Vakarykštė diena JAV kapitalo rinkose jau praminta kaip „susijungimų pirmadienis“. „Google“ paskelbė apie didžiausią įsigijimą savo istorijoje. Ji ketina už 12,5 mlrd. JAV dolerių įsigyti „Motorola Mobility“ ir taip tiesiogiai konkuruoti su „Apple“ išmaniųjų telefonų plėtros versle. Aiškinama, kad vienas didžiausių įsigyjamos bendrovės turtų – daugiau nei 17 tūkst. patentų, kurie padėtų vystyti „Android“ - dabartinę „Google“ operacinę sistemą išmaniesiems telefonams. „Motorola Mobility“ akcijos kaina vakar šoktelėjo 56 proc. Verta pastebėti, kad „Google“ ketina sumokėti 63 proc. daugiau nei rinkoje siekė „Motorola Mobility“ akcijos kaina.
Dar buvo paskelbta apie tris didesnius nei 1 mlrd. JAV dolerių įsigijimus – „Time Warner Cable“ įsigijo „Insight Communications“ už 3 mlrd. JAV dolerių, žemės ūkio milžinė „Cargill“ perka „Provimi“ už 2,2 mlrd. JAV dolerių, o naftos grežinių bendrovė „Transocean“ įsigis norvegų „Aker Drilling“ už 1,4 mlrd. JAV dolerių. Tokie įsigijimai parodo, kad JAV įmonės, turėdamos rekordinį pinigų kiekį savo banko sąskaitose kol kas noriai vykdo agresyvią plėtrą.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį kilo trečią prekybos sesiją iš eilės. Nors vakar reikšmingų ekonominių naujienų Europoje paskelbta nebuvo, tačiau investuotojai vėl plūdo į rinkas norėdami įsigyti po praėjusios savaitės smukimo atpigusių akcijų.
Šįryt ateities sandoriai Europoje toliau rodo akcijų indeksų augimą. Rinkos dalyviai nusiteikę įsigyti akcijų prieš Vokietijos ir Prancūzijos vadovų susitikimą. Tikimasi, kad jo metu bus priimta sprendimų dėl tolesnio regiono viešųjų finansų ir visos ekonomikos likimo. Tiesa, kai kurie ekspertai pabrėžia, kad investuotojai veikiausiai per optimistiški laukdami tokios susitikimo rezultatų ir veikiausiai į rinką grįžta spekuliantai.
Šiandien euro zonoje skelbiami II ketv. BVP pirminiai duomenys. Ryte paskelbta, kad Vokietijos ekonomika II ketv. beveik neaugo. Per praėjusį ketvirtį šalies ūkis paaugo tik 0,1 proc. palyginti su 0,5 proc. prognoze ir 1,3 proc. augimu I ketv. Kiek vėliau šiandien pasirodys ir euro zonos II ketv. BVP duomenys. Prognozuojama, kad augimas sulėtės nuo 0,8 proc. iki 0,3 proc.
Azija
Šiandien Azijos indeksai didžiąją prekybos sesijos dalį buvo linkę didėti, bet į prekybos pabaigą pasuko skirtingomis kryptimis. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė padidėjo 0,23 proc., Kinijos indeksas CSI 300 sumažėjo 0,78 proc., o Honkongo akcijų indeksas Hang Seng sumažėjo 0,41 proc. Korėjos Kospi akcijų indeksas padidėjo net 5,14 proc., nes Korėjoje kaip ir Lietuvoje buvo ilgasis savaitgalis, tad vietos investuotojai su vėlavimu reagavo į pirmadienio įvykius akcijų rinkose.
Nors prekyba JAV akcijų biržoje trečią dieną iš eilės baigėsi ženkliais teigiamais pokyčiais, didesnis optimizmas Azijoje buvo jaučiamas tik prekybos pradžioje. Dauguma Azijos indeksų prekybos pradžioje buvo pakilę 0,3 – 0,8 proc. Akcijos brango dėl įsidrąsinusių pirkėjų veiksmų, tokių kaip žymusis investuotojas Warren‘as Buffet‘as, kuris agresyviai ėmė apsipirkinėti šiomis dienomis. Taip pat dauguma mobiliųjų gamintojų akcijų buvo linkę brangti dėl „Google Inc.“ paskelbto naujo pirkinio – „Motorola Mobility Holdings Inc.
Link prekybos sesijos pabaigos Azijos indeksų reikšmės ėmė mažėti, nes investuotojai tapo atsargesni, belaukdami Europos Sąjungos lyderių susitikimo, kuriame bus aptartos regiono skolos problemos. Japonijos, Australijos, Taivanio akcijų indeksai pakeitė kryptį bent po vieną syki, o žemyninės Kinijos akcijos pigo po keturių dienų iš eilės brangimo.
Vidurio ir Rytų Europa
Ekonomistai prognozuoja, kad ūkio augimas Vidurio Rytų Europoje (VRE) turėtų pradėti blėsti. Jau tikimasi silpnesnių BVP augimo tempų II ketv., o toliau lėtėsiantis atsigavimas euro zonoje stabdys VRE ekonomikų priklausomų nuo eksporto plėtrą. Lėtėsiantis gali lemti ir tai, kad centriniai bankai regione gali vėl pradėti lengvinti pinigų politiką ir mažinti palūkanų normas.
Žaliavos
„WTI“ naftos ateities sandorių kaina vakar kilo į viršų ir prekyba dienos pabaigoje jau vyko aukščiau 87 JAV dolerių už barelį. Naftos brangimui didelę įtaką turėjo pigęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu bei teigiamos nuotaikos finansų rinkose. Palaikymą kainai suteikė ir geresnis nei laukta Japonijos II ketv. BVP pokytis. Rinkos dalyviai jau laukia šiandien ir rytoj pasirodysiančių pranešimų apie naftos atsargų pokyčius JAV. Tikimasi, kad žaliavinės naftos atsargos turėjo šiek tiek sumažėti.