Investuotojų lūkesčiai pasikeitė dėl ryžtingų Europos zonos lyderių ir Tarptautinio valiutos fondo veiksmų, stengiantis suvaldyti Europos šalių skolos riziką. Pagrindinis veiksmų tikslas – įvairiais įmanomais būdais išgelbėti Europos bankus, kurie yra paskolinę su skolos problemomis susiduriančioms šalims. Paskutinėmis žiniomis svarstoma įkurti specialiosios paskirties subjektą, kuris iš bankų supirks rizikingus vyriausybių vertybinius popierius. Kol kas nėra priimta jokių konkrečių sprendimų.
Vakar „Berkshire Hathaway“, kurios didžiausias akcininkas yra legendinis investuotojas Warren Buffett, pranešė apie savų akcijų supirkimo programą. Tai yra beprecedentis įvykis įmonei, kurios A serijos akcijos vakar kainavo 108449 JAV dolerių. Warren Buffett pasižymėjo sistemingu investavimu į nuvertintas įmones, kurios vėliau vėl susilaukdavo kitų investuotojų dėmesio. Neabejotina, kad legendinis investuotojas mano, jog „Berkshire Hathaway“ akcijos šiuo metu yra neįvertintos ir mato vertę akcijų supirkime.
Rugpjūčio mėnesį naujų namų pardavimai išliko maži – buvo parduota tik 295 tūkst. naujų namų. Tai yra prasčiausias rodiklis šiais metais. Liepos mėnesį buvo parduota 302 tūkts., o birželio – 303 tūkst. naujų namų. Šiandien bus skelbiami vartotojų pasitikėjimo indekso duomenys.
Vakarų Europa
Pirmadienį beveik visų Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės didėjo ir kiek sumažino praėjusią savaitę patirtus neigiamus pokyčius. Vakar vėl labiausiai spurtavo bankų ir draudimo sektoriaus atstovų akcijos. Tokį augimą paskatino euro zonos valdžios atstovų komentarai, kad jie ruošia didinti Europos finansinio stabilumo fondo dydį ir taip palaikyti bankų likvidumą. Ypač augo draudikų akcijos – „Allianz“ akcijos brango 10 proc., o „Axa“ 8,2 proc. Tokių bankų kaip „Deutsche Bank“ ar „BNP Paribas“ akcijos brango 8,7 proc. ir 4 proc.
Investuotojams pasitikėjimą bandė įpūsti ir Vokietijos kanclerė A.Merkel, kuri pažadėjo ginti Graikijos mokumą ir neleisti įsibėgėti nemokumo „sniego gniūžtei“, kuri nusitemtų ir kitas Europos šalis. Prie visokeriopos pagalbos prisijungė ir Tarptautinis Valiutos Fondas, kuris pareiškė, kad taip pat skirs pagalbos euro zonos šalims tiek, kiek jos reiks.
Beje, vakar pasigirdo dar daugiau kalbų apie tai, kad pirmąjį spalio ketvirtadienį Europos centrinis bankas mažins bazinę palūkanų normą. Anot „BofA Merrill Lynch“ analitikų, palūkanų norma gali būti sumažinta net 50 baziniu punktų iki 1 proc. Visgi Europos centrinio banko atstovai pareiškė, kad jie svarsto tik bazinių palūkanų sumažinimą 25 punktais, o didesnis sumažinimas nėra diskutuojamas.
Vakar skelbti Vokietijos „IFO“ verslo pasitikėjimo duomenys buvo dviprasmiški. Nors verslo pasitikėjimo rodiklių duomenys buvo mažesni už ankstesnio laikotarpio duomenis, visgi jie pralenkė analitikų prognozes, todėl galima teigti, kad nuotaikos nėra visiškai pesimistinės.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai kilo aukštyn ir daugumos indeksų reikšmės šįryt sugebėjo padidėti daugiau kaip 2 proc. Į metų žemiausius taškus praėjusią savaitę nusmukdyti indeksai atsitiesė po to, kai rinkose buvo prabilta apie Euro zonos šalių vyriausybių ruošiamas naujas priemones apsisaugoti nuo Graikijos nemokumo. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 pašoko 2,18 proc., o Pietų Korėjos akcijų indekso Kospi reikšmė padidėjo net 4,51 proc.
Finansinio sektoriaus bendrovių akcijų kainos pastaruoju laikotarpiu buvo smukę daugiau nei rinkos vidurkis, bet šiandien sulaukė investuotojų susidomėjimo. Daugumos bankų akcijos brango apie 3 proc.
Po stipraus kritimo vakar pabrango ir daugumos žaliavų kainos, o tai buvo teigiamas ženklas šias žaliavas išgaunančioms bendrovėms. Naftos gavybos gigantės „Cnooc“ akcijos brango daugiau kaip 5 proc., o tokiu pačiu augimu pasižymėjo ir „Aluminum Corp. Of China“ akcijų kaina.
Baltijos šalys
Savaitės pradžia Vilniaus biržoje pasižymėjo optimizmu. Pirmadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas padidėjo 1,15 proc. iki 333,84 punkto, nors prekybos sesijos pradžioje daugumos akcijų kainos buvo sumažėję. Bendra biržos apyvarta siekė 485,9 tūkst. eurų ir buvo gerokai mažesnė nei penktadienį. Labiausiai Vilniaus biržoje brango „Vilkyškių pieninės“ bei „Invaldos“ akcijos - atitinkamai 5,89 ir 5,38 proc., o akcijų perleista atitinkamai 5,7 ir 50,2 tūkst. eurų.
Talino akcijų biržos indeksas padidėjo mažiausiai iš Baltijos akcijų biržų –0,39 proc. iki 523,88 punkto, o bendra apyvarta siekė 809 tūkst. eurų ir buvo šiek tiek mažesnė nei penktadienį. Aktyviausia prekyba išsiskyrė „Tallinna Kaubamaja“ akcijos, kurių apyvarta siekė 489 tūkst. eurų, o akcijų kaina liko nepakitusi.
Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo labiausiai iš Baltijos akcijų biržų, šįkart – 1,65 proc. iki 380,84 punkto, o bendra apyvarta siekė 292,3 tūkst. latų ir buvo gerokai didesnė nei penktadienį. Verta pabrėžti, jog net 240 tūkst. latų apyvarta buvo pasiekta vienu tiesioginiu „Grindeks“ akcijų sandoriu.
Vidurio ir Rytų Europa
Vakar Rusijos akcijų indekso RTS reikšmė beveik nepasikeitė. „Gazprom“, „Rosneft“ ir „Lukoil“ akcijų kainos padidėjo bent 1,4 proc. Smuko didžiausių bankų akcijų kainos – Sberbank akcijos pigo 1,8 proc, o VTB akcijų kaina sumažėjo 0,3 proc.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina sugebėjo šiek tiek atsitiesti po praėjusios savaitės smarkaus kritimo ir sugrįžti aukščiau 80 JAV dolerių už barelį. Visgi tokį kilimą reiktų įvardinti kaip natūralų kainos atšokimą po pernelyg staigaus kainos mažėjimo. Be to, vakar augo ir pasaulio akcijų indeksai, todėl bent kiek sugrįžo optimizmas į rinkas. Visgi akivaizdu, kad pastarosiomis dienomis investuotojai vengia tokių rizikingų aktyvų, kaip žaliavos.
Tai, ar naftos kainai pavyks toliau kilti, priklauso nuo valstybių valdžios bei centrinių bankų sprendimų, kaip neleisti dingti vartotojų pasitikėjimui ekonomikos ateitimi. Beje, pagaliau jau daugėja pranešimų apie naftos gavybos atnaujinimą Libijoje. Pranešta, kad „Eni SPA“ ir „Total“ atnaujino naftos gavybą. Artimiausiomis dienomis „Eni Spa“ nafta jau pripildys naftotiekius bei vidutinė jos naftos gavyba per dieną iki lapkričio mėn. pasieks 140 tūkst. barelių per dieną. Artimiausiomis dienomis naftos rinkos dalyviai aktyviai seks JAV atsargų pokyčių ataskaitų duomenis. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos padidėjo per praėjusią savaitę.