Po 20 metų pensijos Lietuvoje gali sumažėti beveik perpus

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2011-12-13 09:26 Komentarai: (4)
Po 20 metų pensijos Lietuvoje gali sumažėti beveik perpus, rodo Investuotojų asociacijos atlikta demografinių rodiklių analizė.

Europos Komisijos duomenimis, vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių skaičius Lietuvoje per minėtą laikotarpį išaugs 160 tūkst. iki 695 tūkst. Tuo metu darbingo (20-64 metų) amžiaus žmonių skaičius kris 353 tūkst. iki 1,7 mln. Jei kitos sąlygos – darbo užmokestis, mokesčių dydis, dirbančiųjų dalis nuo darbingo amžiaus gyventojų, gyvenimo trukmė – nesikeis, o skolos toliau didės, tai sukels rimtą grėsmę „Sodros“ sistemos stabilumui.

„Duomenys rodo, kad po poros dešimtmečių mūsų šalyje dirbančiųjų bus tiesiog per mažai išlaikyti pensinio amžiaus žmones, kurių skaičius nuolat auga. Neveltui dar prieš 10 metų buvo pradėta vykdyti pensijų reforma, kuomet gyventojams suteikta galimybė kaupti lėšas senatvei papildomai. Tai - vienintelis kelias, leidžiantis išvengti katastrofiškų pasekmių šioje srityje“, – sakė Investuotojų asociacijos ekspertas Vaidotas Rūkas.
Tačiau, atėjus sunkmečiui, dalis, tenkanti pensijos kaupimui nuo dirbančio žmogaus pajamų, buvo sumažinta nuo 5,5 proc. iki 2 proc. Šiuo metu Seime svarstomi projektai, kuriais ketinama įmokas į privačius pensijų fondus sumažinti iki nulio.

Anot V. Rūko, pastarasis sprendimas prasilenktų su elementaria logika. Viena vertus, „Sodros“ biudžetas privalės didėti, nes pensininkų skaičius augs, o dirbančiųjų – mažės. Kita vertus, nėra numatyta efektyvių priemonių, kaip ateityje surinkti daugiau lėšų vien tam, kad pensijos liktų tame pačiame lygyje kaip dabar.

„Didinti mokesčius, ilginti darbo dienos trukmę, dar labiau vėlinti pensinį amžių, galiausiai kviesti emigrantus, kad užimtų darbo vietas, arba tiesiog mažinti pensijas. Tai būdai, kuriais vėliau gali būti bandoma kovoti su „Sodros“ sistemos neveiklumu. Tačiau visų šių priemonių efektyvumas kelia abejonių“, – tvirtino V. Rūkas.

Pasak jo planas naikinti įmokas į privačius pensijų fondas, deja, gali būti susijęs su priešrinkiminiais politikų žaidimais. „Politikams paranku nurėžti pinigus, skirtus kaupimui. Šių pinigų žmonės nenaudos dar keliolika ar keliasdešimt metų, tad ir besiskundžiančiųjų tiek laiko nebus“, – mano V. Rūkas.
Privačioje pensijų sistemoje dalyvauja daugiau kaip 1 mln. žmonių.

Panašūs straipsniai:

(pensija,sodra)

2018-11-15 » Nauja pensijų išmokų tvarka ir atsakymas į vieną opiausių klausimų
2018-05-07 » Įmokų į pensijų fondus mažinimas bus kompensuojamas galimybe mokėti patiems?
2018-05-04 » Sodros įmokų sujungimas – vieni pliusai ir jokių minusų
2017-12-20 » Ilgalaikiam taupymui – investicinės sąskaitos
2016-08-23 » Tyrimas: dauguma šalies gyventojų pensijoje vis dar tikisi gyventi iš „Sodros“
2014-07-29 » Norime, bet ar darome?
2014-07-16 » SEB pensijų fondai į Baltijos regiono įmones investuoja 56 mln. litų
2014-01-27 » 2013-aisiais pensijų fondai dalyviams išmokėjo 44,52 mln. Lt
2013-11-28 » 82 proc. į pensiją išeinančių pensijų fondų dalyvių renkasi paveldimas išmokas
2013-10-28 » Kiek dar kartų reformuosime pensijų reformą? Ir kodėl?

 
1.   Parašė rimtas2   2011-12-13 10:21  

Ot tai prognozuotojai, net metų į priekį nesugeba numatyt o čia jau ištisus dvidešimt bando perkast. Po dvidešimt metų gal Lietuvos aplamai jau ant žemėlapio nebus

 
2.   Parašė Vall2   2011-12-13 12:31  

bajku bajka:
citata: gali sumažėti

Jei infliacija bus 10% ... tai klausimas: KIEK kartu padides ? Aisku, su salyga: patylesim apie perkamaja galia.
Klausimas treideriams kurie mate rublius, vagnorelius, ir pirmuosius litus: (popierinius 1 Lt vertes bankinius popierelius) koks buvo pirmas atlyginimas litais ? 60-70-100-150 Lt ??

citat: Neveltui dar prieš 10 metų buvo pradėta vykdyti pensijų reforma, kuomet gyventojams suteikta galimybė kaupti lėšas senatvei papildomai.

Man tai vaidenasi kita pozicija: valstybe kartu su politikais primete, kad ... tarybines santvarkos pensijos Lietuva nebesugebes ismoketi. Todel ... nusiplove nuo busimu ateities problemu: kiek patys prikaupet, tiek i turesit. Apie privatizavima ir buvusias ir esamas valstybines imones is vis patylekim.

 
3.   Parašė robinas   2011-12-13 12:32  

visą tai teigdami jiė pridėjo labai daug žodelių "JEI": Jei kitos sąlygos – darbo užmokestis, mokesčių dydis, dirbančiųjų dalis nuo darbingo amžiaus gyventojų, gyvenimo trukmė – nesikeis, o skolos toliau didės, tai sukels rimtą grėsmę „Sodros“ sistemos stabilumui... .

O kita medalio pusė, jei pensija tiek sumažės, tai kas beliks tuose pensijų kaupimo fonduose? Pensininkai dar primokėt turės ?

 
4.   Parašė shtudent   2011-12-13 14:09  

dabartinė pensijų kaupimo sistema privačiuose fonduose ne mažiau grobikiška ir ydinga nei "Sodros". Didžiuliai administravimo kaštai, nuolatinės premijos "geriems" specialistams, piniginių lėšų augimas tuose fondeliuose geriausiais laikais sudarė mizernus procentus, nusileidžiančius infliacijai, dabar tai grynas nuostolis. Patarimas mąstantiems - nepasitikėkite nei viena sistema - Sodros ar privačia - atsiimkite savo sukauptas lėšas ir investuokite patys.