skirtingomis kryptimis. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė sumažėjo 0,41 proc., Kinijos akcijų indeksas CSI 300 kilo 0,23 proc., o Honkongo akcijų indeksas Hang Seng ūgtelėjo 0,81 proc.

Nors prekyba JAV akcijų biržoje antrą dieną iš eilės baigėsi ženkliais teigiamais pokyčiais, tokios pat teigiamos nuotaikos šiandien nevyravo Azijos regione. Čia pokyčiai buvo ganėtinai nuosaikūs, palyginti su svyravimais nuo mėnesio pradžios. Galima teigti, kad investuotojai dabar yra kryžkelėje ir nedrįsta priimta drąsesnių sprendimų.

Šiandien dauguma Azijos regiono finansinio sektoriaus bendrovių susilaukė investuotojų dėmesio, reaguodami į smarkiai pakilusias JAV bankų akcijų kainas pastarųjų dviejų dienų prekyboje. Kiek prasčiau sekėsi Azijos regiono automobilių gamintojoms. Jų akcijų kainos smuko apie 1-2 proc. Paskelbusi savų akcijų supirkimą, bendrovė „Canon“ patraukė investuotojų dėmesį ir jos akcijos brango beveik 6 proc.

Baltijos šalys

Ketvirtadienį į Baltijos biržas vėl grįžo neigiamos nuotaikos. Vilniaus indeksas sumažėjo mažiausiai – 1,1 proc., o apyvarta siekė beveik 1,3 mln. eurų. Taline didžioji dalis akcijų pigo, o bendra biržos apyvarta siekė beveik 1,4 mln. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos biržų. Rygos biržoje akcijų prekyba vyko pesimistiškiau nei kitose dviejose – indeksas sumažėjo net 3,57 proc.

Estijos ekonomika toliau stebino ekonomistus. Priešingai nei tikėtasi, šalies ūkio plėtra II ketv. sulėtėjo tik nežymiai – nuo 8,5 proc. I ketv. iki 8,4 proc. praėjusį ketvirtį. Estijoje pramonės augimas liko stiprus, nors jo indėlis kiek ir sumažėjo. Vis dėlto antroje šio metų pusėje ekonomikos augimo tempo sulėtėjimas labai tikėtinas. Tiek dėl ekonominių aplinkybių, tiek dėl statistinių ekonomikos plėtrai tokį greitį turėtų būti sunkoka išlaikyti.

Lietuvos bankas vakar padidino šalies ekonomikos prognozę. Prognozuojama, kad 2011 metais Lietuvos BVP augs 6,2 proc. palyginti su ankstesne 5,6 proc. prognoze

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos BVP II ketv. augo 3,4 proc. metiniu tempu. Tai mažiau nei prognozavo ekonomistai (4,0 proc.) ir I ketv. augimas (4,1 proc.). Ekonomikos plėtra lėtėjo dėl lėtėjančio pramonės augimo, o infliacija darė neigiamą poveikį vartotojų perkamajai galiai. Rusijos ekonomikai kol kas sunkiai sekasi sugrįžti prie prieškrizinių ekonominės plėtros tempų. Ir kol kas vyriausybės tikslinis penkmečio vidutinis ekonomikos augimas, kuris pageidaujama kad būtų 8 proc, yra sunkiai pasiekiamas. Rusijoje tikimasi, kad II pusm. BVP plėtra paspartės dėl žemės ūkio produkcijos indėlio. 2010 metų antroje pusėje šalis patyrė žemės ūkyje kuriamos pridėtinės vertės nuosmukį dėl regione tvyrojusių sausrų, o šiemet derlių prognozės yra gana geros.

Žaliavos

Kartu su akcijų rinkomis, ketvirtadienį atsitiesė žaliavų kainos. Paskelbus naujų bedarbių statistiką JAV investuotojų pasitikėjimas ekonomika kiek atsigavo ir lėmė geresnius lūkesčius dėl žaliavų paklausos. Atitinkamai sureagavo ir naftos kaina. „WTI“ rūšies nafta pabrango 3,41 proc. iki 85,7 JAV dolerių už barelį. Priešinga linkme judėjo aukso kaina, kuri vakar sumažėjo 1,6 proc. Auksą investuotojai paprastai naudoja kaip „saugų“ aktyvą ir lėšos į jį plūsta tvyrant neramumams rinkoje.
 
Dar nėra komentarų