Federalinio rezervų banko padalinio Mineapolyje prezidentas Narayana Kocherlakota vakar Minesotos universitete duodamas kalbą, minėjo kad artimiausiu metu mažai tikėtina, kad bankas griebtųsi papildomų ekonomikos skatinimo priemonių.
Ne gamybos ISM indeksas rugpjūčio mėnesį netikėtai padidėjo palyginti su liepos mėnesiu. Rugpjūčio mėnesį buvo užfiksuota 53,3 indekso reikšmė, kai liepos mėnesį indeksas siekė 52,7. Keli teigiami faktoriai, kurie pakėlė indeksą, buvo tai, kad išaugo naujų užsakymų bei pagausėjo eksporto užsakymų.
Vakarų Europa
Vakarų Europos rinkose antradienį toliau tvyrojo nerimas dėl to kaip toliau gyvuos ekonomika slegiama skolų. Smuko 14 iš 18 nacionalinių akcijų kainų indeksų. Papildomai nuotaikas nusmukdė ir paskelbta Vokietijos gamyklų užsakymų statistika. Liepą užsakymų sumažėjo 2,8 proc. palyginti su -1,5 proc. prognoze.
Šiandien ateities sandoriai Vakarų Europos akcijų rinkai žada geresnę dieną. Tikimasi kainų augimo po to, kai vakar JAV buvo paskelbta geresnis nei tikėtasi ne gamybos sektoriaus rodiklis.
Šveicarijos centrinis bankas vakar pranešė neleisiantis frankui brangti euro atžvilgiu – nustatytos 1,2 franko už eurą lubos, kurias įsipareigota ginti visomis išgalėmis. Šveicarijos franko kursas buvo apibotas pirmą kartę nuo 1978 metų. Panašu, kad vadinamieji valiutų karai pasaulyje įgauna platesnį mastą. Stiprėjusi Šveicarijos valiuta kėlė nerimą, nes grasino šalies konkurencingumui ir ekonomikos plėtrai. Vakar euro atžvilgiu frankas atpigo 8,9 proc. Nuo nepageidaujamo valiutos brangimo šiuo trapiu ekonomikai metu gali norėti apsisaugoti ir tokios šalys kaip Norvegija ir Švedija.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai atsitiesė ir rodė teigiamus pokyčius. Investuotojai vis dar buvo atsargūs, bet optimistiškesni nei savaitės pradžioje. JAV ISM ne gamybos sektoriaus indeksas pranoko analitikų lūkesčius, o eksportuojančioms bendrovėms džiugi žinia buvo Japonijos jenos susilpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu.
Automobilių gamintojų akcijos brango 2-3 proc. “Hyundai Motor” akcijų kaina padidėjo 2 proc. bendrovės atstovui pareiškus, kad įmonė planuoja padidinti savo rinkos dalį Europoje. Japonijos automobilių gamintojų akcijų kainos taip pat demonstravo augimą, nes Japonijos jenos pigimas sustiprina eksportuojančių bendrovių pelno lūkesčius.
Didžiausių “Yahoo” bendrovės partnerių Azijoje akcijos brango, po to kai šįryt buvo paskelbta apie “Yahoo” generalinės direktorės Carol Bartz atleidimą. “Yahoo Japan” akcijų kaina pakilo beveik 2 proc., o “Alibaba.com” akcijų kaina padidėjo 3 proc.
Šįryt Japonijos centrinis bankas pranešė nekeičiantis bazinių palūkanų normų ir laikysiantis jas 0-0,1 proc. intervale tol, kol bus pasiektas kainų stabilumas. Aktyvų supirkinėjimo programos mastas taip pat nebuvo pakeistas – centrinis bankas supirkinės įvairų turtą už 10 trln. Japonijos jenų.
Baltijos šalys
Antradienį Baltijos biržose tvyrojo negatyvios nuotaikos. Vilniaus akcijų biržos indeksas sumažėjo 0,69 proc. Pigo dauguma akcijų, o labiausiai brango mažiau likvidžios „Gubernija“ bei „Linas“ akcijos, brangusios atitinkamai 30,4 proc. ir 14,3 proc. Nors Talino akcijų biržoje taip pat vyravo neigiamos nuotaikos, bet biržos indeksas sumažėjo mažiausiai iš Baltijos biržos indeksų – 0,23 proc., o bendra apyvarta siekė 505 tūkst. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos biržų. Rygoje indekso smukimas buvo didžiausias tarp Baltijos biržų ir siekė 1,39 proc., o bendra apyvarta siekė vos 49 tūkst. latų.
Vidurio ir Rytų Europa
Krentanti naftos kaina vakar smukdė rublio kursą. Rusijos valiuta JAV dolerio atžvilgiu pigo ketvirtą dieną iš eilės. Akcijų rinkoje vis dėlto šioks toks atsitiesimas įvyko. RTS indekso reikšmė per dieną padidėjo 0,1 proc. kai vakare pasirodė palanki statistika apie JAV neg amybos sektoriaus plėtrą.
Žaliavos
Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina šiek tiek sumžėjo. Priminsime, kad pirmadienį dėl JAV nedarbo dienos prekyba buvo labai pasyvi, tad vakar investuotojai sugrįžo po ilgojo savaitgalio su neigiamomis nuotaikomis. Šios nuotaikos finansų rinkose daro didelį spaudimą ir naftos kainai, nes baiminamasi, kad prastesnė ekonomikų padėtis mažins naftos paklausą artimiausiu metu. Tiesa, kainą kiek palaikė galimybė, kad vėl gali susiformuoti nauja audra prie JAV pietinių pakrančių. Priminsime, kad praėjusį savaitgalį Meksikos įlanka praslinkusi audra privertė sustabdyti daugiau nei 60 proc. naftos gavybos regione. Dėl tos audros tikimasi žaliavinės naftos atsargų sumažėjimo per praėjusią savaitę. Ataskaitos apie naftos ir jos atsargų pokyčių bus skelbiamos šiandien ir ryt.