Vakar brango visos 10 JAV S&P 500 indekso grupių, tačiau labiausiai išsiskyrė bankų, energetikos ir pramonės įmonių akcijos.
Banko „Goldman Sachs“ analitikai sumažino šių metų S&P 500 indekso prognozę 11 proc. iki 1 250 punktų, arba apie 3 proc. virš šiandienos lygio. Sprendimas argumentuojamas neapibrėžtumu, tvyrančiu rinkose dėl euro zonos skolos krizės.
Pramonės sektoriaus akcijų paklausai įtakos turėjo paskelbta rugpjūčio mėnesio pramonės produkcija. Per mėnesį jos apimtys paaugo 0,18 proc., kai ekonomistai buvo pesimistiškesni ir tikėjosi sąstingio. Tai kiek sumažino nerimą dėl galimos JAV ekonomikos stagnacijos, tačiau Niujorko valstijai skaičiuojamas Empire manufacturing gamybos indeksas rugsėjo mėnesį vis dėlto sumažėjo iki vienos žemiausių reikšmių per pastaruosius porą metų.
Metinė infliacija JAV rugpjūtį paspartėjo nuo 3,6 proc. iki 3,8 proc. Per mėnesį kainos paaugo 0,4 proc. ir viršijo ekonomistų prognozę, siekusią 0,2 proc. Didesnės maisto ir energetikos kainos toliau kelia grėsmę JAV vartotojų perkamajai galiai. Nerimauti dėl vartojimo būklės verčia ir naujų bedarbių statistika – praėjusią savaitę jų pagausėjo daugiau nei prognozuota – 428 tūkst.
Vakarų Europa
Europos akcijų rinkoje vakar buvo jaučiamos pakylėtos nuotaikos. Vokietija ir Prancūzija patikino, kad Graikija ir toliau liks euro zonos nare. ECB savo ruožtu pranešė, kad kartu su JAV FED ir dar keliais centriniais bankais pasirūpins, kad Europos bankai nepritrūktų likvidžių lėšų. Europos bankams bus skolinami JAV doleriai iki šių metų pabaigos.
Vakar kilo beveik visi nacionaliniai Vakarų Europos akcijų kainų indeksai, išskyrus Graikijos ir Airijos. Finansų sektoriaus akcijų tarpe pirmavo „BNP Paribas“ ir „Credit Agricole“ akcijos, brangusios atitinkamai 13 proc. ir 5,9 proc.
Šiandien vakare ECB vadovas J.C.Trichet skaitys pranešimą Lenkijoje, kur tinkamasi tartis dėl tolesnės finansinės paramos euro zonai. Pirmąsyk euro zonos finansų ministrų susitikime dalyvaus ir JAV iždo sekretorius T.Geitneris. Šiandien ateities sandoriai Europos akcijų rinkoms rodo palankią kryptį.
Metinė infliacija euro zonoje liko stabili ties 2,5 proc., tačiau per rugpjūčio mėnesį kainų lygis palypėjo 0,2 proc. Pastaruoju metu prielaidų kainoms augti atsiranda vis mažiau – silpstantis ekonomikos augimas kerta ne tik per energetikos išteklių kainas, bet ir silpnesni vartotojai linkę išlaidauti ne taip drąsiai.
Azija
Penktadienio rytą Azijos akcijų indeksai kopė aukštyn. Teigiamas nuotaikas rinkose paskatino žinia, kad Europos Centrinis Bankas sulauks pagalbos iš kitų didžiųjų centrinių bankų likvidumui rinkose palaikyti. Bus teikiamos paskolos JAV doleriais komerciniams bankams. Pietų Korėjos akcijų indeksas Kospi pašoko beveik 4 proc., o Japonijos ir Honkongo akcijų indeksų reikšmių prieaugis siekė daugiau kaip 2 proc.
Ypatingo investuotojų susidomėjimo šiandien sulaukė finansinio sektoriaus bendrovių akcijos. „Nomura Holdings“ akcijų kaina šoktelėjo 5,1 proc., o „Mitsubishi UFJ Financial Group” akcijos brango beveik 4 proc.
Eksportuojančios bendrovės taip pat buvo investuotojų dėmesio centre. Pastarąsias savaites didelį kritimą patyrusių bendrovių akcijų kainos šiandien atsitiesė. „Sony“ ir „Nikkon“ akcijų kainos didėjo 4-5 proc. Pietų Korėjos automobilių gamintojų „Hyundai Motor“ ir „Kia Motors“ akcijos taip pat brango daugiau negu rinkos indeksas. Vis dėlto, buvo ir bendrovių, kurių akcijos stipriai pigo. Milžinišką kritimą antrą dieną iš eilės galima pastebėti bendrovės „Esprit Holdings“ akcijų kainoje – šiandien akcijos pigo daugiau kaip 22 proc. Investuotojai skuba pardavinėti šias akcijas po to, kai bendrovė paskelbė apie net 98 proc. smukusį metinį grynąjį pelną.
Baltijos šalys
Ketvirtadienį, trečią prekybos sesiją iš eilės, Vilniaus akcijų biržoje vyravo teigiamos nuotaikos, tad biržos indekso reikšmė padidėjo 0,75 proc. iki 355,02 punkto, o bendra apyvarta siekė 480 tūkst. eurų ir buvo šiek tiek mažesnė nei trečiadienį. Verta pabrėžti, jog 180 tūkst. eurų apyvarta pasiekta tiesioginiais sandoriais. Labiausiai brango mažiau likvidžios LITGRID AB bei „Limarko laivininkystės kompanijos“ akcijos, brangusios atitinkamai 8,21 proc. ir 5,61 proc.
Talino akcijų biržos indeksas padidėjo 1,02 proc. iki 558,83 punkto, o bendra apyvarta siekė 825 tūkst. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos akcijų biržų. Net pusė Talino akcijų biržos apyvartos buvo pasiekta tiesioginiais sandoriais. Pigo vos dvi akcijos, tarp kurių buvo „Trigon Property Development“ bei „Tallinna Vesi“ akcijos.
Ketvirtadienį Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo 1,65 proc. iki 389,48 punkto, o bendra apyvarta siekė 20 tūkst. latų ir buvo beveik dvigubai mažesnė nei trečiadienį. Aktyviausia prekyba vyko „Grindeks“ akcijomis, kurių perleista už 10 tūkst. latų, o akcijų kaina liko nepakitusi.
Vidurio ir Rytų Europa
Pramonės produkcijos metinis augimo tempas Rusijoje rugpjūtį siekė 6,2 proc. Augimas buvo sparčiausias per pastarąjį pusmetį ir viršijo ekonomistų prognozes. Tačiau ilgėlesnė tendencija byloja apie gana nerangią pramonės plėtrą, dėl kurios jau nukentėjo ir Rusijos ekonomikos augimas šių metų II ketv.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje šiek tiek paaugo, bet vėl nesugebėjo ilgiau užsibūti aukščiau 90 JAV dolerių už barelį kainos. Naftos rinkoje vakar nebuvo daug naujienų, todėl kaina kito labiau dėl žinių, susijusių su bendra ekonomikos būkle ir veiksmų, kaip siekiama neleisti ekonomikai smukti. „Goldman Sachs“ vakar patvirtino savo teigiamą naftos kainos kitimo prognozę, tikėdamiesi, kad „Brent“ naftos kaina per artimiausius 12-a mėnesių pasieks 130 JAV dolerių už barelį. Anot banko analitikų, naftos paklausa besivystančiose valstybėse, tokiose kaip Indija ar Kinija, išliks stipri ir nusvers silpną naftos suvartojimą išsivysčiusiose valstybėse. Beje, reiktų atkreipti ir į JAV dolerio svyravimus – pastaroji valiuta vakar pakankamai stipriai susilpnėjo svarbiausių valiutų atžvilgiu, o tai turi teigiamą įtaką naftos kainai.