Federalinio rezervų banko vadovo Benas Bernanke kalba nepaveikė investuotojų. Nors banko vadovas minėjo, kad galimos papildomos priemonės skatinti ekonomiką, kad JAV bankai yra mažai paskolinę su skolų problemomis susiduriančioms Europos šalims, visgi tai neįkvėpė bulių ir po kalbos labiau dominavo meškos.
Staigiu atsitiesimu negalėjo pasigirti iki šiol investuotojų mylėtos iPhone gamintojo „Apple“ akcijos. Vietoj tikėtosi iPhone 5 „Apple“ pristatė iPhone 4S, kuriame įdiegtas greitesnis procesorius bei atlikti kiti vidiniai patobulinimai. Išoriškai naujasis telefonas nepasikeitė. „Apple“ taip pat informavo, kad mobiliųjų paslaugų operatorius „Sprint Nextel“ pradės teikti paslaugas kartu su iPhone mobiliuoju telefonu. Iki šiol iPhone oficialiai buvo prieinamas tik AT&T ir Verizon klientams. „Apple“ akcijų kaina vakar nukrito 0,56 proc.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai vėl krito ir svarbiausi indeksai patyrė iki 3 proc. neigiamą vertės pokytį. Krito tokių jautriausių ekonomikos pokyčiams sektorių kaip bankų, žaliavų gavybos, automobilių gamybos ir statybos atstovų akcijos Labiausiai rinkas nuliūdino pirmadienį priimtas euro zonos finansų ministrų susitikimo sprendimas atidėti piniginės paramos Graikijai skyrimą iki lapkričio mėn. Labai smarkiai krito finansinės grupės „Dexia“ akcijos po to, kai paskelbta, kad Prancūzija ir Belgija imasi gelbėti ją. Tai būtų pirmasis bankas, kurį euro zonos valstybėms reiktų gelbėti per šią skolų krizę. Tiesa, priminsime, kad šis bankas jau buvo gelbėjamas 2008 m.
Svarbiausia naujiena vakar vakare atėjo iš kreditų reitingų agentūros „Moody‘s“, kuri sumažino Italijos ilgalaikio skolinimosi reitingą net trimis punktais nuo Aa2 iki A2. Toks kreditų reitingų agentūros sprendimas sumažinti šiai šaliai kredito reitingą buvo pirmasis po beveik dvejų dešimtmečių. Anot „Moody‘s“, kreditų reitingas sumažintas dėl ilgalaikio skolinimosi galimybių euro zonos valstybėms bei didelės Italijos viešos skolos. Tiesa, S. Berlusconi vyriausybė teigia, kad jiems toks kredito reitingo sumažinimas nėra netikėtas ir ji deda visas pastangas, kad Italijos ekonomika atsigautų, o kartu būtų mažinamas ir skolos lygis.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai pasuko skirtingomis kryptimis. Pietų Korėjos akcijų indeksas Kospi smuko 1,76 proc., Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 sumažėjo 0,82 proc., o Indijos akcijų indekso BSE Sensex reikšmė padidėjo 0,5 proc. Honkongo akcijų birža šiandien nedirbo, o Kinijos akcijų birža nedirba visą šią savaitę dėl visuotinės šventės šalyje.
„Tokyo Electric Power Co.“ akcijos pigo daugiau kaip 10 proc. pasirodžius naujienoms, kad įmonė gali susidurti su problemomis išmokant kompensacijas nukentėjusiems nuo kovo mėnesį radiaciją šalyse paskleidusio sprogimo atominėje elektrinėje. Taip pat šių akcijų pardavimą paskatino Japonijos prekybos ministro pareiškimas, kad bus peržiūrėti energijos tiekėjų įkainiai.
„Moody‘s“ sumažino Italijos kredito reitingą net 3 laipteliais ir investuotojai suskubo pardavinėti bankų sektoriaus bendrovių akcijas Azijoje. Dviejų didžiausių pagal rinkos vertę Japonijos bankų „Sumitomo Mitsui Financial Group” ir „Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.” Krito po daugiau kaip 2 proc.
Baltijos šalys
Antradienį Vilniaus akcijų biržos indeksas, kaip ir daugelis pasaulio indeksų, sumažėjo, šįkart – 1,95 proc. iki 322,85 punkto, o bendra biržos apyvarta siekė apie 1 mln. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos akcijų rinkų. Tiesa, net 0,59 mln. eurų apyvarta buvo pasiekta vienu tiesioginiu „Žemaitijos pieno“ akcijų sandoriu. Šios akcijos pigo 0,85 proc., o bendra apyvarta su šiuo tiesioginiu sandoriu siekė 596,9 tūkst. eurų.
Talino akcijų biržos indeksas sumažėjo labiausiai tarp Baltijos akcijų biržų, šįkart – 2,39 proc. iki 513,18 punkto, o bendra apyvarta siekė 508,5 tūkst. eurų. Aktyviausia prekyba išsiskyrė „Tallink Grupp“ akcijos, kurių apyvarta siekė 209,1 tūkst. eurų, o akcijų kaina sumažėjo labiausiai biržoje – 5,17 proc.
Antradienio prekybos sesija Rygoje išsiskyrė optimizmu, tad Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo 0,21 proc., tačiau bendra apyvarta siekė vos 17 tūkst. latų ir buvo gerokai mažesnė nei pirmadienį.
Žaliavos
Antradienio „WTI“ naftos ateities sandorių kainos svyravimai „NYMEX“ biržoje buvo pakankamai įspūdingi. Naftos kaina trumpam buvo nusileidusi iki 75 JAV dolerių už barelį, tačiau vėliau prekybos pabaigoje kaina pakilo iki 78 JAV dolerių už barelį. Panašu, kad naftos kaina ties 75 JAV doleriais už barelį surado palaikymą. Beje, naftos kainos atšokimas prasidėjo kartu su JAV akcijų indeksų šoktelėjimu paskutinį pusvalandį.
Taip pat naftai pagelbėjo ir Amerikos naftos instituto paskelbti duomenys apie žaliavinės naftos atsargų sumažėjimą 3,1 mln. barelių per praėjusią savaitę. Priminsime, kad buvo laukta naftos atsargų pagausėjimo, tad pasirodę duomenys nustebino rinką. Šiandien po pietų bus laukiama oficialios JAV energetikos administracijos ataskaitos apie naftos atsargų pokyčius. Jeigu bus patvirtinti vakar skelbti pokyčiai, tai turės teigiamą įtaką kainai ir šiandien. Beje, vakar kainą smukdė ir Libijos atstovų komentarai apie sparčiau nei laukta atnaujinamą naftos gavybą šalyje.