Vakar svyravimais ir vėl išsiskyrė „Bank of America“ akcijos, brangusios 8,1 proc. po pranešimo, kad šis bankas parduos pusę savo turėto „China Construction Bank“ akcijų paketo už 8,3 mlrd. JAV dolerių ir šis sandoris atneš bankui 3,3 mlrd. JAV dolerių pelno. Priminsime, kad dar praėjusią savaitę šio JAV banko privilegijuotų akcijų įsigijo W.Buffettas.
Vakar skelbta nemažai JAV makroekonominių rodiklių. Asmeninės pajamos liepos mėn. padidėjo 0,3 proc., o asmeninės išlaidos išaugo 0,8 proc. Pajamų augimas buvo toks, koks ir prognozuotas, tačiau labai nustebino išlaidų augimas, nes buvo laukta, kad išlaidos padidės 0,5 proc. Daugiausia prie išlaidų prisidėjo aktyvesni nei laukta automobilių pirkimai. Tai, kad išlaidos augo labiau nei pajamos, sumažino taupymo lygį šalyje. Preliminarūs namų pardavimai per liepos mėn. krito 1,3 proc. arba daugiau nei prognozuota. Metinis pardavimų pokytis siekė 10,1 proc. Tokius rezultatus ekonomistai vertina neigiamai ir dar kartą pabrėžia, kad nekilnojamojo turto rinka šalyje yra silpna.
Vakarų Europa
Akcijų kainos Europoje savaitę pradėjo didėdamos. Dienos pabaigoje indeksų reikšmės Vakarų Europos biržose buvo padidėję apie 2 proc. Pasitikėjimas akcijų rinka Europoje grįžo po penktadienio FED vadovo pranešimo lemto akcijų kainų augimo JAV. Vakar gerų naujienų srautą papildė ir JAV vartotojų išlaidų duomenys, privertę ekonomistus svarstyti ar ekonomikos būklė tikrai yra tokia silpna.
Bankų sektoriuje pasirodė svarbi naujiena apie dviejų Graikijos bankų susijungimą. „Alpha Bank“ ketina susijungti su „Eurobank“. Iš šio susijungimo tikimasi sinergijos ir visos Graikijos finansų sistemos restruktūrizavimo. Abiejų bankų akcijų kainos vakar pašoko 30 proc. pakylėdamos Atėnų akcijų kainų indeksą daugiau nei 14 proc. – daugiausia per pastaruosius 21 metus.
Šiandien ateities sandoriai toliau rodo kainų augimą rinkoje. Vakar kilus JAV akcijų kainoms ir šįryt šią tendenciją tęsiant Azijos rinkoms tikimasi gerų nuotaikų ir Vakarų Europoje. Po vakar JAV duomenų rinkos aprimo dėl galimos recesijos, be to kai kas tikisi paramos iš Federalinio rezervų banko.
Metinė infliacija Vokietijoje rugpjūtį sulėtėjo nuo 2,6 proc. iki 2,4 proc. Per mėnesį kainos sumažėjo 0,1 proc. Kainoms šiuo metų laiku įtakos turėjo sezoninis maisto kainų mažėjimas, be to mažėja ir kuro kainos. Vokietijos ekonomikos augimas II ketv. taip pat nebuvo įspūdingas, tad tai gali sudaryti rimtesnes prielaidas infliacijai nebespartėti.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai fiksavo solidžius prieaugius. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng brango 2,22 proc., Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė padidėjo 1,2 proc., o BSE Sensex indeksas kilo 1,04 proc.
Pagerėjus nuotaikoms rinkose ženklų augimą šiandien demonstravo finansinio sektoriaus bendrovių akcijos. „China construction bank“ akcijos brango 4,3 proc., nepaisant naujienos, kad „Bank of America“ žada parduoti pusę turimų šios bendrovės akcijų. Kitos finansinio sektoriaus bendrovės taip pat galėjo pasigirti solidžiu akcijų brangimu – „Nomura Holdings“ akcijos brango 3,2 proc., o „Mitsubishi UFJ Financial Group” akcijų kaina padidėjo 3,3 proc.
Technologijų sektoriaus bendrovių akcjos taip pat buvo vienos iš labiausiai brangusių rinkoje. „Sony”, „Toshiba” ir „LG Electronics” akcijos brango 3-4 proc. intervale.
Baltijos šalys
Pirmadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas padidėjo 1,2 proc. iki 368,06 punkto, o bendra apyvarta siekė 567 tūkst. eurų. Labiausiai brango „Vilniaus baldai“ akcijos – 7,5 proc., o šių akcijų perleista net už 52 tūkst. eurų. Tai didžiausia vienos prekybos sesijos apyvarta šiomis akcijomis 2011 metais. Didžiausios apimties prekyba vyko „Lietuvos dujos“ akcijomis, kurių perleista už 112 tūkst. eurų, o akcijos pigo 0,49 proc.
Vakar Talino akcijų biržos indeksas padidėjo labiausiai iš Baltijos biržos indeksų – 1,71 proc. iki 585,39 punkto. Bendra biržos apyvarta siekė beveik vos 381 tūkst. eurų, iš kurių 185 tūkst. eurų buvo sudaryta tiesioginiais sandoriais.
Pirmadienį Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo mažiausiai iš Baltijos akcijų biržų – 0,66 proc. Bendra apyvarta siekė vos 28 tūkst. latų ir buvo mažiausia tarp visų Baltijos biržų.
Lietuvos II ketv. metinis BVP augimas buvo patikslintas į geresniąją pusę iš 6,1 proc. į 6,3 proc. Nors tai vis tiek lėtesnė ekonomikos plėtra nei I ketv., kai BVP augo 6,9 proc., Lietuvos ūkio plėtra tebėra sparti. Skirtingai nei 2010 metų II ketv., šių metų II ketv. buvo stebimas visų BVP komponentų pagal išlaidas augimas. Džiugina tai, kad pagaliau tvirtesnę augimo tendenciją įgauna namų ūkių vartojimas – tai byloja apie gerėjančią būklę ne tik su eksportu susijusiuose ekonomikos sektoriuose. Vis dėlto ateinančiais ketvirčiais turėtume stebėti BVP augimo tempų mažėjimą. Tai lems tiek statistinės priežastys – ekonomikos augimas turėtų darytis labiau subalansuotas. Tiek ir lėtėjantis BVP augimas euro zonoje, kuri yra svarbi Lietuvos užsienio prekybos partnerė.
Žaliavos
„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje šoktelėjo į viršų ir prekyba dabar vyksta didesne nei 87 JAV doleriai už barelį kaina. Pagrindinis veiksnys, vakar skatinęs brangti naftą, buvo susijęs su teigiamomis nuotaikomis finansų rinkose bei lūkesčiais, kad JAV ekonomika gali atsispirti ir nepulti į recesiją II pusm. Tad tikimasi, kad naftos produktų paklausa išliks auganti. Beje, vakar išaiškėjo, kad praūžęs per JAV rytinę pakrantę uraganas nepridarė daug nuostolių naftos verslui. Libijoje toliau sukilėlių pajėgos didina savo įtaką likusiose M.Kadafiui palankiose srityse ir jau išėjo pranešimai, kad kai kuriuose naftos gavybos telkiniuose naftos gavyba bus atnaujinta rugsėjo mėnesio viduryje.