Lapkritį JAV naujos statybos apimtys išaugo iki didžiausio lygio nuo 2010 metų pradžios. Palyginti su spaliu, naujos statybos JAV praėjusį mėnesį išaugo 9,3 proc., t. y. nuo 628 tūkst. iki 685 tūkst. Analitikų prognozių vidurkis rodė 1,3 proc. augimą. Palyginti su 2010 metų lapkričio mėnesiu, augimas yra dar didesnis – 24,3 proc. Spalį naujų statybų apimtys sumažėjo 2,9 proc. Labiausiai praėjusį mėnesį išaugo naujų daugiabučių namų statybos – 25,3 proc.
Statybų leidimai lapkričio mėnesį taip pat nudžiugino 5,7 proc. augimu, palyginti su spaliu. Nors analitikai prognozavo 645 tūkst. išduotų statybų leidimų, tačiau lapkritį jų skaičius išaugo iki 681 tūkst. Tai didžiausias leidimų skaičius nuo 2010 metų kovo. Per metus leidimų padaugėjo dar labiau, t. y. 20,7 proc.
Finansinio sektoriaus akcijos buvo vienos iš daugiausia brangusių antradienį – apie 4 proc. Pastaruosius kelis mėnesius finansinio sektoriaus akcijų kainos yra linkusios smarkiai svyruoti. Tiesa, 2011 metų paskutinio ketvirčio investicinių bankų ar investicinės bankininkystės padalinių pajamų prognozės yra pakankamai pesimistinės. Dauguma analitikų prognozavo, kad po šių metų III ketv., kuris pajamų atžvilgiu buvo prasčiausias nuo pat 2008 metų, šis ketvirtis bus kur kas geresnis. Bet užsitęsęs vertybinių popierių rinkų smukimas šias prognozes pakoregavo. Prognozuojama, kad šį ketvirtį JAV bankų pajamos iš skolos vertybinių popierių rinkų smuks apie 12 proc., o iš nuosavybės vertybinių popierių – apie 10 proc.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo paskelbus geresnius nei tikėtasi Vokietijos investuotojų pasitikėjimo apklausų rezultatus. „Ifo“ instituto skaičiuojamas investuotojų pasitikėjimo indeksas gruodį išaugo, palyginti su lapkričio reikšme. Jis nuramino ekonomistus leisdamas manyti, kad didžiausia euro zonos ekonomika vis dėlto išvengs recesijos. Geresnę nei tikėtasi reikšmę parodė ir Vokietijos vartotojų indeksas – jis liko nepakitęs, nors laukta sumažėjimo. Vėliau rinkų augimą palaikė JAV paskelbta naujai pradėtų statyti būstų statistika. Tad vakar kilo visi, išskyrus Islandijos, Vakarų Europos nacionaliniai akcijų kainų indeksai.
Šįryt toliau tikimasi indeksų verčių didėjimo. Investuotojų nuotaikas turėtų lemti vakarykštė JAV rinkų kryptis, kurią skatino jau minėta gera lapkričio mėnesio būsto rinkos statistika.
Azija
Šįryt dauguma Azijos akcijų indeksų kilo – šiek tiek daugiau nei 1 proc. Tiesa, Kinijos Shanghai Composite smuko apie 1 proc. Labiausiai brango į eksportą nukreiptų bendrovių ir žaliavų gamintojų akcijos. Japonijos makroekonominiai rodikliai nenudžiugino investuotojų. Lapkritį Japonijos eksportas smuko 4,5 proc. ir tai buvo didžiausias eksporto sumažėjimas per pastarąjį pusmetį. Labiausiai smuko eksportas į Kiniją ir Tailandą. Palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, lapkritį Japonijos importas išaugo net 11,4 proc. Tai jau 23-ias mėnuo, kai fiksuojamas importo augimas. Labiausiai tokiems rezultatams įtakos turėjo vis stiprėjanti Japonijos jena, potvyniai Tailande ir sumažėjusi paklausa dėl besiplečiančios skolų krizės Europoje. Taip pat labiau nei prognozuota išaugo ir Japonijos prekybos deficitas. Tad atsižvelgęs į makroekonominius duomenis, Japonijos centrinis bankas paliko galioti palūkanų normą nuo 0 iki 0,1 proc. ir sumažino 2012 metų prognozes.
Baltijos šalys
Antradienį Baltijos akcijų biržos indeksai padidėjo, o didžiausiu teigiamu pokyčiu išsiskyrė Vilniaus akcijų biržos indeksas – 0,48 proc. Bendra Vilniaus biržos apyvarta sudarė net 913,2 tūkst. eurų ir buvo didžiausia iš Baltijos akcijų biržų.
Antradienį aktyviai prekiauta „Sanito“ akcijomis, kurių perleista už 436 tūkst. eurų. Verta paminėti, kad rytoj baigiasi 90-ies dienų terminas, per kurį „Sanito“ akcininkai turi parduoti savo akcijas Kanados bendrovei „Valeant Pharmaceuticals International“. Po šio termino pabaigos bendrovė turės kreiptis į teismą dėl prašymo leisti nurašyti visas likusias „Sanito“ akcijas iš dar likusių akcininkų ir jiems atitinkamai pervesti 10,06 euro už vieną akciją. Prieš privalomo „Sanito“ akcijų išpirkimo pradžią buvo likę 513 tūkst. akcijų, nepriklausančių „Valeant Pharmaceuticals International“. Šiuo metu dar yra likę apie 200 tūkst. laisvų akcijų.
Lietuvos Seimas patvirtino 2012 metų biudžetą, kuris turėtų siekti 3 proc. BVP – t. y. atitikti tokio pat dydžio Mastrichto kriterijų. Kitąmet numatomas euro zonos ekonomikos lėtėjimas kelia nemažai iššūkių ir Lietuvos ekonomikai – šalies biudžeto įplaukos gali nukentėti dėl prastesnių ūkio plėtros sąlygų. O deficitinis biudžetas yra pernelyg didelė prabanga šaliai, kai skolinimasis finansų rinkose pabrangęs dėl bendro nepasitikėjimo euro zonos viešaisiais finansais.
Žaliavos
Antradienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje pakilo daugiau nei 3 proc. – daugiausia nuo spalio mėnesio. Tokį pokytį lėmė teigiamos nuotaikos finansų rinkose, kurias sukėlė geresni nei prognozuota JAV būsto rinkos rezultatai. Be to, didžiulis dėmesys krypo į Romą, kur susitiko Vakarų valstybių atstovai, siekdami nuspręsti, kokių veiksmų imtis darant didesnį spaudimą Iranui. Nors nieko svarbaus nebuvo priimta, tačiau vis didėja nerimas, kad jau sausio mėnesį ES gali nuspręsti uždrausti Irano naftos importą. Iranas atsakydamas į šį susitikimą pakvietė Jungtinių Tautų atominės energetikos atstovus apsilankyti savo šalyje. Beje, išaugo nerimas ir dėl įvykių Kazachstane, kur įvesta ypatingoji padėtis dėl įvykusių mirtinų susidūrimų tarp atleistų darbuotojų ir šalies teisėsaugos atstovų. Paprastai Kazachstanas laikoma politiškai saugi naftą išgaunanti valstybė, bet tokie įvykiai suteikia išgąsčio ir dėl šios valstybės padėties. Taip pat vakar sulaukta Amerikos naftos instituto ataskaitos dėl praėjusios savaitės žaliavos atsargų pokyčių JAV. Pranešta, kad žaliavinės naftos atsargos krito 4,6 mln. barelių, arba daugiau nei prognozuota. Veikiausiai apie atsargų sumažėjimą praneš ir šiandien po pietų pasirodysianti JAV energetikos administracijos ataskaita.