Europos lyderiai susitarė padidinti stabilumo fondą iki 1 trln. eurų bei įtikino privačius investuotojus prisiimti pusę nuostolių dėl Graikijos obligacijų. Taip pat buvo garantuota pagalba Europos bankams didinant kapitalo pakankamumą. Labiausiai šios žinios kėlė bankinio sektoriaus akcijas. „Bank of America Corporation“ akcijos brango 9,56 proc., JPMorgan Chase & Co. – 8,31 proc., “Citigroup” – 9,7 proc.
Per III ketv. JAV BVP augo sparčiausiai per šiuos metus – 2,5 proc. Analitikai prognozavo, kad BVP augs 2,4 proc. Palyginimui, antrąjį ketvirtį BVP augimas siekė 1,3 proc, o pirmąjį ketvirtį – 0,4 proc. Labiausiai prie ekonomikos augimo prisidėjo augusios vartotojų išlaidos bei verslo investicijos.
Vakarų Europa
Ketvirtadienį Vakarų Europos akcijų kainų indeksai kilo paskatinti Europos vadovų susitikimo pabaigos rezultatų. Investuotojų gretose tvyrojo euforinės nuotaikos po to, kai pagaliau rinkoje atsirado daugiau apibrėžtumo kur link bus judama su Graikijos skolos sprendimu. Bankai, kuriems nuspręsta nukirsti 50 proc. turimos Graikijos skolos vertės, vakar mėgavosi investuotojų paklausa. Ženkliai brango Prancūzijos bankų, kurie turėjo reikšmingą aktyvų dalį Graikijos skolos pavidalu, akcijos. „BNP Paribas“, „Societe Generale“ ir „Credit Agricole“ akcijų kaina vakar kilo 17-23 proc.
Šiandien ateities sandoriai toliau rodo investuotojus laukiant teigiamos rinkų krypties dėl tų pat priežasčių kaip ir vakar. Tačiau galima kiek suabejoti tokio akcijų kainų ralio tvarumu. Labai tikėtina, kad kitą savaitę rinkos gali atsipeikėti po pastarųjų dienų pakylėjimo ir panorėti atsiimti dalį pelnų. Pagrindo būti pernelyg optimistiškiems nėra ir iš fundamentalios ekonomikos pusės – euro zonoje nusimato griežtesnės fiskalinės politikos ir lėtesnio ekonominio augimo laikotarpis. Apie tai vakar prabilo ir Prancūzijos prezidentas N.Sarkozy. Prancūzijoje ketinama biudžetą sumažinti 8 mlrd. eurų siekiant išsaugoti AAA reitingą. Prognozuojama, kad BVP plėtra bus lėtesnė nei anksčiau manyta, o tai reiškia, kad ir biudžeto įplaukos bus mažesnės.
Išankstiniais duomenimis metinė infliacija Vokietijoje spalį siekė 2,8 proc., t.y. buvo mažesnė palyginti su rugsėjo 2,9 proc. reikšme. Lėtėjanti pasaulio ekonomikos plėtra toliau gali sudaryti sąlygas nuosaikesnei infliacijai, nes turėtų lemti mažesnę paklausą įvairioms vartojimo prekėms ir energetiniams ištekliams. Blankesnes nuotaikas rodė ir euro zonos spalio mėnesio ekonomikos pasitikėjimo rodiklis. Jo reikšmė sumažėjo iki mažiausios per pastaruosius dvejus metus.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai pratęsė augimą ir bendro Azijos akcijų indekso savaitinis pokytis, kuris siekė 7,4 proc., buvo didžiausias nuo 2009 metų. Šiandien daugiausiai pašoko Indijos akcijų indeksas BSE Sensex 2,71 proc. Kinijos akcijų indekso CSI 300 reikšmė padidėjo 1,37 proc., o Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 ūgtelėjo 0,94 proc.
Didžiausiu augimu šiandien išsiskyrė bankų ir bendrovių, kurios didžiąją dalį pajamų gauna iš pardavimų Europoje, akcijų kainos. Bankų „HSBC Holdings“, „Bank of China“ ir „Mitsubishi UFJ Financial Group“ akcijų kainos padidėjo beveik 3 proc.
„Sony“ akcijos brango beveik 4 proc., bendrovei paskelbus, kad ji supirks likusią dalį jungtinės bendrovės „Sony Ericsson“ akcijų. „Sharp“ akcijų kaina didėjo daugiau kaip 6 proc., bendrovei paskelbus apie išaugusį ketvirčio grynąjį pelną.
Geresni nei laukta JAV III ketv. BVP duomenys paskatino investuotojus pirkti Japonijos automobilių gamintojų, kurie nemažą dalį automobilių parduoda didžiausioje pasaulio ekonomikoje, akcijas. „Honda Motor“ akcijų kaina išaugo 4 proc., tuo tarpu „Toyota Motor“ akcijos brango 2 proc.
Baltijos šalys
Ketvirtadienį pozityvios nuotaikos tvyrojo ir Baltijos akcijų biržoje. Prekyba buvo kaip reta optimistiška. To pagrindas pagaliau rastas susitarimas tarp Europos sąjungos finansų ministrų ką daryti su Graikijos skola. Aktyviausiai prekiauta bankinio sektoriaus bendrovių akcijomis. Vilniaus akcijų indeksas ūgtelėjo 2,68 prc. Talino akcijų biržos indeksas padidėjo labiausiai tarp Baltijos valstybių – 3,77 proc., o akcijų apyvarta siekė met 1,42 mln. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos biržų. Aktyviausiai prekiauta „Tallink Grupp “ akcijomis, kurių apyvarta siekė net 635 tūkst. eurų, o akcijos brango 2,48 proc. Rygoje akcijos brango 1,60 proc.
Šiandien Lietuvos statistikos departamentas skelbia pirminį Lietuvos III ketv. BVP įvertį. Prognozuojame, kad šalies ekonomikos plėtra dar galėjo išlikti gana tvirta ir metinis tempas siekė 6,0 proc. Toliau mūsų šalies plėtrai įtaką darys prastėjantis tarptautinis ekonomikos klimatas ir BVP augimo tempas nuo šiemet prognozuojamų 6,0 proc. gali sulėtėti iki 3,5 proc. 2012 metais.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos akcijų rinka ketvirtadienį taip pat užsikrėtė Vakarų euforija ir akcijų kainų indeksas RTS paaugo 4,11 proc. Didesnis apibrėžtumas Vakarų Europoje padidino investuotojų polinkį rizikai, kas taip pat lėmė ir didesnę Rusijos rublio paklausą – šalies valiuta vakar brango tiek JAV dolerio tiek euro atžvilgiu.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje ženkliai kilo į viršų ir pasiekė aukščiausią lygį per paskutinius tris mėnesius. Daugiausia prie naftos kainos kilimo prisidėjo paskelbtas labiau nei tikėtasi augęs JAV III ketv. BVP bei euro zonos šalių susitarimas, kaip bus sprendžiama skolų krizė. Tokios naujienos paskatino optimizmą visose žaliavų rinkose, nes tikimasi, kad sušvelninus neigiamus lūkesčius ekonomikoje, žaliavų paklausa gali išlaikyti augimą. Tiesa, priminsime, kad „WTI“ žaliavinės naftos kaina nuo spalio mėnesio pradžios yra pakilusi apie 18 JAV dolerių už barelį, o tai yra nemažas atšokimas, tad naftai perkopti 95 JAV dolerių už barelį kartelę reikia daug rimtesnių ženklų, kad naftos paklausa išliks stipri. Šiandien ryte rinkos dalyvius nuliūdino kritusios pramonės gamybos apimtys Japonijoje. „Bloomberg“ naujienų agentūros atlikta apklausa rodo, kad ateinančią savaitę 48 proc. apklaustųjų laukia naftos pigimo, 21 proc. brangimo, o likę mano, kad kaina labai nesikeis.