Garsus investuotojas Warren‘as Buffett‘as atskleidė, kad nuo 2011 metų kovo mėnesio aktyviai pirko „International Business Machines Corp. (IBM)“ akcijas. Jam priklausanti investicinė įmonė „Berkshire Hathaway“ iš viso įsigijo 5,5 proc. „IBM“ akcijų. Tam buvo išleista apie 10,7 mlrd. JAV dolerių, o vidutinė akcijų pirkimo kaina siekia apie 170 JAV dolerių už vieną paprastąją akciją. Tai buvo netikėtas žingsnis rinkos dalyviams, nes Warren‘as Buffett‘as yra pakankamai konservatyvus technologinių kompanijų atžvilgiu. Po šios naujienos didžiąją prekybos sesijos dalį „IBM“ akcijos buvo pabrangę, tačiau visgi pirmadienio akcijų uždarymo kaina buvo 0,02 proc. mažesnė nei penktadienį.
Išaugus nerimui, kad skolos krizė euro zonoje gali išplisti ir plačiau, labiausiai pigo bankų sektoriaus akcijos. „Citigroup, Inc.“ akcijos pigo 3,24 proc., „Bank of America Corporation“ – 2,58 proc., o „The Goldman Sachs Group, Inc.“ Akcijų kaina sumažėjo 2,33 proc. Iš didelės kapitalizacijos įmonių ženkliu teigiamu akcijų kainos pokyčiu išsiskyrė „Boeing Co.“ akcijos, brangusios 1,52 proc. Įmonė paskelbė gavusi didžiausią užsakymą per visą įmonės gyvavimo laiką. „Emirates Airlines“ užsakė 50 lėktuvų, kurių vertė apie 18 mrld. JAV dolerių. Taip pat šis užsakovas planuoja galbūt užsakyti dar 20 lėktuvų artimiausiu metu.
Vakarų Europa
Nepaisant dienos pradžios optimizmo pirmadienį Vakarų Europos akcijų kainų indeksai baigė neigiamais pokyčiais. Investuotojai buvo kiek nurimę pasikeitus Italijos ir Graikijos vyriausybių vadovams, tačiau rinkos prisiminė, kad kelias skolų sumažinimo link tebėra ilgas. Vakar Italija išplatino 3 mlrd. penkerių metų trukmės obligacijų emisiją, už kurią sumokėtos didžiausios palūkanos nuo 1997. Jų dydis buvo lygus 6,29 proc., o visai nesenai Italijos vyriausybės vertybinių popierių pajamingumai buvo peržengę 7 proc. kartelę.
Šiandien rinkose toliau tvyro negatyvūs lūkesčiai. Kylantys vyriausybių obligacijų pajamingumai neduoda investuotojams ramybės ir bent, jau kol kas atrodo stabilumo rinkoms trūksta.
Euro zonos pramonės produkcija rugsėjo mėnesį smuko 2 proc. palyginti su rugpjūčiu – daugiausia nuo 2009 metų pradžios. Smuko tiek vartojimo, tiek investicinių prekių gamyba. Prastėjantys regiono verslo lūkesčiai sudaro prielaidas ir toliau tikėtis silpnesnių skaičių iš euro zonos pramonės. Europos komisija nesenai atnaujinusi prognozes euro zonai BVP augimo lūkesčius pablogino iki 0,5 proc. 2012 metais.
Azija
Šiandien investuotojų nuotaikos Azijoje nebebuvo tokios džiugios kaip vakar. Visų pagrindinių Azijos akcijų indeksų reikšmės mažėjo. Daugiausiai krito Honkongo akcijų indeksas Hang Seng – 1,14 proc. Japonijos indeksas Nikkei 225 susitraukė 0,72 proc.
Vakar smukus naftos kainai, šią žaliavą išgaunančių bendrovių akcijos taip pat pigo. „Inpex“ ir „Japan Petroleum Exploration“ akcijų kaina sumažėjo 2,4 proc. „Cnooc“ ir „PetroChina“ akcijos taip pat pigo daugiau kaip 2 proc.
Japonijos eksportuojančių bendrovių akcijos taip pat pigo ir tolau stiprėjant Japonijos jenos kursui JAV dolerio atžvilgiu. „Sony Corp“ akcijų kaina sumažėjo 1,46 proc., Elpida Memory“ akcijų kaina krito net 9 proc., o „Sharp Corp“ akcijos neteko 1 proc. savo vertės.
Baltijos šalys
Pirmadienį nuotaikos Baltijos biržose buvo skirtingos. Taline investuotojai prekiavo pakankamai gerai nusiteikę, o Rygoje ir Vilniuje investuotojai buvo atsargesni. Vilniuje biržos apyvarta buvo dvigubai didesnė nei penktadienį. Labiausiai prie tokios apyvartos prisidėjo aktyvi prekyba „Snaigės“ akcijomis, kurių perleista už 244 tūkst. eurų. Susidomėjimą įmone lėmė naujiena apie sutartį su strateginiu investuotoju. „Snaigės“ akcijos brango labiausiai Vilniaus biržoje – 27,94 proc. Taip pat šiomis akcijomis buvo sudaryta beveik trečdalis visų Vilniaus biržoje sudarytų sandorių.
Besibaigiant pirmadienio prekybos sesijai „Grigiškės“ paskelbė savo ketvirčio rezultatus. „Grigiškės“ pranešė 2011 m. III ketv. gavusi 80,3 mln. Lt pajamų ir uždirbusi 3,8 mln. Lt pelno prieš mokesčius. Metinis pajamų augimas sudarė 20,7 proc., o pelnas buvo net 4 kartus didesnis nei prieš metus. Šiandien laukiame didesnės reakcijos į įmonės rezultatus.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos BVP 2011 m. III ketv. augo 4,8 proc., taip atsilikdamas nuo prognozuotų 5,1 proc. Nors skaičiai ne visai atitiko lūkesčius, tačiau ekonomikos augimas paspartėjo palyginti su I ir II šių metų ketvirčiais. Rusijos BVP per 2011 metus tikimasi augs 4,1 proc. Ekonomikos augimo prognozė neįspūdinga ir 2012 metamas – plėtra veikiausiai nespartės ir sieks 4 proc. Šalies ekonomikai tenka vis labiau kliautis vidaus paklausa, nes pagrindinę Rusijos eksporto rinką – Vakarų Europą – šiuo metu slegia skolos problemos ir miglotos ekonomikos augimo perspektyvos.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito ir prekyba kurį laiką vyko jau žemiau 98 JAV dolerių už barelį riba. Naftos kainos kritimą lėmė paskelbti prasti neigiami euro zonos makroekonominiai rodikliai bei stiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Be to, naftos kaina labai lengvai praėjusią savaitę peržengė 95 JAV dolerių už barelį kartelę ir nukeliavo aukščiau 99 JAV dolerių už barelį, tad akivaizdu, kad arčiau 100 JAV dolerių buvo sulauktas pakankamai didelis pasipriešinimas bei pelnų fiksavimas.
Įdomu ir tai, kad „WTI“ naftos kaina vėl sugrįžo į vadinamąją „contango“ būseną – artimiausio mėnesio naftos ateities sandoriai yra pigesni už vėlesnių mėnesių sandorius. Priminsime, kad beveik mėnesį buvo priešinga situacija – „backwardation“, kuri rodė gana įtemptą padėtį naftos rinkoje, t.y. naftos atsargos Kušinge, kuris yra „WTI“ naftos pristatymo vieta, mažėjo. Praėjusią savaitę, preliminariais duomenimis atsargos ten išaugo. Šiandien ir rytoj bus pateiktos oficialios Amerikos naftos instituto ir JAV energetikos administracijos energetikos ataskaitos apie naftos atsargų pokyčius. Jeigu bus visgi pranešta apie atsargų kritimą, tai turėtų neigiamos įtakos kainai.