JAV vakar neskelbė jokių reikšmingų makroekonominių duomenų, tad investuotojai bandė nuspėti rinkos kryptį vadovaudamiesi naujienomis iš Europos, o jos jau kurį laiką pažeria daugiau grėsmių nei galimybių. Šiandien vyksiantis Italijos vertybinių popierių aukcionas atskleis investuotojų pasitikėjimą Italijos galimybėmis grąžinti skolas ilguoju laikotarpiu.
Vakar daugiausiai smuko žaliavų ir finansų sektoriaus bendrovių akcijų kainos. Mažindami riziką, susijusią su finansų sektoriaus bendrovių rezultatų priklausomybe nuo euro zonos likimo, investuotojai pardavinėjo bankų ir draudimo bendrovių akcijas. „Bank of America Corp.” akcijos pigo 3,56 proc., o „American International Group, Inc.” akcijų kaina sumažėjo 3,61 proc. Sparčiai kritusios metalų kainos buvo paskata pardavinėti žaliavų bendrovių akcijas. Didžiausio JAV aliuminio gamintojo „Alcoa, Inc.” akcijų kaina smuko 3,1 proc., o didžiausio pasaulyje pagal rinkos vertę vario išgavėjo „Freeport – McMoRan Copper & Gold Inc.” akcijos pigo 4,1 proc.
Šventiniu laikotarpiu išliekant itin žemoms prekybos apyvartoms nevertėtų daryti skubių išvadų apie situaciją rinkoje, nes trūkstant likvidumo kainų svyravimai gali būti didesni nei įprastomis dienomis.
Vakarų Europa
Po trejetą dienų trukusio augimo, trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksų vertės smuko. Nors investuotojų ūpą kilstelėjo sėkmingas Italijos vyriausybės obligacijų išplatinimas, smukusios automobilių gamintojų ir kalnakasybos bendrovių akcijų kainos nusvėrė situaciją indeksų nenaudai.
Vakar Italijos vyriausybė pasiskolino 9 mlrd. eurų 6 mėnesiams. Džiugino tai, kad pavyko pasiskolinti už beveik dvigubai mažesnes palūkanas (3,251 proc.) palyginti su lapkričio pabaigoje reikalautomis 6,504 proc. palūkanomis. Europos centriniam bankui (ECB) pavyko sumažinti įtampą rinkoje, tačiau investuotojai nedžiugiai sutiko žinią apie išaugusį centrinio banko balansą. ECB paskolos bankams per savaitę išaugo 214 mlrd. eurų iki 879 mlrd. eurų, o visas banko balansas išsipūtė iki rekordinio dydžio – 2,73 trln. eurų.
Šiandien rinkų nuotaikos tebėra atsargios, nors ir tikimasi teigiamos krypties. Šiandien Italija vėl skolinsis rinkose, šįsyk bus leidžiami ilgalaikiai skolos vertybiniai popieriai. Investuotojai tebėra sunerimę dėl to, kaip šaliai seksis įvykdyti savo įsipareigojimus ateityje – kitąmet nuo sausio iki balandžio Italijai reikės išpirkti 91 mlrd. eurų skolos.
Azija
Kaip ir daugumoje pasaulio akcijų biržų, taip ir Azijos biržose jaučiamos priešventinės nuotaikos, tad prekybos apyvartos yra gerokai sumažėjusios. Šiandien dalis indeksų smuko, o dalies vertės didėjo. Labiausiai pigo nekilnojamo turto ir eksportuojančių bendrovių akcijos. Pavyzdžiui, „Pioneer Corp.“ akcijos pigo beveik 7 proc., „Sharp Corp.“ ir „Casio“ – 2,5 ir 2,7 proc. Investuotojų nerimą toliau skatino naujienos iš Europos, kur ECB paskelbė apie ypač smarkiai išaugusį balansą.
Nuvylė Japonijos ekonomikos duomenys, leidę manyti, kad šalis atsigauna sunkiau nei tikėtasi po žemės drebėjimo ir cunamio, įvykusio kovo mėnesį. Lapkritį šios šalies gamybos apimtys sumažėjo 2,6 proc., o mažmeninės prekybos apimtys – 2,1 proc. Japonijos įmonės, pasinaudodamos stipriu jenos kursu, sudarė rekordinį įsigijimo ir susijungimo sandorių skaičių užsienyje šiais metais.
Baltijos šalys
Trečiadienį Vilniaus ir Rygos akcijų biržų indeksai padidėjo 0,29 ir 0,23 proc., o Talino indeksas smuko 0,26 proc.. Taline bendra biržos apyvarta sudarė 335 tūkst. eurų ir buvo didžiausia Baltijos biržose. Vakar pagrindinis investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į „City Service“ ir „Invaldos“ akcijas, kurios brango 6,64 ir 4,9 proc. „Invaldos“ dienos akcijų apyvarta sudarė 109 tūkst. eurų ir buvo didžiausia Vilniaus biržoje , o „City Service“ – 64,9 tūkst. eurų. Verta priminti, kad nuo 2012 metų pradžios šios akcijos bus įtrauktos į Baltijos šalių vertybinių popierių rinkos lyginamojo indekso OMX Baltic 10 sudėtį, tad išaugęs aktyvumas prekiaujant šiais vertybiniais popieriais turėtų išlikti ir paskutines šių metų prekybos sesijas.
Lietuvos mažmeninė prekyba lapkričio mėnesį dar nerodė jokios šalies vartotojų silpnybės. Palyginti su atitinkamu praėjusių metų mėnesių jos apimtys išaugo 21,8 proc., o atmetus prekybą transporto priemonėmis – 14,1 proc. Kalėdinė prekyba taip pat leidžia tikėtis ir neblogų gruodžio mėnesio duomenų, tačiau pastaruoju metu silpstantis vartotojų pasitikėjimas ir numatomas ekonomikos sulėtėjimas 2012 metais nebesudarys prielaidų vartotojų išlaidoms ir toliau augti tokiais tempais.
Vidurio ir Rytų Europa
Vakar smukusi naftos kaina ir Centrinio banko vykdytos operacijos lėmė pigesnį rublį. Dėl šios priežasties RTS indekso reikšmė mažėjo 1,2 proc., kai rubliais skaičiuojamo MICEX vertės susitraukė 0,2 proc. Indeksų verčių mažėjimą vakar sąlygojo bendros prastos rinkų nuotaikos. Iš likvidžiausių rinkos bendrovių vakar labiausiai pigo banko „VTB“ akcijos (1,2 proc.), o „LUKoil“ akcijos kaina padidėjo 1,1 proc.
Žaliavos
Kilusi šešias dienas iš eilės, vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito. Prekybos ateities sandoriais apimtys buvo net 50 proc. mažesnės nei paskutinių 30-ies dienų vidurkis. Didžiausią įtaką naftai pigti turėjo svarbiausių valiutų atžvilgiu stiprėjęs JAV doleris bei neigiamos nuotaikos akcijų rinkoje. Be to, Amerikos naftos institutas pranešė, kad žaliavinės naftos atsargos per praėjusią savaitę šalyje padidėjo net 9,6 mln. barelių. Jeigu panašų pokytį patvirtintų ir šiandien skelbiama JAV energetikos administracijos ataskaita, tai būtų dar vienas impulsas kainai judėti žemyn. Kita vertus, stipriai kainą tebepalaiko geopolitinės rizikos, susijusios su Irano grasinimais blokuoti laivų judėjimą Harmuzo sąsiauryje. Visgi sunku tikėti, kad Iranas to imtųsi, nes tai iškart sukeltų karinį konfliktą.