Barack Obama, sakydamas kalbą, skatino JAV Kongresą imtis priemonių, kurios gerintų situaciją darbo rinkoje. Kaip vieną iš pagrindinių priemonių, prezidentas nurodė mokesčių naštos sumažinimą tiek dirbantiems, tiek vystantiems smulkų verslą. Savo kalboje prezidentas dabartinę darbo rinkos situaciją įvardijo kaip nacionaline krize ir teigė, kad Kongresas nedelsiant turėtų patvirtinti nedarbo sumažinimo planą. Be mokesčių mažinimo, kalboje buvo užsiminta apie naujų darbo vietų sukūrimą statybininkams, mokytojams, karo veteranams. Taip pat įmonės, įdarbinusios darbuotojus, kurie išdirbtų ilgiau nei pusę metų, galėtų naudotis mokesčių lengvatomis. Politologai mano, kad ne visos prezidento įvardintos priemonės gali būti patvirtintos Kongrese, tačiau mokesčių lengvata dirbantiems ir smulkiam verslui gali susilaukti daugumos palaikymo.
Federalinio rezervų banko vadovo Ben Bernankės kalboje investuotojai jau eilinį kartą pasigedo žodžių, apie galimus konkrečius veiksmus, kurių bankas gali imtis artimiausiu metu. Kalba patvirtino, kad bankas šiuo metu yra stebėjimo būsenoje.
Vakarų Europa
Akcijų kainų indeksai Vakarų Europoje ketvirtadienį kilo tik labai nedaug, tačiau teigiamą pokytį registravo visi nacionaliniai akcijų kainų indeksai išskyrus Graikijos. Vakar posėdžiavęs Europos centrinis bankas (ECB) paliko nepakeistą bazinę palūkanų normą ties 1,5 proc. ECB vadovas pabrėžė rinkose tvyrantį ekonomikos neapibrėžtumą ir užsiminė apie sumažintas regiono BVP augimo ir infliacijos prognozes. Anglijos bankas taip pat nepakeitė pinigų politikos kintamųjų siekdamas išlaviruoti tarp poreikio skatinti ekonomiką ir pernelyg sparčios infliacijos.
Šiandien Europos rinkose tikimasi kainų mažėjimo. Investuotojai turėtų sureaguoti į tai, kad vakar JAV FED vadovas B. Bernanke taip ir nesuteikė rinkoms jokių prielaidų tikėtis dar vieno ekonomikos skatinimo priemonių paketo.
Eksportas Vokietijoje liepos mėnesį smuko 1,8 proc. užuot kaip tikėtasi augęs 0,5 proc. Metinė eksporto plėtra lėtėja visus 2011 metus, o niūrokos ekonomikos augimo prognozės verčia abejoti ir užsienio paklausa Vokietijos gamintojų prekėms.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai pasuko skirtingomis kryptimis. Investuotojai reagavo į Kinijos ir Japonijos skelbtus makroekonominius duomenis, taip pat į vakar viešai kalbėjusių B. Obamos ir B. Bernankos pareiškimus. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė sumažėjo 0,46 proc., o Kinijos akcijų indeksas CSI 300 nuosaikiai kilo 0,18 proc.
Šįryt Kinija paskelbė rugpjūčio mėnesio vartotojų kainų indekso duomenis. Per metus kainos išaugo 6,2 proc. ir tai yra mažiau nei praėjusį mėnesį užfiksuotas 6,5 proc. kainų augimas. Sulėtėjęs kainų augimo tempas leidžia daryti prielaidą, kad bent artimiausiu metu Kinijos centrinis bankas nesiims agresyvių monetarinės politikos griežtinimo veiksmų. Investuotojai šiandien rodė susidomėjimą Kinijos finansinio sektoriaus bendrovėmis. „HSBC Holdings“ akcijos brango 0,9 proc,, o „China life insurance“ akcijų kaina padidėjo daugiau kaip 2 proc.
Japonija paskelbė galutinius antrojo ketvirčio BVP duomenis. Patikslinus duomenis paaiškėjo, kad bendrasis vidaus produktas antrąjį ketvirtį smuko 0,5 proc., palyginti su praėjusiu ketvirčiu bei 2,1 proc, palyginti su praėjusių metų antruoju ketvirčiu. Šie duomenys buvo prastesni už skelbtus preliminarius BVP duomenis.
Baltijos šalys
Ketvirtadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas sumažėjo 0,09 proc Bendra apyvarta siekė 266 tūkst. eurų ir buvo gerokai mažesnė nei trečiadienį. Didžiausios apimties prekyba vyko „City Service“ akcijomis, kurių perleista už 50 tūkst. eurų, o akcijos brango 0,86 proc. Skirtingai nei Vilniuje, Taline akcijų biržos indeksas padidėjo 0,35 proc., o bendra apyvarta siekė buvo didžiausia (1,5 mln. eurų) tarp Baltijos biržų. Net 1,1 mln. eurų apyvartos sudarė tiesioginiai sandoriai. Aktyviausia prekyba vyko „Olympic Entertainment Group“ akcijomis, kurių perleista už 1,2 mln. eurų. Tiesa, akcijos brango tik 0,09 proc. Rygos akcijų biržoje vyravo panašios investuotojų nuotaikos kaip ir Talino biržoje, tad Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo 0,2 proc.
Mėnesio infliacija Lietuvoje rugpjūtį siekė -0,4 proc., o metinis kainų augimo tempas sulėtėjo nuo 4,6 proc. iki 4,4 proc. Kainų mažėjimas tęsiasi jau trys mėnesiai iš eilės. Kainoms mažėti palankias aplinkybes sudarė vasarinis daržovių sezonas, o taip pat sezoniniai darbužių bei avalynės pardavimai. Be to, pasaulio rinkose yra prislopęs naftos kainų augimas, tad ne toks didelis spaudimas kyla ir degalų rinkoje.
Žaliavos
Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina šiek tiek nukrito. Prie naftos kainos kritimo prisidėjo prastokos nuotaikos finansų rinkose, kurias lėmė sustiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu bei nuvilianti B.Bernankės kalba. Tiesa, naftos kainą palaikė JAV energetikos administracijos ataskaita, kuri atskleidė, kad žaliavinės naftos atsargos JAV sumažėjo 4 mln. barelių, arba daugiau nei buvo prognozuota. Didžiausią įtaką naftos atsargų sumažėjimui turėjo prasiautusios audros JAV pakrantėse, kurios ne tik sumažino naftos gavybą, bet ir lėtino naftos importą. Tiesa, naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites išliko mažesnis nei praėjusiais metais. Benzino suvartojimas per metus krito beveik 2,9 proc. Beje, Tarptautinės energetikos agentūros atstovas vakar teigė, kad ji nebesiūlys artimiausiu metu šalims paleisti naftos iš strateginių šalies rezervų į rinką, nes naftos atsargos pasaulyje per vasarą padidėjo.